Wycinanie drzew i krzewów w pigułce

Upłynęło już trochę czasu od zmian w prawie ochrony przyrody, które wywołały burzliwą dyskusję na temat możliwości wycinania drzew i krzewów. Zostały one przeprowadzone w szybki sposób, a ustabilizowanie sytuacji prawnej było dość burzliwe. Z uwagi na to, że wycinanie drzew i krzewów może wymagać uzyskania zezwolenia albo nie, warto wiedzieć, kiedy jest ono potrzebne. W artykule znajdziesz usystematyzowane informacje na temat zasad aktualnie obowiązujących podczas wycinania drzew i krzewów.

Szykuje się kolejna rewolucja w gminnej gospodarce odpadami

Nadal trwają prace legislacyjne procedowanego od sierpnia 2018 roku projektu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. W artykule odniesiono się do najważniejszych zmian, które wprowadza projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja).Z artykułu dowiesz się m.in.:- czego dotyczą najnowsze zmiany? - czy gmina otrzyma nowe narzędzia do regulacji systemu gospodarowania odpadami?- jakie odpady będzie odbierał PSZOK? - skąd będzie można pozyskiwać środki na naprawę i odzysk produktów?

Stacja benzynowa a zagrożenia dla bezpieczeństwa pracowników

Zakres obowiązków pracowników stacji benzynowych bywa bardzo szeroki. Na stacjach benzynowych dostępne są nie tylko dystrybutory z paliwem, ale często również sklepy czy bary serwujące posiłki. Identyfikacja zagrożeń środowiskowych występujących na stacjach benzynowych może przysporzyć trudności. Należy szeroko spojrzeć na zadania pracowników stacji benzynowych. Z artykułu dowiesz się, jakie są najczęściej występujące zagrożenia na stanowisku pracy pracownika stacji benzynowej oraz zagrożenia środowiskowe występujące w tych miejscach.

Obszary ograniczonego użytkowania – z jakimi obowiązkami się wiążą

Niektóre instalacje znajdujące się w obiektach budowlanych mogą powodować uciążliwości dla środowiska naturalnego, nawet jeśli zastosowane zostały odpowiednie środki ochronne. Może się okazać, że nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie negatywnego wpływu takiej instalacji na otoczenie. Przepisy przewidują dopuszczalność tworzenia tzw. obszarów ograniczonego użytkowania, których celem jest zapobieganie negatywnym konsekwencjom instalacji dla środowiska. Z artykułu dowiesz się m.in.:- czym są takie obszary, - kiedy są tworzone, - jakie obowiązki z istnienia obszarów ograniczonego użytkowania wynikają dla inwestorów budowlanych oraz jednostek samorządu terytorialnego.Zagadnienia związane z tworzeniem i funkcjonowaniem obszarów ograniczonego użytkowania uregulowane są w ustawie z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 799 ze zm.; dalej: upoś). Zgodnie z art. 135 ust. 1 upoś o potrzebie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania mogą rozstrzygać:

Nowości