Zmiany dotyczące wydawania decyzji środowiskowych utrudnią życie inwestorom

Nowa ustawa o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa środowiskowa) wprowadzi ważne zmiany m.in. w procedurze wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Pomimo ogólnego celu mającego wpłynąć pozytywnie na środowisko nowe przepisy nie są korzystne dla inwestorów. Przede wszystkim ułatwią one działania osobom, które będą chciały zablokować dany proces inwestycyjny. Ponadto nowelizacja wzmocni pozycję organizacji ekologicznych, które będą mogły skuteczniej niż do tej pory wstrzymywać realizację przedsięwzięć.

Proces modernizacji elektrociepłowni w kontekście wykorzystania biomasy

Modernizacja polskich elektrociepłowni, zgodnie z oceną ekspertów, nie jest procesem o intensywnej dynamice ze względu na sytuację ekonomiczną w tym sektorze, który nie ma dużych środków własnych do inwestycji i został obciążony wzrastającymi kosztami bilansowania emisji CO2. Z artykułu dowiesz się m.in.: w jakim stopniu elektrociepłownie w Polsce są zainteresowane wykorzystaniem biomasy; czy osady ściekowe z naszej oczyszczalni mogą stać się niedługo cennym źródłem energii.

Kompendium wiedzy o emisjach przemysłowych

Dużym zagrożeniem dla środowiska oraz zdrowia ludzkiego są emisje zanieczyszczeń do powietrza i gruntu oraz zanieczyszczenia wód, które są wynikiem działalności przemysłowej. Tematyka ta stanowi od wielu lat przedmiot prac legislacyjnych zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym.Jednym z najważniejszych dokonań prawnych w tym zakresie jest dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych (IED), związane z nią konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) oraz rozwijająca się strategia unijna Europejski Zielony Ład. W polskim porządku prawnym obowiązuje ustawa Prawo ochrony środowiska i wymagania dotyczące pozyskania pozwoleń zintegrowanych.

Kiedy jesteś zwolniony z obowiązku uzyskania pozwolenia wodnoprawnego

Przepisy Prawa wodnego wymagają, aby podmiot korzystający z wody miał pozwolenie wodnoprawne. Ale nie jest to wcale regułą i istnieje cały katalog sytuacji, w których możemy korzystać z określonych wód, w określonych celach, bez jakichkolwiek pozwoleń.Aby zrozumieć, na jakie korzystanie z wód nie trzeba mieć pozwolenia wodnoprawnego, najpierw należy dowiedzieć się, jakie rodzaje korzystania z wód wyróżnia w ogóle Prawo wodne i czym jest pozwolenie wodnoprawne. O tym m.in. przeczytasz w artykule.

Jak rozwiązać problemy z zagospodarowaniem odpadów medycznych i niebezpiecznych

W związku z panującą pandemią COVID-19 w ciągu ostatniego półtora roku obserwowaliśmy zintensyfikowane działania medyczne, które skutkowały również zwiększeniem ilości wytwarzanych odpadów medycznych oraz niebezpiecznych. Te dwa rodzaje odpadów są zdecydowanie trudniejsze do zagospodarowania niż odpady komunalne. Z jakimi problemami w tym zakresie boryka się branża? W jaki sposób można je rozwiązać? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w artykule.