Zgłoszenie awaryjnego pogorszenia jakości wód – jak postępować

Zasady postępowania w przypadku zgłoszenia zdarzeń awaryjnych, w tym poważnych awarii dotyczących zanieczyszczenia śródlądowych wód powierzchniowych lub zanieczyszczenia poziomów wodonośnych wód podziemnych są ściśle określone.Z artykułu dowiesz się: jakie informacje należy pozyskać od osoby zgłaszającej, jak wygląda wizja lokalna, w jaki sposób przekazać informacje do GIOŚ.

Zasady pozyskiwania energii z wody i wiatru

Energia pozyskiwana z wody wymaga konkretnych uwarunkowań lokalizacyjnych. Warunkiem koniecznym, aby elektrownie wodne wykorzystywały spadek wody, jest zlokalizowanie nad „wodą płynącą” o wartkim nurcie, np. rzeki górskie, potoki, wodospady.

Prowadzisz instalację komunalną? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o pozwoleniu zintegrowanym

Instalacje do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych (MBP) mogą podlegać obowiązkowi uzyskania pozwolenia zintegrowanego.Co warto wiedzieć na ten temat? Czy po otrzymaniu nowego pozwolenia zintegrowanego należy złożyć wniosek aktualizacyjny w BDO? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Prawne skutki działania bez pozwolenia wodnoprawnego lub wbrew niemu

Dział XII ustawy z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne zawiera przepisy karne. Sankcjonują one określone zachowania podmiotów, niezgodne z przepisami ustawy. Część z takich zachowań będzie polegała na wykonywaniu czynności, do których potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne.Czym grozi nieprzestrzeganie lub brak decyzji – pozwolenia wodnoprawnego? Z jakimi negatywnymi konsekwencjami musi liczyć się podmiot, który nie wykonuje określonych w pozwoleniu wodnoprawnym obowiązków?

Podrzucono Ci odpady? Sprawdź, kto musi je usunąć

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o odpadach „posiadacz odpadów jest obowiązany do niezwłocznego usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania”. W ust. 2 wskazano, że „w przypadku nieusunięcia odpadów zgodnie z ust. 1, wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji wydawanej z urzędu, nakazuje posiadaczowi odpadów usunięcie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania, z wyjątkiem, gdy obowiązek usunięcia odpadów jest skutkiem wydania decyzji o cofnięciu decyzji związanej z gospodarką odpadami”. Co to oznacza dla Ciebie?

Nowelizacja prawa energetycznego − nowe zasady funkcjonowania na rynku energii elektrycznej

Prezydent podpisał ustawę zawierającą nowelizację Prawa energetycznego. Ta ma przynieść sporo korzystnych rozwiązań dla odbiorcy końcowego i wspomóc jego aktywizację na rynku energii, poprawić ochronę konsumenta i zlikwidować dotychczasowe bariery w rozwoju magazynów energii. Zmiany obejmą również przedsiębiorstwa energetyczne oraz Krajowy System Elektroenergetyczny.Z artykułu dowiesz się: jak funkcjonuje rynek energii elektrycznej w Polsce, więcej na temat zmian, które wprowadza nowelizacja, jak wprowadzone zmiany  wpłyną na branżę OZE.