Wyzwanie dla oczyszczalni ścieków - farmaceutyki oraz mikroplastik

Wymagania prawne wobec wody nadającej się do spożycia, także ścieków, które mogą być ponownie wykorzystane, się zwiększają. Dlatego z czasem konieczne będzie powszechne zastosowanie metod oczyszczania ze związków, które są dużym zagrożeniem dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi, jakimi są pozostałości leków i mikroplastiki.Wciąż zwiększające się wymagania dotyczące jakości wody to przede wszystkim wyzwanie dla oczyszczalni ścieków. I temu niezwykle istotnemu tematowi poświęcony jest poniższy artykuł.

W jaki sposób wykryć przeciek sieci wodno-kanalizacyjnej

Wycieki wody do gruntu są nieodłączną częścią eksploatacji sieci wodociągowej. Konsekwencją występujących w ramach sieci awarii i wycieków mogą być straty środowiskowe (straty wody i energii) oraz finansowe.Opisane w artykule metody i urządzenia dają obecnie dobrą gwarancję wykrycia i szybkiego usunięcia tego typu awarii. Poznaj szczegóły.

Pytania i wątpliwości dotyczące magazynowania odpadów

Poniżej znajdziesz pięć pytań i odpowiedzi dotyczących wątpliwości w zakresie interpretacji przepisów rozporządzenia ministra klimatu z 11 września 2020 roku w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów (dalej: rozporządzenie).Pomimo obowiązywania tego przepisu prawie od roku, nadal budzi on wiele wątpliwości i problemów wśród podmiotów gospodarujących odpadami. W artykule problemy te przedstawiono w formie konkretnych pytań i odpowiedzi, co pozwoli na bardziej dogłębne zrozumienie tych zagadnień.

Nowości

W poniższej tabeli znajdziesz informacje dotyczące najnowszych wprowadzonych lub planowanych zmian prawnych dotyczących przepisów o odpadach.Rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 10 maja 2021 r. w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2021 r. poz. 906)Od 1 lipca obowiązują przepisy nowego rozporządzenia dotyczącego selektywnego zbierania odpadów, które jedynie w niewielkim stopniu różni się od wcześniej obowiązującego rozporządzenia ministra środowiska z 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2019 r. poz. 2028).

Nowoczesne technologie przetwarzania odpadów, które mają pomóc w realizacji zielonego ładu

Propozycja przedstawiona przez Komisję Europejską zakłada, że do 2030 roku wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych powinny się już nadawać do recyklingu.Działania na rzecz środowiska są częścią polityk wspólnotowych od wielu lat, jak również funkcjonują zapisy ich dotyczące w Traktacie o funkcjonowaniu UE. Ustanowienie w grudniu Europejskiego Zielonego Ładu jest kolejnym elementem tych działań.

Jak uniknąć błędów podczas ustalania stawek za odbiór odpadów

Jeśli rada gminy niewłaściwie skonstruuje uchwałę wskazującą sposób naliczania opłat za odbiór odpadów, może być ona unieważniona przez regionalne izby obrachunkowe (dalej: RIO) lub sąd administracyjny. Przyglądając się błędom, które popełniły te organy, w artykule przedstawimy analizę pokazującą, jakich zapisów unikać, by nie narazić się na unieważnienie uchwał.

Emisja hałasu do środowiska – kompendium wiedzy

Hałas jest dźwiękiem generowanym w wyniku działalności człowieka, który jest uważany za szkodliwy czynnik fizyczny podlegający weryfikacji. Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska (art. 3 pkt 5) hałas to dźwięki o częstotliwościach od 16 Hz do 16 000 Hz. W artykule przeczytasz m.in. o: źródłach hałasu, na czym polega ochrona przed hałasem, kto może prowadzić pomiary hałasu, czym jest i kiedy Ci grozi kara biegnąca.