Tożsamość rodzajowa pozwoleń wodnoprawnych

Zarząd dróg wojewódzkich złożył wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na usługę wodną w zakresie odprowadzania wód opadowych i roztopowych do urządzenia wodnego – rowu oraz do rzeki, za pomocą dwóch istniejących wylotów.Dyrektor zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie uwzględnił wniosek zarządu dróg wojewódzkich i wydał pozwolenie, określając jego warunki. Jakie były to warunki i który z podmiotów miał rację? O tym przeczytasz w artykule.

Przedsięwzięcia inwestycyjne z sektora gospodarki wodno-ściekowej a ocena oddziaływania na środowisko

Prowadzenie procesów inwestycyjnych sektora gospodarki wodno-ściekowej stawia regulacji ocen środowiskowych duże wymagania. W polskim porządku prawnym cechą procesów inwestycyjnych przedsięwzięć poddawanych ocenom środowiskowym jest ich wieloetapowość, a także znaczne rozłożenie w czasie i przestrzeni. Z tego powodu podmioty planujące inwestycje od początku procesu inwestycyjnego muszą spełniać wiele wymogów administracyjnoprawnych związanych z różnorodnymi ocenami środowiskowymi. W związku z powyższym istotne staje się podjęcie tematu ulokowania oceny oddziaływania na środowisko inwestycji sektora gospodarki wodno-ściekowej (dalej: OOŚ przedsięwzięć) w procesie inwestycyjno-budowlanym.

Nowości

Jakie obowiązki wynikają z ustawy o zużytym sprzęcie? Przeczytaj nasz kompleksowy poradnik

Ustawa z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym określa prawa i obowiązki wprowadzających sprzęt elektryczny i elektroniczny. Ustawa ta stanowi transpozycję do polskiego prawa przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/19/UE w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Przepisy ustawy weszły w życie 1 stycznia 2018 r. po dwuletnim vacatio legis. Wówczas też zaczęła obowiązywać m.in. nowa definicja „sprzętu elektrycznego” i „sprzętu elektronicznego”, nowe poziomy zbierania, odzysku i recyklingu, a także nowy podział na grupy sprzętu. Ponadto w 2018 roku dane przedsiębiorców zostały przeniesione z rejestru GIOŚ do BDO. Przedsiębiorcy wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny zostali zobowiązani do dostosowania swoich działalności do nowych przepisów. W poradniku znajdziesz kompleksowe omówienie tych obowiązków.

Poznaj 12 zasad panujących na kąpieliskach

W tym roku, z uwagi na epidemię SARS-CoV-2, sezon kąpielowy wymaga szczególnej organizacji, aby zminimalizować ryzyko zakażenia wśród korzystających z kąpielisk. Dowiedz się, jakie są oficjalne wytyczne dla organizatorów kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli.