W trosce o Twoje bezpieczeństwo – wszystko co powinieneś wiedzieć o smogu

Skończył się sezon grzewczy, a wraz z ociepleniem zanieczyszczenia powietrza ulegną znacznemu zmniejszeniu. Zamiast wypierania problemu, który wraz z nadejściem ochłodzenia znów stanie się aktualny, warto podjąć działania, które w następnym sezonie pozwolą na zminimalizowanie jego negatywnych skutków. Świadomość społeczna dotycząca smogu i konsekwencji zdrowotnych wynikających z przebywania w zanieczyszczonym powietrzu jest nadal bardzo niska. W dużych miastach wiedza ta wzrasta stopniowo dzięki licznym kampaniom edukacyjnym i tam coraz prężniej działają ruchy obywatelskie na rzecz ochrony środowiska, w tym poprawy jakości powietrza. W mniejszych miejscowościach świadomość ekologiczna w tym zakresie pozostawia wiele do życzenia.W niniejszym artykule poruszono następujące zagadnienia: Co to jest smog? Jak powstaje? Dlaczego jest niebezpieczny dla zdrowia? Czy problem smogu dotyczy nas bezpośrednio? Stan jakości powietrza w Polsce, Europie i na świecie. Jak zapobiegać powstawaniu smogu?  Działania podejmowane przez rząd mające na celu walkę ze smogiem. Jak chronić się przed szkodliwym działaniem smogu?

Teren znajdujący się w użytkowaniu wieczystym – jak wygląda sprawa wycinki drzew

Do końca 2018 roku użytkownicy wieczyści nieruchomości, którzy chcieli usunąć drzewa z terenu posesji, musieli złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew nawet w sytuacji kiedy rosły one na terenie ich ogródków przydomowych, a ich wycinka nie miała związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Zgodnie z ww. ustawą z początkiem roku prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostało przekształcone w prawo własności tych gruntów.Z czym się wiążą te zmiany i jaki ma to wpływ na wycinkę drzew? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Oblicz wysokość opłaty za odprowadzanie wód do rzeki

Z artykułu dowiesz się: Ile wyniosą opłaty za odprowadzanie wód z powierzchni uszczelnionych; Jakie są zasady naliczania opłat za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do rzeki?; Czy podstawą do obliczenia opłaty jest wielkość powierzchni zanieczyszczonej substancjami ropopochodnymi o trwałej nawierzchni?; Czy należy doliczyć powierzchnie dachów budynków usytuowanych na terenie zakładu, z których woda deszczowa jest odprowadzana rynnami na tereny zadrzewione do gruntu?; Czy warto założyć licznik na deszczówkę? 

Listy do redakcji

Pytanie: Posiadam pozwolenie wodnoprawne z 2009 roku na szczególne korzystanie z wód poprzez odprowadzanie do ziemi oczyszczonych w oczyszczalni ścieków bytowych z wykorzystaniem urządzenia wodnego – rów melioracyjny. Z uwagi na zbliżający się koniec okresu obowiązywania pozwolenia konieczna jest jego aktualizacja. Czy w obliczu ostatnich zmian przepisów Prawa wodnego zasadne będzie ponowne wnioskowanie o odprowadzanie ścieków do ziemi? Dodam, że odbiornik ścieków jest zakwalifikowany w Planie Gospodarowania Wodami jako JCWP.Jeżeli konieczna jest zmiana wnioskowania na odprowadzanie ścieków do wód, to na jakiej podstawie w operacie należy określić wielkość przepływu nienaruszalnego oraz wielkość średniego niskiego przepływu z wielolecia (SNQ)? Rów stanowiący odbiornik ścieków jest niewielkim ciekiem wodnym o szerokości 1,2 m i głębokości wody około 20 cm i przepływy nigdy nie były w nim badane.                                                                                                                                                                 Odpowiedź: Wprowadzanie ścieków do wód i gleb jest jednym z kilku wymienionych w ustawie Prawo wodne szczególnym korzystaniem z wód wykraczającym poza korzystanie powszechne lub zwykłe, co oznacza, że wymagane jest posiadanie pozwolenia wodnoprawnego. Obowiązek uzyskania pozwolenia ciąży na odprowadzającym ścieki.                                                                                                                                                              Po zmianach w Prawie wodnym w 2017 roku ustawodawca nie wprowadził obowiązku uzyskiwania nowych pozwoleń wodnoprawnych w miejsce pozwoleń wydanych na podstawie wcześniejszych przepisów. Pozwolenia wodnoprawne wydane na gruncie dotychczas obowiązujących przepisów zachowały moc także po wejściu w życie nowego Prawa wodnego, z kilkoma jednak wyjątkami.

Krok po kroku – budowa łącza wodno-kanalizacyjnego

Koszty wykonania przyłącza kanalizacyjnego lub wodociągowego leżą po stronie inwestora. Poza tym konieczne jest spełnienie szeregu formalności, by móc wybudować takie łącze. Na każdym przyłączu wodociągowym powinien znajdować się wodomierz główny  i analogicznie na przyłączu kanalizacyjnym urządzenie pomiarowe. Odbiorca usług odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania instalacji i przyłączy wodociągowych lub kanalizacyjnych z urządzeniem pomiarowym włącznie, chyba że umowa o świadczenie usług stanowi inaczej. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o łączu wodno-kanalizacyjnym? O tym w artykule.

Koszty uzyskania przychodu a opłata środowiskowa

Opłaty za korzystanie ze środowiska wnosi się za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza (m.in. środki transportu, ogrzewanie, technologie powodujące emisję do powietrza, jak np. spawanie, lakierowanie, klejenie) oraz składowanie odpadów.Ponoszone opłaty w związku z korzystaniem ze środowiska nie zawsze można zaliczyć do kosztów podatkowych. Zalicza się do nich tylko opłaty, które spółka musi ponosić w związku z samym faktem korzystania ze środowiska.Takie opłaty uznawane są za koszty związane z wykonywaniem działalności gospodarczej. Obowiązek uiszczenia tych opłat nie wynika z naruszenia prawa, lecz ciąży na każdym podmiocie, który korzysta ze środowiska na warunkach określonych w przepisach prawa.