Nowe Prawo wodne – dowiedz się, na jakim jest etapie

Nowe Prawno wodne nie weszło w życie w przewidywanym terminie, czyli 1 lipca 2017 r. Krajowa Rada Izb Rolniczych jako pierwsza przedstawiła swoją opinię nt. projektu ustawy.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła firmy gospodarujące zużytym sprzętem

Ponad 50% skontrolowanych przez wojewódzki inspektorat ochrony środowiska na zlecenie NIK zakładów zajmujących się zbieraniem lub przetwarzaniem zużytego sprzętu nie spełniało warunków w zakresie właściwego wyposażenia, magazynowania i przetwarzania ZSEE. Czy to może oznaczać bardziej restrykcyjne kontrole WIOŚ?

Dowiedz się, jak wybudować myjnię samochodową

Budowa myjni samochodowej nie należy do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dlatego do jej użytkowania nie jest potrzebna decyzja środowiskowa. To bardzo przyspiesza realizację inwestycji, ale nie zwalnia z innych obowiązków.

Dowiedz się, jak prawidłowo klasyfikować sprzęt elektryczny i elektroniczny

W przypadku gdy urządzenie spełnia definicję sprzętu i nie zostało wyłączone w żadnym z kryteriów wyłączeń, należy stwierdzić, że podlega ustawie i powinien takie urządzenie zaklasyfikować do grup sprzętu określonych w ustawie ZSEiE.Dodatkowo należy określić, czy jest to urządzenie przeznaczone dla gospodarstw domowych, czy inne niż przeznaczone dla gospodarstw domowych ze względu na fakt, że dla tych dwóch typów urządzeń określono specyficzne obowiązki.„Sprzęt, którego prawidłowe działanie uzależnione jest od dopływu prądu elektrycznego lub obecności pól elektromagnetycznych” oznacza, że do poprawnego działania sprzęt potrzebuje dopływu prądu elektrycznego lub obecności pól elektromagnetycznych, a nie innego typu energii. W przypadku braku dopływu prądu lub braku obecności pól elektromagnetycznych urządzenie nie spełni swojej podstawowej funkcji, do której zostało zaprojektowane. Takim urządzeniem może być np. elektryczna szczoteczka do zębów – może służyć do czyszczenia zębów bez dopływu prądu, jednakże możliwość podłączenia jej do prądu i wprawienie głowicy do czyszczenia w ruch (co ma powodować dokładniejsze czyszczenie zębów) powoduje, że jej podstawowa funkcja – czyszczenie zębów – uzależniona jest od dopływu prądu.

Nie zapomnij o nowych przepisach umowy ADR, przewożąc towary niebezpieczne

 Zapisy w umowie ADR są zmieniane co dwa lata. Do 30 czerwca 2017 r. możnabyło stosować naprzemiennie przepisy starej umowy ADR z przepisami wydanymi na lata 2017–2019 (które weszły 1 stycznia 2017 r.). Od 1 lipca trzeba przestrzegać tylko nowych przepisów. 

Opłaty środowiskowe – czy uiszczamy za półrocze

Mam pytanie odnośnie opłat za korzystanie ze środowiska przez przedsiębiorców, dotyczące wprowadzania gazów i pyłów do powietrza za I półrocze 2017 r. Czy to prawda, że opłatę należy uiścić do Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 50% rocznej opłaty za wprowadzenie gazów i pyłów do powietrza uiszczonej w poprzednim roku kalendarzowym, w terminie do końca miesiąca następującego po upływie pierwszego półrocza?

LZO w procesach czyszczenia maszyn i urządzeń – czy konieczne jest dotrzymanie standardów emisyjnych

Zakład produkuje barwne nadruki na opakowania kartonowe wyłącznie techniką druku offsetowego arkuszowego. Powyższy proces nie jest wymieniony w ust. 8 zał. nr 9 do rozporządzenia ministra środowiska z 4 listopada 2014 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania i współspalania odpadów (Dz.U. z 2014 r. poz. 1546), a więc uznano, że nie stosuje się do niego przepisów rozdz. 6 rozporządzenia, czyli że druk offsetowy arkuszowy nie podlega pod standardy emisyjne. W zakładzie stosuje się farby drukarskie i lakiery standardowe oraz farby i lakiery fotoutwardzalne UV, które w swoim składzie oprócz amoniaku nie zawierają innych substancji normowanych (posiadających ustalone wartości odniesienia) ani lotnych związków organicznych LZO. Każda maszyna drukarska wyposażona jest w jeden lub w kilka emitorów. Przeprowadzone pomiary emisji wykazały, że odprowadzane emitorami maszyn gazy odlotowe oprócz amoniaku, wchodzącego w skład farb i lakierów, zawierają również substancje wchodzące w skład rozpuszczalników używanych do czyszczenia maszyn, czyli aceton, etylobenzen, ksylen i toluen. Roczny wkład używanych do czyszczenia maszyn LZO przekracza 10 Mg/rok (Z > 10 Mg/r). Hala, w której zlokalizowane są maszyny drukarskie, wyposażona jest w wentylację mechaniczną ogólną. Czy proces czyszczenia maszyn podlega pod standardy emisyjne i musi spełniać kryteria poz. 7 tabeli 1 zał. nr 10 do rozporządzenia , tzn. że w gazach odlotowych z emitorów maszyn S1 nie może przekraczać 75 mg/m³u, natomiast emisja niezorganizowana, czyli ilość LZO wprowadzana do powietrza wentylacją mechaniczną ogólną nie może przekraczać S2 = 15%?