52

Warto postarać się o oznakowanie Ecolabel dla swojego wyrobu

Oznaczenie ekologiczne Ecolabel zyskuje coraz większą popularność zarówno wśród przedsiębiorców, jak i konsumentów, a produkty sygnowane jako mniej szkodliwe dla środowiska są silnie promowane na jednolitym rynku europejskim. Produkty przyjazne środowisku są korzystne również z punktu widzenia konsumenta. Ecolabel jest symbolem doskonałości w zakresie dbałości o środowisko, więc zakup towaru świadczy o wysokiej świadomości ekologicznej użytkownika.

Sprzęt elektryczny niskiego napięcia musi spełniać szczegółowe wymagania

Dyrektywa 2006/95/WE (dyrektywa niskonapięciowa LVD) to jedna z dwóch najważniejszych dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących bezpiecznego użytkowania wyrobów elektrycznych i elektronicznych. Znajomość oraz poprawne jej rozumienie jest niezbędne przy projektowaniu, produkcji oraz wprowadzaniu do obrotu sprzętu elektrycznego powszechnego użytku.

51

Świadczenie usług w zakresie odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości

Znowelizowana ustawa o czystości i porządku w gminach nałożyła na wszystkie gminy w Polsce bezwzględny obowiązek przejęcia odpadów komunalnych od mieszkańców. Choć ustawa obowiązuje już od 1 lipca 2013 r. część gmin nie zdążyła w tym terminie przygotować się na nowe obowiązki i w wielu z nich obowiązują rozwiązania pomostowe.

Nowe wymogi dotyczące opakowań wchodzą w życie 1 stycznia 2014 r.

Po wprowadzonych zmianach porządkujących i dopasowujących gospodarkę odpadami i odpadami komunalnymi do wymogów unijnych, czeka nas weryfikacja gospodarki opakowaniami, odpadami opakowaniowymi i poużytkowymi. Zmiany te określa nowa ustawa z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która wejdzie w życie na początku 2014 roku. Poza dostosowaniem polskich przepisów do wymogów unijnych, nie mniej ważnym celem zmiany było uszczelnienie systemu zagospodarowania takich odpadów i zwiększenie poziomów ich odzysku i recyklingu.

50

Szansa na dotacje na ochronę i rozwój lasów

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela w ramach Programu Priorytetowego „Ochrona i zrównoważony rozwój lasów” dofinansowania w formie pożyczek na przedsięwzięcia, których głównym celem jest zachowanie trwałej wielofunkcyjności lasów oraz ich roli w kształtowaniu środowiska przyrodniczego. Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym, aż do wyczerpania wszystkich środków przeznaczonych na dany rok działania Programu.

Nowa ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym zaostrzy wymogi dotyczące przetwarzania go

Projekt założeń projektu ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) jest już gotowy. Przepisy o dotyczące ZSEE zmienią się na tyle, że zgodnie z planami Ministerstwa Środowiska wymagały nie nowelizacji, ale opracowania zupełnie nowej ustawy. W tym tekście szczegółowo omówimy jakie czekają nas zmiany i kiedy możemy się ich spodziewać.

49

Zmiana rozporządzenia w sprawie odzysku odpadów poza instalacją

Trwają prace nad zmianą rozporządzenia ministra środowiska w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami. Główne modyfikacje to zastąpienie dotychczasowych procesów odzysku R14 i R15 procesami R3, R5, R11 i R12. Dodatkowo do listy odpadów, które mogą być wykorzystywane poza instalacjami i urządzeniami dodane zostały nowe rodzaje odpadów. Zmianie mają ulec również warunki w jakich można odpady wykorzystywać.

Aukcje uprawnień do emisji - szczegółowe zasady przeprowadzania

Ministerstwo Środowiska wydało w lutym 2013 r. akt prawny regulujący szczegółowy sposób prowadzenia aukcji uprawnień do emisji. Rozporządzenie określa m.in: sposób ustalania liczby sesji aukcji, wymagania dotyczące rejestracji i identyfikacji uczestników aukcji, sposób określenia ceny minimalnej uprawnienia do emisji oraz sposób wyznaczania ceny rozliczeniowej aukcji.

