VerpackG kontra polscy przedsiębiorcy

Od 1 lipca 2022 r. obowiązują w Niemczech zmienione przepisy ustawy VerpackG (niem. Verpackungsgesetz) obowiązującej od 2019 r. Ma to znaczenie szczególnie dla wprowadzających produkty inne niż przeznaczone dla gospodarstw domowych (dystrybucja B2B). Z czym się wiąże?

Przekazywanie pomiarów ze starych pozwoleń

Pytanie: Przedsiębiorca korzystający z usługi wodnej musi za to uiszczać opłaty. Opłaty te niejednokrotnie zależą zaś od wyników pomiarów ilości pobranej wody czy ilości i jakości odprowadzanych ścieków. Czy obowiązek przekazywania takich wyników pomiarów dotyczy także przedsiębiorców, którzy uzyskali pozwolenie wodnoprawne pod rządami starego Prawa wodnego?

Opodatkowanie usług budowlanych z zastosowaniem obniżonej stawki VAT

Pytanie: Jakie warunki musi spełnić osoba świadcząca usługi budowlane, żeby móc wystawiać faktury na obniżoną stawkę VAT?

Ochrona środowiska w umowie najmu

W ustawie Prawo ochrony środowiska jest mowa o zasadzie zanieczyszczający płaci. Zdaje się jednak, że bardzo często przedsiębiorcy o tym zapominają i lekceważę te kwestie przy zawieraniu umów najmu nieruchomości na terenie których prowadzą swoją działalność gospdoarczą. Jakie zapisy we wspomnianej umowie powinny się znaleźć pod kątem ochrony śroowiska?

Współpraca WIOŚ z innymi organami przy kontroli ferm zwierząt

Chów zwierząt regulują przepisy, tj. m.in. dyrektywa IED, ustawa o nawozach i nawożeniu, Dyrektywa Azotanowa, ustawa Prawo ochrony środowiska (dalej: Poś), ustawa Prawo wodne, Konwencja o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego czy Kodeks Dobrej Praktyki Rolniczej.

Szansa na decyzję o szczególnych limitach emisji

Dnia 19 września 2022 r. została opublikowana ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1967). Akt ten, co prawda, wykracza poza zakres regulacji prawa ochrony środowiska, ponieważ odnosi się do zasad przyznawania i wypłacania rekompensat finansowych oraz dodatków związanych z sytuacją na rynku paliw, aczkolwiek daje przedsiebiorcom dostarczającym ciepło do publicznej sieci ciepłowniczej z wykorzystaniem instalacji o mocy nie mniejszej niż 1 MW możliwość uzyskania pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza z określeniem tzw. szczególnych limitów emisji w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa dostaw ciepła.

Opłata za naturalną retencję w pigułce

Zgodnie z Prawem wodnym podmiot zobowiazany jest do m.in. uiszczenia opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej. O co konkretnie tutaj chodzi?

Czy nowa Dyrektywa wodna UE wejdzie od 2023 roku?

Od nowego roku do RP powinna zostać zaimplementowana dyrektywa wodna UE – dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 z 16 grudnia 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, zwanej dyrektywą (UE) 2020/2184. Czy tak się stanie? Co zakłada? Szczegóły poniżej.

Zaniedbania człowieka względem rzek – okiem eksperta

Kumulacja zanieczyszczeń w osadach dennych pochodzących z przemysłu oraz z rolnictwa czy też ze zrzutów ścieków bytowych i komunalnych (nagle uwalniana do wody w sprzyjających warunkach), prostowanie koryt rzecznych (zaburzenie naturalnego przepływu), zrzucanie zasolonych lub podgrzanych wód mają bardzo duże skutki dla równowagi biologicznej rzeki czy jeziora (zbiornika czy cieku wodnego).

Uchwała i debata w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze

Dnia 14 września 2022 r. została opublikowana uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie katastrofy ekologicznej na rzece Odrze (M.P. z 2022 r. poz. 877). Co wnosi?