W jakich przypadkach gmina ma prawo unieważnić przetarg na odbiór odpadów

Ustawa Prawo zamówień publicznych (Pzp) daje wiele możliwości unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Należy jednak pamiętać, że każde postępowanie ma swój własny opis przedmiotu zamówienia oraz indywidualny przebieg postępowania.Generalną wskazówką dla prowadzących procedurę udzielenia zamówienia jest, aby w każdym przypadku dokonywać interpretacji przepisów, jeśli jest to możliwe, w taki sposób, aby doprowadzić postępowanie do końca. W tym kontekście bardzo ważna jest właściwa interpretacja stanu faktycznego zaistniałego w postępowaniu, aby wykazać możliwość unieważnienia postępowania na podstawie konkretnej podstawy prawnej.  

Nowości

Kiedy na pojeździe musisz umieścić tablicę z napisem „ODPADY”

Przewoźnik ma obowiązek oznaczenia tablicą z napisem „ODPADY” pojazdu, który przewozi tego rodzaju ładunek, tylko w ściśle określonych przypadkach.Pojazdy, którymi przewożone są odpady, należy oznaczać tablicą z napisem „ODPADY”. Nie trzeba tego robić tylko wtedy, gdy: nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, środkiem transportu transportuje się odpady inne niż niebezpieczne, w ilości nieprzekraczającej 100 kg.

Czy możesz realizować inwestycje na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią

Istnieją tereny, zlokalizowane w bliskiej odległości rzek i potoków, które są wyjątkowo narażone na klęskę żywiołową, jaką jest powódź. Na takich obszarach może z łatwością dojść do lokalnych podtopień i powodzi powodujących znaczne straty materialne.Z tego względu inwestycje planowane na terenach zagrożonych powodzią są objęte szczególną ochroną Prawa wodnego. Jakie są warunki realizacji inwestycji na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią?

Co warto wiedzieć na temat wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi

Woda jest niezbędna do procesów życiowych każdego z nas, ale kwestia dostępu do niej i jej spożywania jest tak oczywista, że nie zawsze zastanawiamy się nad jej właściwościami. Dostępność wody bezpiecznej do spożycia to podstawowa potrzeba i na gruncie prawa europejskiego i krajowego musi być zagwarantowana.W artykule opisano ramy prawne bezpieczeństwa zdrowotnego wody, a także pozostałe kwestie związane z tą tematyką.

Co warto wiedzieć na temat decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu

Decyzja o dopuszczalnym poziomie hałasu, zgodnie z art. 115a Prawa ochrony środowiska (dalej p.o.ś.), jest wydawana w przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm natężenia hałasu poza zakładem, określonych rozporządzeniem w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.Właściwym rozporządzeniem w tej sprawie jest rozporządzenie ministra środowiska z 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz.U. z 2014 r. poz. 112). Co warto wiedzieć o takiej decyzji? O tym w artykule.