Ściąga z magazynowania substancji chemicznych
Pytanie: Pytanie: Jakie przepisy prawne regulują magazynowanie substancji chemicznych na terenie zakładu? Czy warto kierować się samą kartą charakterystyki substancji chemicznej? Jakie inne dokumenty określają sposoby przechowywania niebezpiecznych preparatów?
KOBIZE i BDO – dwa ważne pytania
Pytanie: Pytanie 1: Jest jedna instalacja prowadzona przez kilka podmiotów, tzn. wiele rodzajów działalności, a jedno pozwolenie na emisję gazów i pyłów do powietrza. Kto w takiej sytuacji powinien ponosić opłaty za korzystanie ze środowiska oraz raportować do KOBIZE? Czy wszystko powinno być scedowane na jeden podmiot uprawniony na podstawie określonego tytułu prawnego do władania instalacją, a kwestia rozliczenia m.in. kosztów środowiskowych pomiędzy podmiotami powinna (może być) zostać zawarta, np. w umowie określającej? Kto jest głównym prowadzącym, a kto władającym instalacją? Jakie są zasady współpracy poszczególnych podmiotów?
Praktyczne rozwiązania dla użytkowników bazy BDO
W tym numerze kontynuujemy opisywanie problemów związanych z prowadzeniem bazy BDO przez jej użytkowników. Odpowiadamy na najbardziej nurtujące Was pytania i wskazujemy proste rozwiązania. Dowiesz się m.in., kto może skorzystać z pomocy de minimis, jakie działy powinien wypełnić wytwórca odpadów w sprawozdaniu o odpadach oraz jak powinna wyglądać korekta sprawozdania rocznego. Szczegóły poniżej.
Zmiana przepisów dotyczących raportu ooś
Dnia 23 kwietnia 2022 roku weszło w życie rozporządzenie w sprawie format dokumentu zawierającego wyniki inwentaryzacji przyrodniczej oraz format raportu o oddziaływaniu na środowisko. Ma ono wpływ na podmioty, które zajmują się opracowywaniem tzw. raportów ooś. Co wprowadzono?
WIOŚ będzie dawał nowe mandaty!
Dnia 21 lutego 2022 roku na stronie Rządowego Centrum legislacji pojawił się projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Co zakłada?
Urządzenia wodne - kompendium wiedzy
W niniejszym artykule poruszamy tematykę szeroko rozumianych urządzeń wodnych. Dowiesz się czym są, co trzeba zrobić, aby zalegalizować takie urządzenia, jak wygląda likwidacja zgodna z prawem oraz wiele innych. Zachęcam do lektury.
Stacje demontażu − obowiązki przedsiębiorców
Jakie obowiązki ciążą na przedsiębiorcach prowadzących stację demontażu pojazdów? Jak przebiega proces inwestycyjny oraz jakie rodzaje decyzji musi uzyskać przedsiębiorca?
Konsekwencje niewdrożenia dyrektywy ściekowej – co dalej
W dyrektywie nr 91/271/EWG Komisja Europejska (KE) zobowiązała wszystkie państwa członkowskie do zapewnienia, aby aglomeracje miejskie odpowiednio odbierały i oczyszczały ścieki, eliminując lub ograniczając w ten sposób wszystkie niepożądane skutki, jakie się z nimi wiążą przy ich uwalnianiu do jednolitych części wód. Polska do dzisiaj nie zapewniła właściwych rozwiązań. Jakie działania zostały podjęte w celu wdrożenia dyrektywy ściekowej?
Dopiero oczyszczona masa odpadów wlicza się do poziomów recyklingu
Czy wiesz, że odkąd 1 stycznia 2022 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków zaliczania masy odpadów opakowaniowych do poddanych recyklingowi, dopiero masa odpadów pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń może zostać wliczona do poziomu recyklingu? Poniżej szczegóły.