Nowości

Na jakich zasadach możesz wydobywać odpady ze składowisk

W artykule przedstawiono aktualne wymagania dotyczące wydobywania odpadów ze składowisk. Co powinieneś wiedzieć na temat pozwoleń w tym zakresie, jak wygląda wniosek o wydanie zgody oraz jakie grożą kary za brak decyzji – o tym przeczytasz poniżej.

Inwestycje w zakresie elektrowni wiatrowych i ich wpływ na otoczenie

Uchwalenie (obowiązującej od 16 lipca 2016 r.) ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych wynikało z faktu, że lokalizowanie elektrowni wiatrowych zbyt blisko budynków mieszkalnych stało się powodem licznych konfliktów pomiędzy niezadowolonymi mieszkańcami a władzami gmin. Urządzenia te emitują hałas, niesłyszalne dla ucha infradźwięki, powodują wibracje, migotanie światła, mogą stanowić także bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia w przypadku awarii, jak również oblodzenia łopat elektrowni wiatrowej zimą.

Fundusze możliwe do pozyskania dla branży recyklingowej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w ramach Programu Priorytetowego „Racjonalna Gospodarka Odpadami” udziela w trybie ciągłym dotacji na przedsięwzięcia związane z odzyskiem, w tym recyklingiem selektywnie zebranych odpadów komunalnych. Otrzymaną formą dofinansowania może być dotacja lub pożyczka.Celem Programu Priorytetowego „Racjonalna gospodarka odpadami” jest realizacja zasad gospodarki odpadami, a w szczególności hierarchii sposobów postępowania z odpadami.

Decyzja zwalniająca od zakazów – kto musi ją uzyskać

Zgodnie z Prawem wodnym istnieją przypadki, kiedy przedsiębiorca musi zdobyć tzw. decyzję zwalniającą od zakazów obowiązujących na obszarach szczególnie narażonych na zanieczyszczenia.Za wydanie decyzji zwalniającej z pewnych zakazów, o których mowa w artykule, należy zapłacić opłatę skarbową w wysokości 10,00 zł na konto właściwego miejscowo urzędu miasta lub gminy.O tym, w jakich przypadkach musisz ją uzyskać i jak powinien wyglądać taki wniosek, przeczytasz w tym artykule.

Czy hydrofor wymaga pozwolenia wodnoprawnego

Hydrofor to urządzenie w formie zbiornika wodno-powietrznego, którego zadaniem jest stabilizacja ciśnienia w instalacji wodnej. W praktyce często stosowane są zestawy hydroforowe, w których skład wchodzi pompa ssąca, zbiornik ciśnieniowy, presostat i zawory bezpieczeństwa. Zestawy takie służą do pobierania wody z własnego ujęcia, np. studni, stawu czy jeziora, a także z wodociągu.Hydrofor jako zbiornik do gromadzenia wody nie stanowi urządzenia wodnego, ponieważ nie kształtuje zasobów wodnych i nie służy bezpośrednio do korzystania z nich. Natomiast hydrofor zintegrowany z pompą w zestawie hydroforowym może być stosowany jako uzbrojenie czy osprzęt studni stanowiącej ujęcie wody podziemnej, które kwalifikuje się literalnie jako urządzenie wodne, wg art. 16 pkt 65d ustawy Prawo wodne. Kiedy wymaga zatem uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?

Co warto wiedzieć o stanowisku specjalisty ds. ochrony środowiska

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą często potrzebują osoby, która będzie odpowiedzialna za weryfikację zgodności działań firmy z przepisami ochrony środowiska. W takiej sytuacji rzetelna ocena skutków działalności i opracowanie strategii to zadania specjalistów ds. ochrony środowiska, którzy znajdują zatrudnienie zarówno w sektorze rządowym, samorządowym, jak i prywatnym. W poniższym artykule omówiono następujące zagadnienia związane z tym zawodem: kim jest specjalista ds. ochrony środowiska i jakie są jego zadania, jak specjalista ds. ochrony środowiska może zdobywać wiedzę i na jakiej podstawie powinien podejmować decyzje, jaką odpowiedzialność ponosi, które dylematy pojawiają się najczęściej w pracy specjalisty ds. ochrony środowiska, w jaki sposób rozwijać się na tym stanowisku.