Wody mieszane a ścieki – jak powinna być naliczana opłata

Zgodnie z ustawą Prawo wodne pod pojęciem „ścieków” rozumie się wprowadzanie do wód lub do ziemi m.in. wód zużytych na cele bytowe lub gospodarcze, wód odciekowych ze składowisk odpadów, wód pochodzących z obiegów chłodzących elektrowni lub elektrociepłowni lub wód wykorzystanych, odprowadzanych z obiektów chowu lub hodowli ryb w obiektach przepływowych, charakteryzujących się poborem zwrotnym, jeśli tylko ilość i rodzaj substancji zawartych w tych wodach przekracza wartości ustalone w warunkach wprowadzania ścieków do wód określonych w pozwoleniu wodnoprawnym.Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że Wody Polskie nie mogą naliczać wyższych opłat stałych za odprowadzanie wód mieszanych, czyli wód, które stanowią mieszaninę wody i ścieków, ponieważ zanieczyszczają one środowisko w mniejszym stopniu, niż gdyby były to same ścieki.

Uniknij zanieczyszczenia wód – bezpiecznie przechowuj nawozy

Do środków ochrony roślin zaliczane są substancje, ich mieszaniny, a także żywe organizmy, których celem jest ochrona roślin uprawnych przed wpływem szkodliwych organizmów. Ich stosowanie ma zapobiec niszczeniu chwastów, a także regulować wzrost i rozwój upraw. Jednocześnie są to substancje chemiczne, których skład może zaburzać funkcjonowanie środowiska naturalnego.Nieprawidłowe stosowanie i przechowywanie środków ochrony roślin i nawozów może spowodować przedostanie się ich do wód, a w rezultacie ich zanieczyszczenie. W artykule opisano zestaw podstawowych zasad, które powinieneś znać, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Poradnik – jak rozpocząć działalność związaną z OZE

Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł (dalej: OZE) staje się coraz popularniejsze na całym świecie. Wysokie zanieczyszczenie powietrza, wzrost temperatur, trudności z wydobyciem i ograniczone zasoby paliw kopalnych, przy jednoczesnym stale zwiększającym się zapotrzebowaniu na energię, wymuszają dostosowanie systemów energetycznych do aktualnej sytuacji. Szacuje się, że na świecie w 2016 roku już 28% energii będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych, a wartość ta stale rośnie. W Polsce, według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, udział energii odnawialnej w produkcji energii elektrycznej ogółem z roku na rok wzrasta i w 2017 był na poziomie 14,1%. Jeżeli również chcesz mieć swój wkład w polepszenie stanu środowiska oraz zależy Ci na taniej i czystej energii, zapoznaj się z poradnikiem i już dziś zacznij prowadzić działalność polegająca na wytwarzaniu energii z OZE.

Opłaty za korzystanie z wód w celach energetycznych

Największe ilości wody są zużywane w celach chłodzenia urządzeń energetycznych, z zastosowaniem np. chłodni kominowych. W tym celu będzie możliwe  użycie wody do chłodzenia np. z rzeki, jeziora czy zbiornika wodnego, co związane jest bezpośrednio z poborem wód powierzchniowych. Usługi wodne, z których korzysta energetyka, objęte są nowym systemem opłat. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie opłaty ponoszone są za pobór wód do celów wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej i ile one wynoszą.

Nowości

Nowelizacja Prawa budowlanego a Prawo wodne

Do tej pory w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków terminy na wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej nie były przewidziane, a każda gmina mogła regulować tę kwestię w sposób dowolny.Projekt nowelizacji ustawy Prawo budowlane zakłada przyspieszenie podłączeń nowo wybudowanych obiektów do sieci kanalizacyjnej. Nowelizacja proponuje również inne modyfikacje w sferze związanej z budową obiektów wodnych. W poniższym artykule znajdziesz szczegóły projektowanych zmian.

Najczęstsze uwagi dotyczące wniosków o wydanie pozwoleń na wytwarzanie odpadów

Przedsiębiorcy składając wniosek o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów do starostwa lub innego organu ochrony środowiska, liczą się dodatkowym okresem przewidzianym na wezwanie do jego uzupełnień. Błędy w składanych wnioskach często powtarzają się i tym samym urzędnicy potrafią wskazać te nieprawidłowości, które są przez przedsiębiorców popełniane najczęściej. Jeżeli zależy Ci na oszczędności czasu i skróceniu drogi koniecznej do zdobycia stosownych pozwoleń, przeczytaj poniższy artykuł. Opisano w nim przykładowe uwagi do wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów dla bezobsługowej myjni samochodowej.