48

Składowiska odpadów muszą spełniać szczególne wymagania

Lokalizacja składowiska odpadów musi spełniać wymagania zapewniające bezpieczne dla życia i zdrowia ludzi oraz dla środowiska składowanie odpadów. W szczególności uwzględnione powinny być wymogi zapobiegające zanieczyszczeniu wód powierzchniowych i podziemnych, gleby, ziemi oraz powietrza.

Ekologiczny biurowiec to opłacalna inwestycja

Inwestowanie w rozwiązania proekologiczne jest opłacalne, a wkrótce będzie niezbędnym warunkiem prawie każdej inwestycji budowlanej. W tym artykule przedstawiamy, w jaki sposób przedsiębiorca może zbudować obiekt, który spełnia kryteria budownictwa ekologicznego. Podpowiemy również, jak zdobyć certyfikat, który potwierdzi, że dana inwestycja jest ekologiczna.

47

System zielonych inwestycji – wkrótce ruszają konkursy dotacyjne

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje Program Priorytetowy „System zielonych inwestycji – budowa, rozbudowa i przebudowa sieci elektroenergetycznych w celu umożliwienia przyłączenia źródeł wytwórczych energetyki wiatrowej (OZE)”. W ramach programu udzielane będą dotacje na projekty inwestycyjne. Rozpoczęcie konkursu dotacyjnego planowane jest w terminie 4 listopada 2013 r.

Baterie i akumulatory – wprowadzanie do obrotu, zbieranie, przetwarzanie

Jednym z elementów ochrony środowiska jest odpowiednie postępowanie z bateriami i akumulatorami. Przedsiębiorca ma w tym zakresie ściśle określone obowiązki. Jakie? Odpowiedź w tym artykule.

46

Zmieniły się dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku

Wprowadzone zostały zmiany dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku dla poszczególnych rodzajów terenów chronionych akustycznie. Będzie to miało wpływ na wybrane rodzaje działalności.

Ustawa śmieciowa budzi coraz więcej wątpliwości

Dobiega końca okres przeznaczony na wdrożenie wymogów nowelizacji ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach tzw. ustawy śmieciowej (uczip). Od 1 lipca gminy przejmują pełną odpowiedzialność za gospodarkę odpadami komunalnymi na swoim terenie.

45

Właścicieli nieruchomości oraz podmioty odbierające od nich odpady komunalne czekają nowe obowiązki

Od 1 lipca 2013 r. gminy będą zapewniać odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.

Uporządkowano zasady gospodarowania lokalami i gruntami nieprzydatnymi dla Lasów Państwowych

Ministerstwo Środowiska przygotowało nowy projekt rozporządzenia w sprawie:- szczegółowych zasad i trybu sprzedaży lokali oraz gruntów z budynkami mieszkalnymi w budowie,- kryteriów kwalifikowania ich jako nieprzydatne Lasom Państwowym a także- trybu przeprowadzania przetargu ograniczonego.

44

Dotacje na audyty energetyczne i elektroenergetyczne w przedsiębiorstwach

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje w 2013 roku Program Priorytetowy „Efektywne wykorzystanie energii”. W ramach programu przedsiębiorcy będą mogli otrzymać dofinansowanie na przeprowadzenie audytów energetycznych i elektroenergetycznych w swoich przedsiębiorstwach.

Budowa biogazowni krok po kroku

Odnawialne źródła energii (OZE) to dziedzina, która jest opłacalna i będzie się dobrze rozwijać. Polska musi - ze względu na zobowiązania naszego kraju wobec UE - wykorzystywać w coraz większym stopniu taki rodzaj energii. W Polsce jest jeszcze stosunkowo niewiele obiektów korzystających z OZE dlatego warto zainteresować się tym typem działalności.

