Zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów

Przed przystąpieniem do prowadzenia działalności związanej ze zbieraniem i przetwarzaniem odpadów należy uzyskać zezwolenie na: zbieranie odpadów, przetwarzanie odpadów lub na zbieranie i przetwarzanie odpadów (pozwolenie zintegrowane). Z wnioskiem o zmianę zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów należy wystąpić, także w przypadku gdy zmienią się warunki prowadzenia, zbierania czy też przetwarzania odpadów lub gdy planujemy gospodarowanie nowymi rodzajami lub większymi ilościami odpadów.

Zdobądź koncesję na poszukiwanie i/lub rozpoznawanie złóż kopalin

Z wnioskiem o udzielenie koncesji na poszukiwanie i/lub rozpoznawanie złóż kopalin może się zwrócić każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą (również ten z zagranicznym kapitałem). Koncesji na poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż kopalin (węgla kamiennego, metanu występującego jako kopalina towarzysząca, węgla brunatnego, rud metali z wyjątkiem darniowych rud żelaza, metali w stanie rodzimym, rud pierwiastków promieniotwórczych, siarki rodzimej, soli kamiennej, soli potasowej, soli potasowo-magnezowej, gipsu i anhydrytu i kamieni szlachetnych) udziela minister środowiska.Jeżeli chcesz zajmować się poszukiwaniem lub rozpoznawaniem złóż kopalin bądź wykonywać obie te działalności, musisz uzyskać stosowną koncesję od ministra środowiska. Z artykułu dowiesz się, w jaki sposób możesz to zrobić, ile potrwa cały proces, jakie dokumenty będą niezbędne oraz ile będzie Cię to kosztować.Dokumenty do tematu:Przykładowy wniosek o udzielenie koncesji na poszukiwanie i/lub rozpoznawanie złoża kopaliny

Nowości

Listy do redakcji

Jak zdobyć dotacje z programu Czyste powietrze

W czerwcu br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (skr. NFOŚiGW), wojewódzkie fundusze ochrony środowiska oraz Bank Ochrony Środowiska SA podpisali Porozumienie inicjujące realizację nowego Programu Priorytetowego Czyste powietrze. Program będzie trwał dziesięć kolejnych lat, a jego budżet został oszacowany na około 103 miliardy zł (całkowity planowany koszt inwestycji to prawie 130 miliardów zł).Z artykułu dowiesz się m.in.:- jakie są cele programu Czyste powietrze,- kto może starać się o dotacje,- na co można pozyskać środki,- jak wysokie będą pułapy dofinansowań.

Dowiedz się, jak wybudować ekologiczny dom swoich marzeń!

Wybudowanie nieruchomości, która pozytywnie przejdzie proces certyfikacji ekologicznej, wymaga przestrzegania zasad zrównoważonego budownictwa. Na każdym etapie inwestycji należy stosować rozwiązania pomagające osiągnąć zamierzony efekt ekologiczny, czyli przede wszystkim jak najmniejsze zużycie energii i jak najmniej szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Dom ekologiczny, często zwany ekodomem, to nie tylko budynek posiadający nowoczesne instalacje, takie jak pompy ciepła, rekuperację czy panele słoneczne. Powinien on być wybudowany w zgodzie z naturą – z wykorzystaniem naturalnych i dostępnych w danym regionie materiałów i surowców. Dom ekologiczny powinien też charakteryzować się niskim zapotrzebowaniem na energię. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o zrównoważonym budownictwie?