Wyzwania polskiego systemu gospodarki odpadami – odpady komunalne
Najnowsze dane Eurostatu (za 2011 rok) pokazują, że łączny poziom recyklingu i kompostowania wyniósł w Polsce 28%, co stanowi dużo niższy wynik niż średnia UE wynosząca 40% (25% recykling i 15% kompostowanie). Czy w związku z tym Polska osiągnie postawiony przez UE cel 50% do 2020 roku?Składowanie odpadów było i nadal jest najczęstszym sposobem postępowania z odpadami w Polsce. Statystycznie ilość wytwarzanych odpadów jest zwykle większa niż ilość zebranych odpadów – różnica ta stanowi rezultat porzucania odpadów w lasach lub spalania w prywatnych kotłach. W 2012 roku 77 mln Mg odpadów komunalnych trafiło na składowiska w całej UE, co stanowi 32% wszystkich wytworzonych odpadów komunalnych. Dlaczego ich składowanie szkodzi środowisku?
Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne a RODO
Działalność polegająca na dostarczaniu wody i odprowadzaniu ścieków wiąże się z koniecznością przetwarzania danych osobowych klientów. Wynika to m.in. z procesu zawierania umowy i jej realizacji oraz świadczenia usług. Przetwarzanie danych może też dotyczyć: przejmowania urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, nabywania tytułów prawnych do nieruchomości dla potrzeb inwestycji, dochodzenia i obsługi windykacji, zapewnienia komunikacji w sprawach związanych ze świadczeniem usług, obsługi roszczeń i reklamacji, celów analitycznych, statystycznych i archiwalnych.
Prawo wodne – odszkodowanie za obniżenie wartości nieruchomości
Nowe Prawo wodne kształtuje zasady odpowiedzialności odszkodowawczej w przypadku obniżenia wartości nieruchomości. Z poniższego artykułu dowiesz się: w jaki sposób Prawo wodne reguluje zasady wypłaty odszkodowań, jaka forma odszkodowania Ci przysługuje, kiedy pieniądze Ci się należą, co musisz udowodnić, żeby przyznano Ci odszkodowanie, w jaki sposób i przez kogo zostanie określona wysokość odszkodowania.
Jak wyliczyć poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia
Od 2017 roku obowiązują wzory do wyliczania poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia (zawarte w rozporządzeniu ministerstwa środowiska z 14 grudnia 2016 r. w sprawie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych).Wyliczanie poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia frakcji odpadów komunalnych takich jak papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło sprawia często trudności. W artykule znajdziesz m.in. wzory, które musisz zastosować do obliczeń, a także praktyczne przykłady obliczania poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia.
Dowiedz się, jak prowadzić firmę zgodnie z przepisami oraz spełnić wymogi audytu z zakresu ochrony środowiska
Z tego artykułu dowiesz się:- jak działania w ochronie środowiska mogą wpłynąć na wizerunek Twojej firmy;- gdzie szukać przepisów ochrony środowiska oraz ich aktualizacji;- jakie obowiązki, wynikające z regulacji prawnych, spoczywają na Twoim przedsiębiorstwie oraz jaką dokumentację należy archiwizować;- o jakich terminach sprawozdań środowiskowych i opłatach należy pamiętać;- jakie czekają Cię konsekwencje z tytułu nieprzestrzegania przepisów;- teoria a praktyka w stosowaniu przepisów, czyli: kto pyta, nie błądzi;- jakie przysługują Ci prawa w stosunku do obowiązków;- jak umiejętnie zarządzać przedsiębiorstwem – czyli edukacja ekologiczna, standardy i złote zasady przyjęte w organizacjach;- czy samokontrola jest Twojemu przedsiębiorstwu potrzebna.
Baza BDS dla prowadzących odzysk i recykling SZWO
Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych podmioty przywożące substancje zubożające warstwę ozonową lub fluorowane gazy cieplarniane oraz pozostałe fluorowane gazy cieplarniane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wywożące te substancje lub gazy z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przekazują do bazy danych, o której mowa w art. 41 ust. 1, roczne sprawozdania sporządzone zgodnie ze stanem faktycznym dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową lub fluorowanych gazów cieplarnianych oraz pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych, z wyodrębnieniem ilości substancji zubożających warstwę ozonową i fluorowanych gazów cieplarnianych oraz pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych, przywożonych spoza Unii Europejskiej i wywożonych z Unii Europejskiej. Co powinieneś wiedzieć na temat bazy BDS?