108

Zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych – postępowanie i wymagania

Wzór wniosku o udzielenie zezwolenia na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych powinien zostać udostępniony w formie elektronicznej na stronach internetowych urzędu gminy lub miasta. W artykule opisujemy: Co musi zawierać wniosek? Jak prawidłowo przygotować wniosek? Kto wydaje zezwolenie? Jakie elementy musi zawierać zezwolenie?

Stacje paliw - wymagania środowiskowe

Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na otwarcie stacji paliw musi spełnić szereg wymogów środowiskowych. Jak musi być wyposażona stacja, jakie musi zawierać niezbędne elementy, jak wybrać odpowiednią lokalizację, jakie trzeba spełnić wymagania dotyczące zabudowy – opisujemy w tym artykule. Ponadto ekspert zebrał wszystkie czynności przed otwarciem stacji i w momencie jej funkcjonowania. Prześledzenie przepisów i wymagań pozwoli uniknąć późniejszych błędów i ich konsekwencji.

Reklamacja opłat za usługi wodne krok po kroku

Od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje nowe Prawo wodne, które wprowadza zmiany w systemie opłat za usługi wodne. Zgodnie z przepisami, przedsiębiorca zobowiązany do ponoszenia opłat, który otrzymał informację o wysokości opłaty kwartalnej, może złożyć reklamację, jeżeli nie zgadza się z jej wysokością. Zanim otrzymasz pierwszy rachunek rozliczony zgodnie z nowymi wytycznymi, warto poznać zasady odwoływania się od decyzji o wysokości opłaty! W artykule opisujemy: zmiany w systemie opłat, kiedy można składać reklamację, procedurę postępowania w przypadku składania reklamacji.

107

Nowe zasady wyliczania opłaty za pobór wód podziemnych

Nowa ustawa Prawo wodne reguluje stawki za pobór wody. Wyszczególnione w ustawie opłaty za pobór wód powierzchniowych bądź podziemnych są stawkami maksymalnymi. Opłatami za pobór wody mają zostać objęci m.in. branża energetyczna, rolnicy, hodowcy ryb czy przedsiębiorcy, którzy wykorzystują duże ilości wody do produkcji. W artykule opisujemy: Jakie są górne stawki opłat? Komu przekazywane są wyniki pomiarów? W jakim terminie należy przekazać wyniki? Kiedy obowiązuje opłata podwyższona? Ile wynosi opłata podwyższona?

106

Uzyskanie zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów - procedura

Proces wydania zezwoleń na zbieranie i przetwarzanie odpadów może trwać nawet dwa miesiące, dlatego planując rozpoczęcie działalności gospodarczej, wniosek należy złożyć z dużym wyprzedzeniem. Co jednak zrobić w sytuacji gdy, mimo zapasu czasu, procedura się przeciąga, urząd przeciąga sprawę? Czy można w tej sprawie interweniować? Czy termin jest określony przepisami? Jakie uprawnienia ma zainteresowany?

Sposób wyliczania ekwiwalentu CO2

Informacja o ilości ekwiwalentu dwutlenku węgla znajdującego się np. w klimatyzatorze lub chłodni  powinna być zawarta na etykiecie danego urządzenia. Skąd w takim razie wziąć informację o jego ilości, gdy mamy podaną tylko wagę czynnika chłodniczego w kilogramach?

105

Procedura uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny – 4 warunki do spełnienia

Jedną z podstawowych zalet, jaką niesie zmiana klasyfikacji odpadu na produkt uboczny jest brak obowiązku spełnienia wymagań formalnych, jakie obowiązywały w przypadku odpadów, tj.: prowadzenie ewidencji odpadowej, sporządzanie KPO, uzyskiwanie decyzji na wytwarzanie odpadów (jeśli jest konieczna), limity w wytwarzanych odpadach (w przypadku posiadanej decyzji), możliwość sprzedaży produktu po wyższej cenie w stosunku do odpadu, zmniejszenie opłat środowiskowych. W myśl art. 10. ustawy o odpadach przedmiot lub substancja, powstające w wyniku procesu produkcyjnego, którego podstawowym celem nie jest ich produkcja, mogą być produktem ubocznym (który nie jest odpadem), jeżeli łącznie spełnione będą 4 warunki.

