NR 62 z dn. 10.2014

Kompendium przedsiębiorcy prowadzącego zakład o dużym i zwiększonym ryzyku

Obowiązkiem prowadzącego zakład o dużym lub zwiększonym ryzyku jest ochrona środowiska przed awariami. Musi więc podejmować środki zapobiegające wystąpieniu poważnej awarii i dokumentować takie działanie. Jest również zobowiązany do zapewnienia środków ograniczających skutki awarii przemysłowej w zakładzie i poza jego granicami. Jak sprostać tym wymogom wyjaśniamy w niniejszym tekście.

Kary za niezgodne z prawem postępowanie z odpadami

Wytwórcy i posiadacze odpadów odpowiedzialni są za prawidłowe postępowanie z nimi. Dotyczy to m.in. obowiązków posiadania stosownych zezwoleń, prawidłowego sposobu magazynowania odpadów, ich dalszego właściwego zagospodarowania oraz prowadzenia stosownej ewidencji i składania sprawozdań. Jeżeli gospodarka odpadami jest prowadzana w sposób nieprawidłowy, wówczas np. w przypadku kontroli wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska można spodziewać się nałożenia administracyjnej kary pieniężnej. Za co dokładnie może nam grozić? Wyjaśnienie w artykule.

Jak wypełnić raport do KOBiZE – instrukcja krok po kroku

Jeśli nasza firma korzysta ze środowiska, a w szczególności ma instalacje, których eksploatacja wymaga pozwolenia zintegrowanego albo pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza – nie mamy wyboru. Co rok do końca lutego musimy składać raport do KOBiZE. Ale to nie wszystko – warto już dziś sprawdzić, czy na pewno wypełniamy raport, jak trzeba, ponieważ od 2017 roku od tego, co wpiszemy w tym dokumencie, będzie zależała wysokość opłaty za korzystanie ze środowiska.

Audyt robiony samodzielnie w swojej firmie - jak sprawdzić i uporządkować sprawy związane z ochroną środowiska

Prowadząc działalność gospodarczą należy spełnić wiele różnorakich wymogów. Za te najbardziej trudne i kłopotliwe uważane są wymogi związane z podatkami i ogólnie z polityką fiskalną państwa. A jednak regulacji prawnych związanych z ochroną środowiska jest nie mniej niż tych związanych z podatkami.