Obowiązki przedsiębiorców wprowadzających do obrotu baterie i akumulatory

Aby ograniczyć negatywny wpływ baterii i akumulatorów na środowisko, wprowadzono przepisy regulujące postępowanie z nimi. Główny akt prawny regulujący tego typu kwestie to ustawa o bateriach i akumulatorach (dalej: uba), powiązana z unijnymi przepisami dotyczącymi opakowań, zużytego sprzętu elektronicznego oraz odpadów. Niniejszy artykuł koncentruje się na podstawowych obowiązkach podmiotu wprowadzającego baterie lub akumulatory (dalej: wprowadzający).

Obowiązki administracji rządowej i samorządowej według ustawy o elektromobilności

Ubiegłoroczne zmiany w ustawie z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (dalej: ustawa o.e.i.p.a) przekładają się na realne obowiązki wszystkich zamawiających, którzy stosują Prawo zamówień publicznych. Ustawa o elektromobilności przewiduje określone zadania, jakie muszą realizować podmioty z sektora administracji rządowej, samorządowej oraz wszystkie pozostałe jednostki zamawiające. W tym artykule omawiamy obowiązki administracji samorządowej i rządowej.

Nowe rozporządzenie w sprawie morskich farm wiatrowych już obowiązuje!

Dnia 29 czerwca 2022 r. weszło w życie rozporządzenie ministra klimatu i środowiska w sprawie szczegółowych wymagań dla elementów zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy oraz dla elementów stacji elektroenergetycznych zlokalizowanych na morzu.

Korekta sprawozdania PSZOK za 2021 rok

Pytanie: Pytanie: Muszę dokonać korekty sprawozdania PSZOK za rok 2021. Urząd życzy sobie, aby dla każdego kodu w sprawozdaniu wskazać miejsce przekazania odpadów, przy czym odpady przekazane pod kodem 150102 zostały rozbite na kod 150102 i 191212. Jedna część odpadów została przekazana na składowisko „A”, a druga na „B” – w jaki sposób to zapisać?

Jak gospodarować odpadami budowlanymi i komunalne

Pytanie: Pytanie: Mam pytanie dotyczące kodu odpadu 170604 (materiały izolacyjne inne niż wymienione w 17 06 01 i 17 06 03). Zgodnie z nowelizacją przepisów grupa 17 została wyłączona z definicji odpadów komunalnych, ale gminy organizują ich zbiórki. Czy ich odbiór nadal może być organizowany na podstawie kart przekazania odpadów komunalnych (KPOK)? Co z testami zgodności dla tego kodu odpadów?

Działania po zarządzeniu pokontrolnym WIOŚ

Miałeś kontrolę z WIOŚ i organ wydał Ci zarządzenie pokontrolne? Nie wiesz, co masz dalej z tym zrobić? Pamiętaj, że musisz udzielić mu odpowiedzi w terminie wskazanym w otrzymanym dokumencie. Trzeba go poinformować o podjętych działaniach wskazanych w celu usunięcia stwierdzonych naruszeń. Poniżej szczegóły.

Dla ilu dni wylicza się opłatę stałą za odprowadzanie wód opadowych

Czy opłata stała za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do wód powinna być ustalona w oparciu o faktyczną liczbę korzystania z usługi, czyli liczby dni z opadami atmosferycznymi? Czy może jednak należy brać pod uwagę cały rok kalendarzowy, tzn. 365 dni, mimo że opady atmosferyczne nie występują nieprzerwanie przez cały ten okres?

3 grudnia 2023 r. mija czas na dostosowanie do konkluzji BAT

Instalacje do termicznego przekształcania odpadów innych niż niebezpieczne o wydajności przekraczającej 3 Mg na godzinę lub instalacje do termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych o wydajności przekraczającej 10 Mg dziennie mają termin do 3 grudnia 2023 r. na dostosowanie swoich pozwoleń do konkluzji BAT.