Równoległe kontrole różnych organów kontrolnych w oddziałach tej samej firmy- sprawdź czy to możliwe

Z artykułu dowiesz się czy: dopuszczalne jest prowadzenie kontroli przez dwa organy nadzoru, w tym samym czasie, u przedsiębiorcy; dopuszczalne jest prowadzenie kontroli  przez Państwową Inspekcję Pracy w biurze spółki na południu Polski i jednocześnie przez Państwową Inspekcję Sanitarną na północy Polski, w innym biurze firmy; w kontrolach mogą uczestniczyć dwie różne osoby (jedna z BHP a druga z zakresu HR), które nie wchodzą w swoje zakresy w dwóch różnych oddziałach firmy w Polsce i innej tematyki.

Projektowane zmiany w przepisach o odpadach – dowiedz się, co cię czeka

Kolejna nowelizacja ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2018 r. poz. 992, 1000, 1479, 1544, 1564 i 1592) wynika m.in. z konieczności doprecyzowania przepisów o Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). W konsekwencji zmianie mają ulec również przepisy w zakresie ewidencji i sprawozdawczości odpadowej.Modyfikacje przepisów polegają m.in. na zastąpieniu papierowej wersji dokumentów - od 1 stycznia 2020 r. prowadzenie ewidencji odpadów i sprawozdawczości ma przebiegać wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie BDO. Do 31 grudnia 2019 r. do ewidencji odpadów stosuje się przepisy dotychczasowe. Zmiany w ustawie z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2018 r. poz. 1454 i 1629) zostały z kolei wprowadzone projektem ustawy z 2 stycznia 2019 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Co musisz wiedzieć na temat tych zmian?

Procedura legalizacji urządzeń w Prawie wodnym

Posiadasz staw rybny, ale nie uzyskałeś na niego pozwolenia wodnoprawnego? Zbudowałeś pomost i nie zgłosiłeś tego faktu odpowiednim organom? Są to przykłady tzw. samowoli, która obarczona jest przykrymi konsekwencjami. Jeśli nie złożysz wniosku o legalizację urządzenia wodnego, jednostka Wód Polskich wyda decyzję o obowiązku likwidacji tego urządzenia. Ponadto samowola grozi karą aresztu, ograniczeniem wolności albo grzywną. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak zalegalizować takie urządzenia na gruncie Prawa wodnego, z uwzględnieniem aspektów samowoli budowlanej, i ograniczyć potencjalne konsekwencje.

Chcesz prowadzić działalność związaną z rolnictwem ekologicznym? Musisz to zgłosić!

Każdy podmiot gospodarczy, który produkuje, przygotowuje, przechowuje lub przywozi z kraju trzeciego żywe lub nieprzetworzone produkty rolne, przetworzone produkty rolne przeznaczone do spożycia, pasze, wegetatywny materiał rozmnożeniowy i nasiona do celów uprawy, produkty pochodzące z akwakultury oraz drożdże przeznaczone do spożycia lub używane jako pasza, lub który takie produkty wprowadza na rynek, przed wprowadzeniem ich jako produktu ekologicznego lub wyprodukowanego w okresie konwersji na rolnictwo ekologiczne:a) zgłasza tę działalność właściwym jednostkom certyfikującym;b) przekazuje zgodę na objęcie jego działań systemem kontroli, o którym mowa w art. 27 rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 z 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91.