43

Planowana jest zmiana ustawy- Prawo wodne

Na stronach ministerstwa środowiska widnieje już projekt nowego aktu. Zmiany dotyczą restrukturyzacji administracji rządowej, nadania kompetencji nowo powołanym organom, przypisaniu części zadań dotyczących gospodarki wodnej do obszaru jednostek samorządu terytorialnego. Modyfikacje te mają pomóc przedsiębiorcy w poruszaniu się w przepisach ustawy i w łatwym ustaleniu jaki organ jest kompetentny dla załatwienia danej sprawy. W tym tekście wyjaśniamy, jak ma to wyglądać w praktyce.

Nowe perspektywy finansowania ochrony środowiska w latach 2014-2020

W styczniu 2013 r. Rada Ministrów przyjęła dokument „Założenia Umowy Partnerstwa”, który stanowi podstawę rozpoczęcia prac nad programami operacyjnymi w nowej perspektywie finansowania 2014-2020. Dokument ten zawiera konkretne propozycje dotyczące m.in. celów finansowania, obszarów geograficznych Polski, których wsparcie jest szczególnie istotne dla rozwoju naszego kraju, podziału odpowiedzialności za zarządzanie funduszami pomiędzy władze krajowe i regionalne oraz zarys systemu wdrażania funduszy na terenie Polski. Zgodnie z zapisami dokumentu unijne pieniądze przeznaczone zostaną również na finansowe wsparcie projektów społecznych i inwestycyjnych z zakresu ochrony środowiska.

42

Przewóz ścieków wymaga spełnienia wielu wymogów

Przewóz nieczystości ciekłych jest specyficzną formą transportu. Choć spełnia wymagania definicji transportu drogowego (polega na dostarczeniu towaru od nadawcy do odbiorcy), to jednak dotyczy go szereg wyjątków. W niniejszym tekście omawiamy wszystkie wymogi, jakie z punktu widzenia przepisów transportowych muszą być spełnione przy wykonywaniu takiego przewozu.

Nowa ustawa o odpadach wreszcie weszła w życie – co się zmieni cz. 1

23 stycznia 2013 r. weszła w życie nowa, długo oczekiwana ustawa o odpadach z 14 grudnia 2012 r. Wprowadza ona zmiany w dotychczasowych regulacjach w zakresie gospodarki odpadami oraz ułatwienia dla przedsiębiorców, eliminując konieczność uzyskiwania pewnych decyzji. Na rynku gospodarki odpadami pojawią się nowe podmioty, co może wpłynąć na cenę odbieranych odpadów.

41

Ustawa śmieciowa w praktyce - na jakie trudności mogą natrafiać przedsiębiorcy i gminy

Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi powinien zacząć funkcjonować od 1 lipca 2013 r. Czasu na dostosowanie się do nowych wymogów jest więc niewiele, zwłaszcza że ustawa z 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw nakłada na gminy wiele trudnych i skomplikowanych zadań do realizacji. Spore zmiany czekają także przedsiębiorców zajmujących się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów oraz mieszkańców.

40

Stawki opłat za korzystanie ze środowiska w 2013 r.

Jako co roku zmianie uległy jednostkowe stawki opłat za korzystanie ze środowiska. Stawki opłat za poprzedni rok podlegają z dniem 1 stycznia podwyższeniu w stopniu odpowiadającym średniorocznemu wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem. Warto sprawdzić czy w 2013 r. opłaty wzrosną właśnie o ten wskaźnik czy też należy spodziewać się takiej rewolucji jak w stawkach za składowanie opadów w 2008 i 2009 r.

Rusza II edycja funduszy norweskich i EOG 2009-2014

W najbliższym czasie rozpoczną się konkursy dotacyjne dla projektów z zakresu ochrony środowiska organizowane w ramach II edycji funduszy norweskich i EOG 2009-2014. Dofinansowanie bezzwrotne będzie udzielane m.in. na realizację inicjatyw zmniejszających zanieczyszczenie powietrza oraz zwiększających udział energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Do rozdysponowania na potrzeby realizacji przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska grantodawcy przeznaczyli sumę 110 mln euro.