Wytwórco odpadów – poznaj pięć błędów, których musisz unikać!
Ustawa o odpadach definiuje wytwórcę odpadów jako każdego, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów (pierwotny wytwórca odpadów) oraz każdego, kto przeprowadza wstępną obróbkę, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów.Podstawowym obowiązkiem posiadacza odpadów jest prowadzenie na bieżąco ich ilościowej i jakościowej ewidencji zgodnie z katalogiem odpadów. Obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów nie dotyczy m. in. wytwórców odpadów komunalnych.Administracyjne kary pieniężne za nieprawidłowości w zakresie gospodarowania odpadami wynoszą od 1 tys. do nawet 1 mln zł. Może Ci grozić również areszt albo wstrzymanie działalności Twojego zakładu. Jeżeli chcesz uchronić swoją działalność przed potencjalnymi karami, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.
Twoja firma zanieczyszcza rzekę? Dowiedz się, co Ci grozi w razie kontroli
Przedsiębiorca, który dopuszcza się tego typu działań i dokonuje zrzutu ścieków do wód, powinien liczyć się z możliwością obarczenia wysokimi karami. Zgodnie z art. 35 ust. 3 pkt 5 Prawa wodnego wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi stanowi usługę wodną, w związku z czym podmiot zobowiązany jest do wystąpienia o pozwolenie wodnoprawne wydawane w trybie art. 389 pkt 1 Prawa wodnego. Funkcjonowanie firmy bez aktualnego pozwolenia wodnoprawnego wiąże się z naliczeniem opłaty podwyższonej o 500% za zanieczyszczenia emitowane do środowiska wraz ze ściekami. Ponadto zgodnie z art. 351 Prawa ochrony środowiska za eksploatację instalacji bez wymaganego pozwolenia grozi kara aresztu albo ograniczenia wolności lub grzywna. W artykule znajdziesz więcej szczegółów.
Naliczanie opłat za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych za 2018 rok
Od 1 stycznia 2018 r. zmienił się sposób naliczania opłat za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych z terenów utwardzonych ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast, a także wód pochodzących z odwodnienia gruntów w granicach administracyjnych miast. Nowy system naliczania będzie trzeba wykorzystać do opracowywania sprawozdań za 2018 rok. Sprawozdania za 2017 rok i lata wcześniejsze były naliczane według dotychczas obowiązujących zasad i przedkładane na do tej pory obowiązujących formularzach do właściwego miejscowo marszałka województwa.
Masz do czynienia z urządzeniami zawierającymi SZWO? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!
SZWO to substancje chemiczne, które są pochodnymi węglowodorów alifatycznych (metanu, etanu i propanu) zawierającymi atomy chloru lub/i bromu oraz najczęściej także fluoru i wykazują potencjał niszczenia ozonu (ang. Ozone depleting potential - ODP). UE prowadzi działania zmierzające do ograniczania emisji substancji wpływających destrukcyjnie na warstwę ozonową oraz wywołujących tzw. efekt cieplarniany. Działania te polegają na ograniczaniu emisji i wycofywaniu substancji zubożających warstwę ozonową oraz ograniczaniu dostępności czynników chłodniczych z grupy gazów fluorowanych (tzw. F-gazów), które są gazami cieplarnianymi.Zgodnie z rozporządzeniem z 7 grudnia 2017 r. w sprawie minimalnego wyposażenia technicznego odpowiedniego do wykonywania czynności objętych certyfikatem dla personelu w zakresie fluorowanych gazów cieplarnianych i substancji kontrolowanych, od 23 grudnia 2017 r. przedsiębiorcy instalujący, konserwujący, serwisujący, naprawiający i likwidujący stacjonarne urządzenia zawierające fluorowane gazy cieplarniane oraz substancje kontrolowane (SZWO) muszą posiadać niezbędne do tego celu wyposażenie techniczne. Więcej szczegółów znajdziesz w artykule.
Kontakty z urzędem
Decyzje w sprawach rekultywacji i zagospodarowania – dowiedz się, jak postępować, żeby uniknąć karyRekultywacja gruntów to nadanie lub przywrócenie gruntom zdegradowanym albo zdewastowanym wartości użytkowych lub przyrodniczych przez właściwe ukształtowanie rzeźby terenu, poprawienie właściwości fizycznych i chemicznych, uregulowanie stosunków wodnych, odtworzenie gleb, umocnienie skarp oraz odbudowanie lub zbudowanie niezbędnych dróg.W przypadku powstania zanieczyszczenia środowiska gruntowego istnieje obowiązek podjęcia działań naprawczych mających na celu przywrócenie stanu środowiska sprzed powstania zanieczyszczenia. Za rekultywację terenu odpowiedzialny jest jego właściciel, o ile nie wykaże, że gleba lub ziemia zanieczyszczona została z powodów niezależnych od niego. Gdy prowadzenie działalności zobliguje cię do przeprowadzenia rekultywacji, jeśli chcesz uniknąć kary, musisz postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami. Konieczne będzie m.in. złożenie wniosku o wydanie decyzji w sprawie rekultywacji i zagospodarowania do starosty właściwego ze względu na miejsce prowadzonej działalności. Dokumenty do tematu: wniosek o wydanie decyzji określającej kierunek rekultywacji gruntów, wniosek o wydanie decyzji uznającej rekultywację gruntów za zakończoną.