Wytwarzasz energię z odnawialnych źródeł? Sprawdź, czy musisz uzyskać wpis do MIOZE

Na stronie Urzędu Regulacji Energetyki 6 czerwca 2018 roku zaktualizowano rejestr wytwórców energii w małej instalacji (tzw. rejestr MIOZE). Mała instalacja to instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 40 kW i nie większej niż 200 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 120 kW i nie większej niż 600 kW. Działalność gospodarcza polegająca na wytwarzaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji  jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej i wymaga wpisu do rejestru. Więcej informacji znajdziesz w artykule.

Wpis do działalności regulowanej – zobacz jak załatwić sprawę

Żeby prowadzić działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, przedsiębiorcy muszą uzyskać wpis do rejestru. Rejestr działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości prowadzi wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Rejestr ten nie ma nic wspólnego z rejestrem BDO, a jego funkcjonowanie sankcjonuje ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, a nie ustawa o odpadach.Dokumenty do tematu: Wzór wniosku o wpis do działalności regulowanej

Odprowadzenia wód opadowych – opłata stała czy zmienna

Zgodnie z nowym prawem wodnym ponosi się opłaty za odprowadzanie do wód – wód opadowych i roztopowych ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast, oraz za odprowadzanie wód pochodzących z odwodnienia gruntów w granicach administracyjnych miast.Zakład przemysłowy zlokalizowany w mieście odprowadza wody opadowe kolektorem, którego ujście do odbiornika (jezioro) znajduje się poza granicami miasta. Czy w takim wypadku będzie naliczona tylko opłata stała za odprowadzanie wód opadowych, czy też zmienna, chociaż nie ma miernika wód opadowych?

Nowości

Jak wyliczyć opłatę dotyczącą zmniejszenia naturalnej retencji terenowej

Zgodnie z art. 269 ustawy Prawo wodne został wprowadzony obowiązek dokonywania opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej i nałożony obowiązek uiszczenia opłaty za usługi wodne za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej. Za ustalanie wysokości tej opłaty odpowiada wójt, burmistrz lub prezydent miasta.Z artykułu dowiesz się m.in.: Czym jest powierzchnia biologicznie czynna, Jak wyliczyć opłatę dotyczącą zmniejszenia naturalnej retencji terenowej, Od czego zależy wysokość tej opłaty, Kto i kiedy musi ją wnosić.

Chcesz prowadzić stację demontażu pojazdów? Sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić!

Utworzenie stacji demontażu pojazdów wymaga wyboru optymalnej lokalizacji oraz wiąże się z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych, do których należą np. decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, pozwolenie na budowę czy pozwolenie na wytwarzanie i przetwarzanie odpadów.Każda stacja demontażu musi zapewnić również właściwe warunki do przyjmowania pojazdów wycofanych z eksploatacji od ich właścicieli, a także do magazynowania przyjętych pojazdów oraz usuniętych z nich materiałów, części i zespołów, w tym części i zespołów przeznaczonych do ponownego użytku jako części zamienne.W celu bezpiecznej dla środowiska i legalnej pracy stacji demontażu  powinna ona spełniać wymagania określone w rozporządzeniu ministra gospodarki i pracy z 28 lipca 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla stacji demontażu oraz sposobu demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji znajdziesz w artykule.