Wszystko, co warto wiedzieć o osadach ściekowych
Dynamiczny rozwój budowy i rozbudowy sieci kanalizacyjnych oraz oczyszczalni ścieków komunalnych powoduje, że wytwarzane są coraz większe ilości komunalnych osadów ściekowych.Osad ściekowy jest pozostałością po procesie oczyszczenia ścieków. Komunalne osady ściekowe zawierają wiele wartościowych substancji odżywczych (m.in. związki azotu i fosforu jak w nawozach), mają wysoką kaloryczność (można z nich produkować energię elektryczną i ciepło w procesach np. termicznego przekształcania) oraz zawierają związki organiczne umożliwiające ich fermentację w celu produkcji biogazu, a następnie energii elektrycznej i ciepła. Poniższe opracowanie przybliża zagadnienie wykorzystania osadów, w tym: ramy prawne określające możliwości postępowania z osadami, sposoby i możliwości ich zagospodarowania, wskazówki biznesowe.
Składanie sprawozdań za 2020 rok przez podmioty prowadzące PSZOK i odbierające odpady komunalne
Prowadzący PSZOK (z wyłączeniem gminy) oraz odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości są zobowiązani są sporządzania rocznych sprawozdań. Sprawozdanie jest przekazywane wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta do 31 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy − za rok 2020 złożymy je do 31 stycznia 2021 r.
Opłaty za pobór wód do celów retencyjnych
Nadleśnictwo korzystało z usługi wodnej w postaci retencjonowania wód powierzchniowych, a także korzystania z tych wód w celu prowadzenia gospodarki leśnej – woda służyła do nawadniania terenów leśnych. W informacji kwartalnej organ ustalił wysokość opłaty zmiennej za pobór wód powierzchniowych. Po otrzymaniu informacji kwartalnej określającej wysokość opłaty zmiennej nadleśnictwo złożyło reklamację. Dyrektor zarządu zlewni ponownie określił opłatę zmienną w tej samej wysokości. Jako uzasadnienie takiej decyzji organ wskazał wydane nadleśnictwu pozwolenie wodnoprawne na pobór wód powierzchniowych, co stanowi podstawę obowiązku ponoszenia opłaty za usługi wodne. Czy to postępowanie było słuszne?