WYDANIE ONLINE

Przepisy ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ucpg) nie rozróżniają obowiązków właścicieli nieruchomości zamieszkanych w zakresie pozbywania się odpadów komunalnych od obowiązków właścicieli nieruchomości niezamieszkanych.

czytaj więcej »

Ustawa z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw wprowadziła nowe zasady dotyczące zbierania odpadów budowlanych, które obowiązują od 1 stycznia 2023 r.

czytaj więcej »

W 2023 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadziło kolejne zmiany w ustawie z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Co się zmieniło?

czytaj więcej »

Stacje demontażu pojazdów muszą wypełniać szereg obowiązków w zakresie ochrony środowiska, w tym w zakresie poziomów odzysku i recyklingu odpadów pochodzących z pojazdów, a w razie ich nieosiągnięcia, naliczania odpowiednich opłat. Poza tym muszą również przedkładać stosowne sprawozdania. W artykule znajdziesz szczegóły.

czytaj więcej »

Odcieki ze składowisk stanowią specyficzne ścieki przemysłowe, które należy poddać odpowiedniej metodzie oczyszczania, zanim zostaną odprowadzone do środowiska. Stosowane mogą być m.in. flokulacja/strącanie, adsorpcja na węglu aktywnym, zaawansowane metody utleniania, procesy membranowe obejmujące np. odwróconą osmozę, nanofiltrację. Do oczyszczania odcieków pochodzących ze składowisk odpadów komunalnych eksploatowanych do 5 lat polecane są metody biologiczne, z których odcieki charakteryzują się wysokim BZT5, do odcieków ze składowisk eksploatowanych powyżej 10 lat – metody fizyko-chemiczne. Którą metodę wybrać? Czym one się charakteryzują? Szczegóły w artykule.

czytaj więcej »

Podobnie, jak w przypadku odcieków ze składowisk odpadów, tak odcieki z procesu magazynowania destruktu asfaltowego stanowią specyficzny ściek przemysłowy. Wielu przedsiębiorców ma problem z ich prawidłową gospodarką. Odcieki z miejsc magazynowania odpadów mogą zawierać określone substancje (drobne frakcje odpadów, pyły, zanieczyszczenia), które następnie trafiają do środowiska, dlatego konieczne jest szczególne podejście do tego typu wód. Warto więc zgłębić tematykę ich odprowadzania do środowiska.

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Zamierzam rozpocząć działalności polegającą na świadczeniu usług w zakresie opróżniania opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.  Czy świadcząć tego typu usługi muszę zawierać umowy z właścicielami nieruchomości, z których odbiera będę nieczystości ciekłe? Jeśli tak, to jaką formę powinna mieć taka umowa? Czy musi być tp pisemne zlecenie?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Za pomocą jakich urządzeń powinien być prowadzonymonitoring miejsc magazynowania odpadów?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Chcielibyśmy ogłosić przetarg na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Jak powinniśmy się do tego przygotować? O jakich dokumentach powinniśmy pamiętać?

czytaj więcej »

Pytanie: Pytanie: Jakie wymagania należy spełnić, aby móc prowadzić działalność w zakresie przetwarzania zużytego sprzetu elektrycznego i elektronicznego? Jak wygląda audyt zakładu prowadzącego taką działalność?

czytaj więcej »