Zezwolenie na przetwarzanie odpadów

Zanim złożymy wniosek na przetwarzanie lub zbieranie i przetwarzanie odpadów powinniśmy upewnić się, czy wnioskowana działalność wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Wzory oznakowania opakowań

Dnia 1 stycznia 2015 wchodzi w życie rozporządzenie ministra środowiska z 3 września 2014 r. w sprawie wzorów oznakowania opakowań (Dz.U. z 2014 r. poz. 1298).

Transportujących odpady czekają wkrótce nowe wymogi

Nowe obowiązki dotyczyć będą transportu wszystkich grup odpadów - niebezpiecznych, obojętnych oraz innych niż niebezpieczne i obojętne. Na dostosowanie się do wymogów będziemy mieć jedynie 30 dni od daty ogłoszenia rozporządzenia nad którym trwają właśnie prace.

Opłaty rejestracyjne przy wydawaniu pozwoleń zintegrowanych na nowych zasadach

Jedną z najistotniejszych zmian wprowadzonych w nowym rozporządzeniu określającym wysokość opłat rejestracyjnych, stanowiących załącznik do wniosku o wydanie pozwolenia zintegrowanego, jest ustalenie w złotówkach wysokości bazowych stawek opłaty rejestracyjnej.

Nowy podział aglomeracji ma ograniczyć koszty realizacji Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych

Obowiązujące rozporządzenie ministra środowiska w sprawie sposobu wyznaczania obszaru i granic aglomeracji. Jego celem jest zmiana sposobu wyznaczania tych obszarów i granic, w taki sposób, aby inwestycje niezbędne do realizacji na ich terenie były technicznie i ekonomicznie uzasadnione.

Klasyfikacja odpadów bez tajemnic

Przemysł, produkcja i przetwórstwo to dziedziny w których mamy do czynienia ze szczególnie dużą ilością odpadów. Ich zagospodarowanie zgodnie z prawem to bezwzględnie obowiązek każdego przedsiębiorcy. Jak zatem sprostać przepisom i nie mieć problemu podczas kontroli WIOŚ w firmie?

Już od 1 stycznia wprowadzanie małych ilości baterii i akumulatorów ma być łatwiejsze

Dnia 1 stycznia 2015 roku wchodzi w życie długo oczekiwana przez przedsiębiorców nowelizacja ustawy o bateriach i akumulatorach. Celem wprowadzenia zmian jest ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej, uszczelnienie systemu gospodarowania zużytymi bateriami i akumulatorami oraz doprecyzowanie przepisów ustawy w celu uzyskania pełnej zgodności z przepisami Unii Europejskiej. Co to dla nas oznacza w praktyce?

Ile zapłacimy za korzystanie ze środowiska

Korzystanie ze środowiska kosztuje. Każdy podmiot korzystający ze środowiska jest zobowiązany uiszczać za to opłaty. Ich maksymalna wysokość jest ustalana na dany rok kalendarzowy.