Obowiązki prowadzącego zakład stwarzający zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej

Na podmiotach prowadzących zakłady stwarzające zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej ciążą szczególne obowiązki związane z ochroną środowiska. Chodzi tu przede wszystkim o zapobieganie powstawaniu poważnych awarii oraz ograniczanie skutków awarii już powstałych. Za nieprzestrzeganie tych obowiązków grożą poważne konsekwencje finansowe. Warto więc poznać zasady prowadzenia tego rodzaju zakładów.Ustawa – Prawo ochrony środowiska wprowadza podział zakładów, dla których przyjęto wspólną nazwę „stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej” – na zakłady o zwiększonym ryzyku oraz zakłady o dużym ryzyku wystąpienia takiej awarii. Nie należy mylić tych dwóch rodzajów zakładów, ponieważ każdy z nich podlega innemu obowiązkowi prawnemu.

104

Zaświadczenie o zebranych bateriach i akumulatorach przenośnych – wszystko, co musisz wiedzieć

Wprowadzający baterie przenośne lub akumulatory przenośne musi osiągać każdego roku określone poziomy zbierania zużytych baterii i akumulatorów. Poziomy zostały podane w rozporządzeniu ministra środowiska z 3 grudnia 2009 r. w sprawie rocznych poziomów zbierania zużytych baterii przenośnych i zużytych akumulatorów przenośnych (Dz.U. z 2009 r. nr 215, poz. 1671). Obecnie obowiązujący poziom zbierania wynosi 45%. Wprowadzający, by móc dopełnić tego obowiązku, musi zawrzeć umowę (w formie pisemnej pod rygorem nieważności) ze zbierającym zużyte baterie lub zużyte akumulatory.Zbierający musi co roku w terminie do 28 lutego wydać wprowadzającemu zaświadczenie o zebranych na jego rzecz zużytych bateriach przenośnych lub zużytych akumulatorach przenośnych. Jak prawidłowo dopełnić tych formalności?

103

Spowodowałeś szkodę w środowisku? Pamiętaj, by ją zgłosić!

W sytuacji wystąpienia bezpośredniego zagrożenia lub wystąpienia szkody w środowisku musimy natychmiastowo podjąć działania zapobiegawcze lub naprawcze. Jeżeli bezpośrednie zagrożenie szkodą w środowisku nie zostało zażegnane, mimo przeprowadzenia działań zapobiegawczych, lub wystąpiła szkoda w środowisku, jesteśmy zobowiązani niezwłocznie zgłosić ten fakt:    organowi ochrony środowiska i wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska. Organem odpowiedzialnym za zapobieganie szkodom w środowisku i naprawę szkód w środowisku jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, a organem nadrzędnym Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Wyjątek stanowi zamknięte użycie GMO lub zamierzone uwolnienie GMO do środowiska – w tych przypadkach organem właściwym jest minister środowiska.

Kto podlega pod przepisy o PEM i co się z tym wiąże? Sprawdź!

Emisja pól elektromagnetycznych z instalacji (PEM), tj. stacje elektroenergetyczne o napięciu znamionowym wyższym niż 110 kV, a także instalacje radiokomunikacyjne, radionawigacyjne i radiolokacyjne, o częstotliwościach od 30 kHz do 300 GHz, wymaga zgłoszenia do właściwego miejscowo starosty. Z obowiązku zgłoszenia zwolnione są m.in. instalacje laboratoryjne, instalacje użytkowane przez jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej, instalacje używane w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej przez okres nie dłuższy niż 90 dni.Zgodnie z obowiązującym prawem każdy musi chronić środowisko przed polami elektromagnetycznymi poprzez: utrzymanie poziomów pól elektromagnetycznych poniżej dopuszczalnych lub co najmniej na tych poziomach; zmniejszanie poziomów pól elektromagnetycznych co najmniej do dopuszczalnych, gdy nie są one dotrzymane.

