Urządzenia chłodnicze – co warto wiedzieć, gdy masz je w swojej firmie

Przedsiębiorcy eksploatujący urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne powinni wiedzieć, że podlegają one rejestracji i kontroli. Ten szczególny nadzór wynika z faktu, że urządzenia te zawierają freony. Freony to gazy chłodnicze stosowane w chłodnictwie i klimatyzacji. Ze względu na oddziaływanie tych związków na środowisko naturalne dzieli się je na: substancje kontrolowane (substancje zubożające warstwę ozonową, dalej: SZWO) oraz f gazy (fluorowane gazy cieplarniane, dalej: FGC).

System kaucyjny coraz bliżej

Prace nad ustawą regulującą system kaucyjny w Polsce nadal trwają, ale istnieje spora szansa, że w ciągu pół roku zostanie uchwalona. Jakie zmiany przyniesie? Jakie korzyści przewidują przedsiębiorcy i samorządowcy, a jakie mankamenty dostrzegają?

Przywrócenie gruntu do stanu poprzedniego

Pytanie: Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby wójt, burmistrz lub prezydent miasta wydał decyzję nakazującą podmiotowi przywrócenie gruntu do stanu poprzedniego, gdy spowodowane przez niego zmiany na gruncie doprowadziły do powstania szkód u innych podmiotów?

Praktyczne wskazówki dotyczące konsorcjum

W poprzednim numerze pisaliśmy o konsorcjum w ochronie środowiska. Dowiedziałeś się m.in., jakie wymogi formalne musi spełniać podmiot, który chce wspolnie złożyć ofertę i realizować zamówienie, oraz zostały wskazane cechy tego typu współpracy. W tym artykule z kolei przeczytasz m.in., jak potwierdzić warunki udziału w postępowaniu w przypadku takich wykonawców, jak złożyć prawidłowe wadium, jakiego szczególnego sposobu potwierdzania warunków zamawiający może wymagać od wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie.

Odprowadzanie wód z dróg bez separatorów

Na drogach krajowych, wojewódzkich i powiatowych klasy G często są prowadzone prace związane z odprowadzaniem wód opadowych do pobliskich rowów. Czy takie przedsięwzięcia wymagają zastosowania separatorów?

Nowelizacja ustawy o opakowaniach istotna dla branży spożywczej

Przedsiębiorcy, którzy mają do czynienia z opakowaniami na produkty spożywcze, muszą przygotować się na zmiany w systemie gospodarki odpadami opakowaniowymi. W nowym roku jako pierwsza wprowadza je nowelizacja ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (dalej: u.o.p.). Poza tym trwają prace nad ustawami o systemie kaucyjnym i ROP.

Czy można zaktualizować pozwolenie wodnoprawne?

Zgodnie z ustawą Prawo wodne w przypadku odprowadzania do wód lub do urządzeń wodnych wód opadowych lub roztopowych, ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo w systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast stanowi to usługę wodną i należy mieć pozwolenie wodnoprawne wydawane w trybie art. 389 pkt 1 ww. ustawy. Poniżej dowiesz się, co w sytuacji gdy podmiot zwiększy powierzchnię odwadnianą, ale nie doprowadzi to do zwiększenia ilości odprowadzanych wód opadowych.

Czy można przedłużyć pozwolenie wodnoprawne?

Warto pamiętać, że jeżeli podmiot chce przedłużyć pozwolenie wodnoprawne, tak aby poprzednie nie straciło ważności, musi dochowac odpowiedniego terminu na wysłanie właściwych dokumentów. Poniżej szczegóły.

Kolejne podmioty zwolnione z obowiązku posiadania zezwolenia na zbieranie odpadów

Dnia 6 stycznia 2023 roku weszła w życie ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o paszach oraz ustawy o odpadach, która rozszerzyła katalog podmiotów zwolnionych z obowiązku bezwzględnego posiadania zezwolenia na zbieranie odpadów. Podmioty te nie muszą również prowadzić ewidencji odpadów.