Załączniki niezbędne do uzyskania pozwolenia zintegrowanego
Pozwolenie zintegrowane łączy w jedną całość wszystkie typy oddziaływań na środowisko i zastępuje cząstkowe decyzje z zakresu ochrony środowiska, m.in. pozwolenie na wytwarzanie odpadów.Eksploatacja instalacji powodującej emisję zanieczyszczeń do środowiska w niektórych przypadkach może być prowadzona wyłącznie po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia lub zezwolenia. Takimi dokumentami będą np. pozwolenie na emisję gazów i pyłów do powietrza, decyzja zezwalająca na wytwarzanie i przetwarzanie odpadów czy odprowadzanie ścieków. Tego rodzaju pozwolenia nazywa się sektorowymi, ponieważ swym zakresem obejmują wyłącznie jeden rodzaj oddziaływania na środowisko. Wszystkie te decyzje można uzyskać za jednym razem ubiegając się o pozwolenie zintegrowane.
Poznaj wymagania, jakie obowiązują w trakcie magazynowania odpadów
Przepisy dotyczące gospodarki odpadami zmieniają się z roku na rok. W ostatnim czasie modyfikacje są reakcją na niepokojące doniesienia dotyczące nielegalnego sprowadzania do Polski odpadów, funkcjonowania nielegalnych miejsc magazynowania odpadów oraz pożarów tych miejsc. Skutkiem naruszeń, których dopuszczają się podmioty gospodarujące odpadami, jest zaostrzenie przepisów i wprowadzenie nowych obostrzeń pozwalających na jeszcze większą kontrolę podmiotów zbierających i przetwarzających odpady. Zaostrzenie przepisów w zakresie magazynowania odpadów jest dużym problemem ze względu na wysokie koszty dostosowania tych miejsc do nowych warunków. Więcej na temat obowiązujących wytycznych przeczytasz w artykule.
Korzystanie z wód w celach energetycznych
Produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem wód to specjalny rodzaj ich wykorzystania. W konsekwencji wymaga zachowania szczególnych warunków formalnych.Po pierwsze, korzystanie z wód do celów energetyki, w tym energetyki wodnej, jest jedną z usług wodnych. Po drugie, obiekt energetyki wodnej jest urządzeniem wodnym w rozumieniu Prawa wodnego.Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj poniższy artykuł.
Kiedy musisz uzgadniać dokumenty planistyczne z Wodami Polskimi
Do zadań Wód Polskich należy m.in. sporządzanie, aktualizowanie i uzgadnianie wielu projektów dokumentów planistycznych. Artykuł 166 ww. ustawy zawiera dokumenty, których projekty wymagają uzgodnień z Wodami Polskimi w zakresie zagospodarowania i zabudowy terenu położonego na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią.Jakie to dokumenty i jak wygląda procedura ich uzgadniania z Wodami Polskimi? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Jakie są zasady przywozu odpadów plastikowych do Polski
Każdego roku do Polski trafia kilkaset tysięcy ton odpadów z zagranicy, a jednocześnie pojawia się problem z odpadami wytwarzanymi w Polsce, które nie są zbierane selektywnie, a wartość surowców możliwych do odzyskania z nich jest bezpowrotnie tracona.Przewożenie odpadów przez granicę ma ścisły związek z różnicą w cenach przetwarzania, różnymi obostrzeniami prawnymi lub zróżnicowanymi poziomami kontroli przez instytucje publiczne. Podczas transgranicznego przemieszczania odpadów zyskuje zarówno podmiot wysyłający odpady do Polski, unikający w ten sposób większych opłat w swoim kraju, jak i podmiot przyjmujący odpady. Jakie są zasady transgranicznego przywozu odpadów tworzyw sztucznych? O tym przeczytasz w artykule.