Warunki w zakresie ochrony środowiska, które musi spełnić deweloper, zanim wybuduje osiedle mieszkaniowe

Powstawanie nowej inwestycji jest zazwyczaj procesem długotrwałym i złożonym. Harmonogram prac może być dla każdego typu inwestycji nieco inny, jednak w większości przypadków takie przedsięwzięcie wymaga przeprowadzenia kilku standardowych kroków. Zanim lokale zostaną oddane do użytku, a lokatorzy będą mogli się wprowadzić, deweloperzy muszą szczegółowo zaplanować harmonogram swoich działań. Bardzo istotne są kwestie związane z ochroną środowiska, ponieważ bez stosownych pozwoleń i odpowiednich warunków przyrodniczych może się okazać, że budowa zostanie wstrzymana, a zainwestowane pieniądze stracone.Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie warunki musi spełnić deweloper, zanim przystąpi do wybudowania osiedla mieszkaniowego, jakie pozwolenia powinien uzyskać,  gdzie i jakie dokumenty musi złożyć,  na co zwrócić szczególną uwagę w całym procesie inwestycyjnym. Na stronie internetowej: Wzór wniosku o wydanie DUŚ, Wniosek o wydanie warunków zabudowy.

Punktu skupu złomu a pozwolenie wodnoprawne

Punkt skupu surowców zajmuje się skupem i zagospodarowaniem takich surowców jak: metale kolorowe, złom stalowy i żeliwny, makulatura, tworzywa sztuczne, szkło opakowaniowe bezbarwne i kolorowe, które następnie są wykorzystywane w przemyśle papierniczo-celulozowym, w hutach szkła, do produkcji tworzyw sztucznych czy też w przemyśle metalurgicznym. Do złomu zaliczane są np. metalowe odpady produkcyjne, wyroby metalowe nie nadające się do naprawy, odpady komunalne z metalu, wyeksploatowane samochody (pozbawione elementów niemetalicznych, tzn. tapicerki, uszczelek, płynów itd.), maszyny, urządzenia i ich części itp.Punkty skupu złomu są często wyposażone w otwarte kontenery, w których jest składowany odbierany surowiec. Ze względu na brak zadaszeń, gromadzi się w nich woda opadowa. Wody, które pochodzą z opadów atmosferycznych gromadzą się w otwartych kontenerach ze złomem. W związku z tym, że zawierają substancje wypłukane ze składowanych odpadów (np. drobne frakcje, pyły, zanieczyszczenia) mogą być szkodliwe dla ludzi i środowiska.Czy w związku z powyższym konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego? O tym w artykule.

Nowości

Karty charakterystyki substancji chemicznych – co musisz o nich wiedzieć

Podstawowym celem karty charakterystyki jest informowanie o prawidłowych sposobach postępowania z daną substancją, potencjalnych zagrożeniach i odpowiednim zarządzaniu ryzykiem. Kartę charakterystyki powinna tworzyć osoba kompetentna, a informacje w karcie muszą być jasne i zwięzłe. Jest ona dostarczana bezpłatnie w wersji papierowej lub elektronicznej.W artykule znajdziesz m.in.: wymagania odnoszące się do kart charakterystyki, wskazówki na temat prawidłowego przygotowania kart, informacje o tym, jak powinny być oznakowane substancje stwarzające zagrożenie, przypadki, w których możesz zostać obarczony sankcjami karnymi, sytuacje, w których konieczna jest aktualizacja kart.

Zajmujesz się urządzeniami chłodniczymi oraz klimatyzacjami swoich klientów? Dowiedz się, w jaki sposób uzyskać niezbędny certyfikat dla przedsiębiorców

Jeżeli prowadzisz działalność w obrębie SZWO i F-gazów lub chcesz zajmować się stacjonarnymi urządzeniami chłodniczymi, klimatyzacyjnymi i pompami ciepła bądź wykonywać takie usługi dla klientów, powinieneś uzyskać certyfikat dla przedsiębiorców. Dokument ten potwierdzi Twoje uprawnienia do instalacji, konserwacji (napraw i usuwania) lub serwisowania urządzeń. Z artykułu dowiesz się, w jaki sposób możesz to zrobić.Dokumenty do tematu: Wniosek o wydanie certyfikatu dla przedsiębiorców, Oświadczenie o niekaralności, Oświadczenie o spełnieniu przez przedsiębiorcę wymagań odpowiednich do rodzaju prowadzonej działalności (szwo i F-gazy). Na stronie internetowej: Wniosek o wydanie certyfikatu dla przedsiębiorców.