102

Planujesz korzystać z wód do celów energetycznych? Nie zapomnij o pozwoleniu wodnoprawnym!

Korzystanie z wód w celach energetycznych jest jednym z rodzajów szczególnego korzystania z wód, które wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. W zależności od skali i rodzaju przedsięwzięcia działalność taka może dotyczyć zarówno spółek energetycznych, małych przedsiębiorstw, jak i osób fizycznych.

Recykling odpadów na właściwym poziomie

Decyzja Ministerstwa Środowiska o zmianie sposobu obliczania poziomu odzyskiwanych odpadów poprawiła znacznie polskie statystyki. Czy nie niesie jednak zagrożeń dla działań proekologicznych i biznesowych? Ministerstwo uspokaja, że ustawa na to nie pozwoli.

Ubezpieczenie szkód w środowisku

Zawarte w typowych umowach ubezpieczeniowych mienia i odpowiedzialności cywilnej oferowanych przez ubezpieczycieli klauzule środowiskowe nie spełniają w pełni oczekiwań przedsiębiorców. Warto zatem rozważyć dołączenie do nich specjalistycznych ubezpieczeń szkód środowiskowych.Niektórzy przedsiębiorcy są bardziej od innych narażeni na ryzyko wystąpienia szkód środowiskowych. Niewątpliwie wpływ na to ma: charakter ich działalności, ilość i rodzaj wykorzystywanych substancji, poziom zabezpieczeń, a także bliskość elementów środowiska, które mogą zostać poszkodowane. Szczególnie narażone na wystąpienie szkód są takie branże jak produkcja środków ochrony roślin i nawozów, przetwórstwo i składowanie ropy naftowej oraz gazu, produkcja podstawowych produktów farmaceutycznych, składowanie, przetwórstwo i utylizacja odpadów, spalanie paliw i produkcja energii oraz niektóre branże spożywcze.

101

Wznowienie działalności po wykreśleniu z rejestru – czy jest możliwe

Nasza firma zajmującą się odbieraniem odpadów komunalnych od mieszkańców została wykreślona z rejestru. Proszę o poradę, czy wykreślenie z rejestru działalności regulowanej jest bezpowrotne? Jeśli zostaliście Państwo wykreśleni z rejestru działalnościregulowanej, możecie uzyskać ponowny wpis do rejestruw tym samym zakresie działalności gospodarczej dopieropo upływie 3 lat od dnia wydania decyzji.

Przyłączenie do sieci elektroenergetycznej – krok po kroku

Budując przedsiębiorstwo, teoretycznie nie musimy korzystać z sieci elektroenergetycznej. Alternatywą może być agregat prądotwórczy, instalacja sąsiadującej firmy lub tymczasowe przyłącze energetyczne, które będzie wykonane tylko na czas budowy. Korzystniejszym rozwiązaniem wydaje się jednak wykonanie docelowego przyłącza elektroenergetycznego.Dostarczanie energii jest możliwe po wcześniejszym przyłączeniu do sieci, na podstawie umowy sprzedaży i umowy o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji albo umowy sprzedaży (art. 5 ust. 1 ustawy z 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 220 ze zm.; dalej: pe). Zgodnie z § 2 pkt 15 rozporządzenia ministra gospodarki z 4 maja 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego; Dz.U. nr 93, poz. 623 ze zm.; dalej: rswfsep, przyłącze to odcinek lub element sieci służący do połączenia urządzeń, instalacji lub sieci podmiotu, o wymaganej przez niego mocy przyłączeniowej, z pozostałą częścią sieci przedsiębiorstwa energetycznego, świadczącego na rzecz podmiotu przyłączanego usługę przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej.

