W jaki sposób korzystnie zagospodarować osady ściekowe? Plusy i minusy poszczególnych sposobów ich zagospodarowania
Osady ściekowe powstają w oczyszczalniach ścieków zarówno komunalnych jak i przemysłowych jako specyficzny odpad, który wymaga prawidłowego i odpowiedzialnego zagospodarowania. Według katalogu odpadów osady ściekowe klasyfikowane są w grupie 19 jako: „Odpady z instalacji i urządzeń służących zagospodarowaniu odpadów z oczyszczalni ścieków oraz z uzdatniania wody pitnej i wody do celów przemysłowych”i w tej kategorii należy wyszczególnić: 19 08 05 ustabilizowane komunalne osady ściekowe 19 11 05* osady z zakładowych oczyszczalni ścieków zawierające substancje niebezpieczne 19 11 06 osady z zakładowych oczyszczalni ścieków inne niż wymienione w 19 11 05
Pamiętaj o swoich obowiązkach! Raport do KOBiZE, opłata za korzystanie ze środowiska i sprawozdanie odpadowe
Gospodarując odpadami, powinieneś pamiętać o tym, że co roku jesteś zobowiązany do wypełniania obowiązków, które podsumowują Twoją działalność za rok ubiegły. Do 28 lutego 2020 r. podmioty, które korzystają ze środowiska, powinny złożyć raport o emisjach gazów cieplarnianych do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Sprawozdanie odpadowe musisz złożyć do 15 marca 2020 r., a opłatę za korzystanie ze środowiska uiścić do 31 marca. Z artykułu dowiesz się więcej szczegółów na temat tych obowiązków.
Audyt środowiskowy pod kątem hałasu, SZWO i emisji do powietrza
Zastanawiałeś się kiedyś, jak przeprowadzić samodzielnie audyt środowiskowy w swojej firmie? W poniższym artykule znajdziesz kolejne wskazówki, które pomogą Ci w realizacji Twoich celów.Poniższy przykładowy audyt środowiskowy nie zawiera wyczerpującego katalogu przepisów, a jedynie podstawowe. Zawsze może się okazać, że dana instalacja wymaga szczegółowszego podejścia. Analizy należy dokonywać indywidualnie dla każdego przedsiębiorstwa.W poniższym artykule, stanowiącym drugą część cyklu, opisano zasady audytu dotyczącego hałasu, emisji do powietrza oraz substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO).