Zasady rekultywacji składowiska
Rekultywację składowiska odpadów trzeba uzgodnić z odpowiednimi organami. Zarządzający nim musi uzyskać stosowne decyzje administracyjne oraz właściwie zaplanować cały proces. Temat rekultywacji składowiska odpadów bez względu na to, czy jest to składowisko odpadów niebezpiecznych, odpadów obojętnych czy też innych niż niebezpieczne i obojętne uwzględnia się już w tzw. fazie przedeksploatacyjnej.
Wkrótce niektóre decyzje dotyczące odpadów tracą ważność
Na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska pojawiło się ważne przypomnienie - 23 stycznia 2015 r. tracą ważność decyzje w zakresie zbierania, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, wydane przed dniem wejścia w życie ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
Tych dokumentów dotyczących gospodarki odpadami zażąda WIOŚ
O posiadanie pełnej dokumentacji związanej z realizowaniem gospodarki odpadowej w przedsiębiorstwie należy dbać na bieżąco, nie tylko po otrzymaniu zawiadomienia o planowanej kontroli. Kontrole wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska mogą odbywać się bowiem po uprzednim poinformowaniu przedsiębiorców o ich terminie lub mieć charakter interwencyjny.
Systemy zarządzania energią wg ISO 50001:2011
Obecnie mamy do czynienia w zastosowaniu gospodarczym z rozwojem standaryzowanych systemów zarządzania. Powstające normy dotyczą różnych dziedzin i są przeznaczone zarówno dla ogólnego, jak i określonego, dedykowanego (np. branżowego) zastosowania.
Stosowanie komunalnych osadów ściekowych
Ustawa o odpadach zabrania stosowania komunalnych osadów ściekowych m.in. na pastwiskach i łąkach. Przepisy w tej kwestii są więc niekonsekwentne ze względu zapisy rozporządzenia w sprawie procesu odzysku R10.
Stawki kar za przekroczenie norm ochrony środowiska
Znamy już stawki kar za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu na rok 2015.
Przedsiębiorca nie musi oddawać wszystkich odpadów firmie wybranej przez gminę
Pytanie: Nasza firma wytwarza odpady opakowaniowe i odsprzedają surowiec firmie recyklingowej. Czy możemy tak nadal robić czy powinniśmy oddawać je firmie, która wygrała przetarg na gminę w której działamy? Jest to przypadek gdy gmina obejmuje odbiorem odpadów również nieruchomości niezamieszkałe (m.in. firmy).
Postępowanie z odpadem promieniotwórczym
Sposób kwalifikowania, prowadzenia ewidencji, warunków magazynowania oraz wymogi jakie powinny spełniać składowiska odpadów promieniotwórczych regulowane są przez rozporządzenie wydane na podstawie delegacji z Prawa atomowego.
Nowe instalacje wymagające uzyskania pozwolenia zintegrowanego
Podmioty aktualnie eksploatujące instalacje, które nie były dotychczas objęte obowiązkiem uzyskania pozwolenia zintegrowanego ze względu na rodzaj prowadzonej działalności, będą musiały się o nie postarać do 1 lipca 2015 r.