Kiedy umowa z niemiecką organizacją odzysku

Pytanie: Pytanie: Nasza firma współpracuje na zasadzie B2B z podmiotami w Niemczech. Sprzedajemy formatki szklane na potrzeby meblarstwa i budowlanki. Pakowane są one na drewniane stojaki transportowe i oddzielone są od siebie przekładkami papierowymi, korkowymi lub plastikowymi. Jesteśmy zarejestrowani w LUCID jako wprowadzający opakowania transportowe. Jakie muszę spełnić warunki, by nie musieć podpisywać umowy z niemiecką organizacją odzysku?

Czy okazać WIOŚ faktury?

Pytanie: Pytanie: Czy WIOŚ może żądać faktur dotyczących zakupu odpadów?

Awaria BDO, a auto stoi pod bramą – co teraz?

Niestety baza BDO nie jest idealna i bardzo często dochodzi do jej awarii. Administrator broni się rękami I nogami przed ogłaszaniem na stronie www.bdo.mos.gov.pl informacji o awarii, przez co firmy często zostawione są same sobie i nie wiedząc, jak mają w takich sytuacjach postępować. Co zatem zrobić, jeśli dojdzie do awarii samego systemu BDO lub zostanie zerwane połączenie z Internetem?

Odcieki z przeładunku paliw – odpady czy ścieki?

Kiedy odcieki paliwa stanowią odpad? Jak należy znakować pojazdy transportujące tego typu substancje? Jakie przepisy regulują ich transport w cysternach? Czy trzeba uszczelniać powierzchnię, na której sa przelewane do zbiorników? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Kilka pytań i odpowiedzi z wyliczania opłat za korzystanie ze środowiska

Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy art. 285 ust. 3 oraz art. 286 ust. 3 ustawy – Prawo ochrony środowiska, w brzmieniu nadanym ustawą z 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami. Zgodnie z tymi przepisami opłatę za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza ustala się na podstawie wielkości rocznej rzeczywistej emisji, określonej w raporcie do Krajowej bazy. Podmioty korzystające ze środowiska wprowadzające gazy lub pyły do powietrza mają również przedkładać marszałkowi województwa wykaz sporządzony na podstawie informacji zawartych w raporcie do Krajowej bazy (po raz pierwszy w odniesieniu do opłat za korzystanie ze środowiska w 2019 rok).

Emisja do powietrza z procesu spawania – obliczenia

Emisja z procesu spawania może spowodować wiele problemów, jeśli chodzi o wyliczenie opłaty za korzystanei ze środoiska. Jak ją prawidłowo wyliczyć? Szczegóły poniżej.

Zmiana przepisów odnośnie budowlanki przesunięta na 2025 rok

Przepisy w zakresie seleketywnej zbiórki odpadów z rozbiurek I remontów, które miały zaczać obowiązywać od stycznia bieżącego roku, zostały przesunięte na 1 stycznia 2025 roku. Wszystko za sprawą przyjętej 1 grudnia 2022 roku ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.

W KOBIZE sprawdzisz klasyfikację substancji

Od 30 sierpnia 2021 roku na stronie Krajowej bazy emisji gazów cieplarnianych uruchomiona została wyszukiwarka mająca na celu pomóc użytkownikom systemu KOBIZE w identyfikacji substancji, z których rozliczają się oni raz w roku w zakresie opłat za korzystanie ze środowiska oraz raportów KOBIZE.

Sprawdź jak zaklasyfikować NMLZO do opłat!

Wielkimi krokami zbliża się okres rozliczeniowy za korzystanie ze środowiska w 2022 roku. Do 30 marca 2023 roku nalezy przedłożyć sprawozdanie do właściwego miejscowo marszałka województwa m.in. o emisji zanieczyszczeń do powietrza z procesów produkcyjnych. Aby tego dokonać, w pierwszej kolejności należały właściwie zaklasyfikować substancje, które sa emitowane, pod kątem stawek opłat. Wszystko omówimy na konkretnym przykładzie.

Przydomowe oczyszczalnie, a obowiązki gmmin

Od 9 sierpania 2022 roku rozszerzona została definicja nieczystości ciekłych, zgodnie z którą wliczono do nich także ścieki gromadzone w osadnikach w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków. Co to oznacza dla gmin I zwykłych obywateli?