Zasady usuwania drzew znajdujących się w pobliżu lotnisk

Ogólne zasady usuwania drzew z terenów nieruchomości są regulowane przepisami ustawy o ochronie przyrody. Jeden ze szczególnych trybów stanowi usuwanie drzew lub krzewów stanowiących przeszkody lotnicze, który jest wyłączony spod regulacji powyższej ustawy. Usuwanie tego rodzaju roślinności podlega przepisom ustawy z 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze. Zgodnie z tą ustawą przeszkodami lotniczymi są obiekty sztuczne lub naturalne, spełniające określone warunki co do wysokości lub położenia. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule.

Stacja telefonii komórkowej a wymogi ochrony środowiska

Budowa stacji telefonii komórkowej wymaga respektowania przepisów ochrony środowiska. Przedsięwzięcie takie, mimo że nie należy do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, powinno być zgodne z wymogami przepisów środowiskowych. Uprawniony organ administracyjny powinien potwierdzić taką zgodność. W artykule przeanalizowano konkretny przypadek takiego przedsięwzięcia na podstawie wyroku Sądu Administracyjnego w Łodzi. W Łodzi jedna ze spółek zamierzała wybudować stację telefonii komórkowej, składającą się m.in. ze stalowej 60-metrowej wieży kratowej oraz kilkunastu anten sektorowych. W tym celu spółka wystąpiła do prezydenta Łodzi o pozwolenie na tę inwestycję.

Praktyczny poradnik dla użytkownika BDO

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (dalej: BDO) została utworzona na mocy zapisów ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (dalej: uo). Obowiązek rejestracji w BDO istnieje od 24 stycznia 2018 r., kiedy to rejestr zaczął funkcjonować. Od 1 stycznia 2020 r. Baza zyskała wiele nowych funkcjonalności, a na przedsiębiorców nałożono obowiązek prowadzenia ewidencji w systemie elektronicznym. Jednakże z uwagi na liczne apele przedsiębiorców dotyczące obowiązku rejestracji w systemie oraz krótki okres dostosowania firm do nowych wymogów ustawodawca dokonał kilku istotnych zmian w prawie. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat praktycznego użytkowania BDO.

Odpady wysoko zakaźne – uniknij zakażenia koronawirusem!

W trakcie leczenia osób zarażonych drobnoustrojami chorobotwórczymi odpady, które pochodzą bezpośrednio od takich pacjentów, należy kwalifikować do wysoce zakaźnych odpadów medycznych. Niewątpliwie do grupy takich odpadów zaliczyć należy odpady pochodzące od osób u których zdiagnozowano koronawirusa. Jakie wiążą się z tym wymagania? Z artykułu dowiesz się: jakie pojemniki należy zastosować w przypadku odpadów wysoko zakaźnych, w jakiej temperaturze przechowywać te odpady, jak często wymieniać worki i pojemniki.

Ocena wodnoprawna w procesie inwestycyjnym

Realizacja inwestycji, w zależności od jej skali i zakresu, wymaga przeprowadzenia wielu procedur administracyjnych. Uzyskanie decyzji wymaganych prawem budowlanym jest formalnym zwieńczeniem procesu dającym zielone światło do realizacji takich zamierzeń. Zanim jednak to nastąpi, inwestor musi pamiętać o uzyskaniu pozwolenia wodnoprawnego w zakresie, jaki jest wymagany dla danego przedsięwzięcia. W przypadku niektórych inwestycji pozwolenie to nie zostanie wydane, jeśli nie będzie przeprowadzona procedura związana z oceną wodnoprawną.Od 28 września 2019 r. wiadomo, dla jakich konkretnie inwestycji wymagane jest przeprowadzenie oceny wodnoprawnej. Bez pozytywnej oceny wodnoprawnej inwestor nie uzyska pozwolenia wodnoprawnego, a co za tym idzie − finalnych decyzji zezwalających na realizację przedsięwzięcia.

Nowości

Czy nowa ustawa przywróci zieleń w miastach

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju prowadzi prace nad przepisami, które w centrach miast mają zminimalizować liczbę zabudowań betonowych, a zwiększyć powierzchnię terenów zielonych. W projektowanych zmianach w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym miastom ma zostać ułatwione zarządzanie przestrzenią tak, by miejsca na miejską zieleń były rezerwowane dla gminy. Ustalenie przeznaczenia terenu oraz zasad zagospodarowania przestrzeni nastąpi najpierw w planie ogólnym, sporządzanym obowiązkowo dla całego obszaru gminy. Co jeszcze ma się zmienić? O tym przeczytasz w artykule.