Te kwestie dotyczące raportu o KOBiZE Cię zainteresują
Głównym zadaniem KOBiZE jest administrowanie systemem handlu uprawnieniami do emisji w Polsce. KOBiZE prowadzi także Krajową bazę, w której gromadzone są informacje o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji oraz parametrach z nimi związanych.W ostatnim numerze mogłeś przeczytać więcej na temat zasad składania tego raportu. W poniższym artykule przedstawiono natomiast odpowiedzi na często pojawiające się pytania dotyczące KOBiZE.
Opłaty za usługi wodne – ich obliczanie, obowiązki
Obowiązek opłat za usługi wodne nie dotyczy wszystkich wymienionych w art. 35 ust. 3 ustawy Prawo wodne (dalej: PW) usług wodnych. Wprost dotyczy to: poboru wód podziemnych lub wód powierzchniowych, wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz odprowadzania do wód wód opadowych lub roztopowych ujętych w systemy kanalizacji deszczowej albo systemy kanalizacji zbiorczej na terenie miast. Takie formy korzystania z wód do końca 2017 roku były zasadniczo objęte obowiązkiem naliczania i uiszczania opłat za korzystanie ze środowiska.Z artykułu dowiesz się m.in.: jak są ustalane stawki opłat i ich wysokość, kto jest zobowiązany do ponoszenia opłat, czym są opłaty podwyższone.
Najczęstsze błędy w selektywnej zbiórce – tych odpadów nie klasyfikuj do frakcji komunalnej
Ustawa o odpadach wprowadziła hierarchię sposobów postępowania z odpadami. Kluczowe jest zapobieganie powstawaniu odpadów. Jeśli jednak odpady powstaną, to zanim się ich pozbędziemy, powinniśmy zadbać o ich przygotowywanie do ponownego użycia − recykling lub inny proces odzysku. W ostateczności odpady można poddać unieszkodliwianiu. Polacy wciąż niechętnie segregują odpady lub robią to w sposób niewłaściwy. Warto zastanowić się, przed wyrzuceniem odpadu, gdzie jest jego miejsce.