Wylicz bezbłędnie opłatę rejestracyjną – pozwolenie zintegrowane

Pozwolenie zintegrowane (IPPC) dotyczy emisji zanieczyszczeń i korzystania ze środowiska, i kompleksowo uwzględnia wszystkie aspekty eksploatacji instalacji w odniesieniu do jej oddziaływania na środowisko. Dzięki temu możesz działać w oparciu na jedną decyzję administracyjną, zamiast kompletować odrębne pozwolenia sektorowe. Wniosek o wydanie pozwolenia zintegrowanego powinien spełniać wymagania określone w art. 181 ust. 1 pkt 2–4 ustawy Prawo ochrony środowiska, a także zawierać informacje określone w art. 208 ust. 2. Zgodnie natomiast z art. 208 ust. 6 pkt 1 tej ustawy do wniosku o wydanie pozwolenia zintegrowanego dołącza się dowód uiszczenia opłaty rejestracyjnej.

Sprawdź, czy musisz płacić za pobór zwrotny wód

Pobór zwrotny wód polega na poborze określonej, mierzalnej ilości wody, a następnie jej zwrocie bez zanieczyszczenia, którego stopień przekształcałby ją w ścieki w rozumieniu art. 16 pkt 61 ustawy Prawo wodne (dalej PW) oraz bez jej definitywnego zużycia (utraty substratu), które skutkowałoby odprowadzeniem wody w ilości mniejszej, niż pobrano. Pobór zwrotny wód sprowadza się w istocie do przepływu wody przez urządzenie wodne. W związku z tym tego rodzaju pobór nie jest klasyfikowany jako usługa wodna, a tym samym nie powinien podlegać opłacie. Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule.

Odpowiedzialność prawna a ochrona środowiska – czyli jakie zapisy warto zawrzeć w umowie najmu

Z poniższego artykułu dowiesz się:-   kto jest korzystającym ze środowiska;-   jakie kwestie środowiskowe należy uwzględnić w zakresie obowiązków najemcy i wynajmującego;-  czemu służy ustalenie obowiązków środowiskowych pomiędzy stronami w umowie najmu.Istotną kwestią w odpowiedzialności względem obowiązków, wynikających z przepisów ochrony środowiska jest ustalenie podmiotu korzystającego, czyli powodującego emisję, w tym np. wytwarzanie odpadów, ścieków czy lotnych zanieczyszczeń.

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

Audyty Environmental Due-Diligence (EDD) są od lat powszechnie stosowane w krajach Europy Zachodniej oraz w USA w celu wspierania procesów decyzyjnych w trakcie zakupów, fuzji i przejęć nieruchomości. Dzięki nim inwestorzy mogą uzyskać wiarygodne informacje na temat przedmiotu transakcji, w szczególności na temat istniejących rodzajów ryzyka i potencjalnych zobowiązań z nim związanych w kontekście środowiskowym. Informacje te mogą mieć znaczny wpływ na szacowaną wartość przedmiotu transakcji. Jednocześnie celem wykonania audytu dla sprzedawcy mogą być działania prewencyjne mające na celu wykluczenie lub zminimalizowanie istniejącego ryzyka w celu podniesienia wartości przedmiotu transakcji oraz przyspieszenia realizacji transakcji. Poniższy artykuł stanowi uzupełnienie i rozszerzenie tematu poruszanego w ostatnim numerze.

Uniknij błędów – poznaj tajniki opracowywania karty informacyjnej przedsięwzięcia

Karta informacyjna przedsięwzięcia (skr. KIP) jest dokumentem sporządzanym w ramach procedury oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.Dołączenie karty informacyjnej przedsięwzięcia do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest niezbędne w przypadku przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Przedsięwzięcia te zostały wyszczególnione w rozporządzeniu Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.Z artykułu dowiesz się m.in.: co powinna zawierać KIP; jak wygląda schemat procedury przedsięwzięcia mogącego zawsze znacząco oddziaływać na środowisko; w jaki sposób prawidłowo przygotować KIP.