LZO w procesach czyszczenia maszyn i urządzeń – czy konieczne jest dotrzymanie standardów emisyjnych

Zakład produkuje barwne nadruki na opakowania kartonowe wyłącznie techniką druku offsetowego arkuszowego. Powyższy proces nie jest wymieniony w ust. 8 zał. nr 9 do rozporządzenia ministra środowiska z 4 listopada 2014 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania i współspalania odpadów (Dz.U. z 2014 r. poz. 1546), a więc uznano, że nie stosuje się do niego przepisów rozdz. 6 rozporządzenia, czyli że druk offsetowy arkuszowy nie podlega pod standardy emisyjne. W zakładzie stosuje się farby drukarskie i lakiery standardowe oraz farby i lakiery fotoutwardzalne UV, które w swoim składzie oprócz amoniaku nie zawierają innych substancji normowanych (posiadających ustalone wartości odniesienia) ani lotnych związków organicznych LZO. Każda maszyna drukarska wyposażona jest w jeden lub w kilka emitorów. Przeprowadzone pomiary emisji wykazały, że odprowadzane emitorami maszyn gazy odlotowe oprócz amoniaku, wchodzącego w skład farb i lakierów, zawierają również substancje wchodzące w skład rozpuszczalników używanych do czyszczenia maszyn, czyli aceton, etylobenzen, ksylen i toluen. Roczny wkład używanych do czyszczenia maszyn LZO przekracza 10 Mg/rok (Z > 10 Mg/r). Hala, w której zlokalizowane są maszyny drukarskie, wyposażona jest w wentylację mechaniczną ogólną. Czy proces czyszczenia maszyn podlega pod standardy emisyjne i musi spełniać kryteria poz. 7 tabeli 1 zał. nr 10 do rozporządzenia , tzn. że w gazach odlotowych z emitorów maszyn S1 nie może przekraczać 75 mg/m³u, natomiast emisja niezorganizowana, czyli ilość LZO wprowadzana do powietrza wentylacją mechaniczną ogólną nie może przekraczać S2 = 15%?

100

Wprowadzasz produkty biobójcze? Musisz uzyskać wpis do wykazu

Do produktów biobójczych zaliczymy m.in. środki konserwujące, preparaty przeciwgrzybicze czy substancje do dezynfekcji szpitali. Aby legalnie wprowadzać do obrotu tego typu substancje, trzeba spełniać pewne wymagania.

Uwaga! Powstanie nowa instytucja Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

Do zadań Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (PGWWP) będzie należał m.in. pobór opłaty za usługi wodne, tj. wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, czy ustalanie wysokości opłat podwyższonych za gospodarowanie wodami. Czym jeszcze będzie zajmował się nowy organ oraz jakie są jego źródła finansowania?

Stłuczone szkło – czy to nowy odpad

Nasza firma zajmuje się zbieraniem i przetwarzaniem odpadów. Odbieramy od klientów odpady np. w postaci opakowań ze szkła (słoiki, butelki). Podczas załadunku/rozładunku często dochodzi do stłuczenia szkła. Czy tego typu stłuczkę szklaną należy zaklasyfikować pod innym kodem?

99

Za nieprzeprowadzenie audytu zewnętrznego w terminie grożą wysokie kary

Obowiązkowym audytem są objęte organizacje odzysku oraz zakłady przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Podmioty te, corocznie, do 30 kwietnia muszą przeprowadzić audyt za rok poprzedni. W związku z tym, że przepisy ustawy w tym zakresie weszły w życie 1 stycznia 2017 r., pierwszy audyt będzie obejmował rok 2017 i należy go przeprowadzić do 30 kwietnia 2018 r. Podczas pierwszego audytu zostanie sprawdzona zgodność prowadzonej działalności w roku 2017 z przepisami prawa. Za nieprzeprowadzenie audytu w terminie grozi kara finansowa w wysokości do 500.000 zł.

Uwaga! Zmieniła się powierzchnia obszarów OSN

OSN, czyli obszary szczególnie narażone, to tereny, na których należy ograniczyć przedostawanie się azotu ze źródeł rolniczych do wód powierzchniowych i gruntowych. Dowiedz się, czy po zmianach Twoje gospodarstwo jest położone na OSN.

Planujesz budowę przydomowej oczyszczalni ścieków? Sprawdź, jak to zrobić zgodnie z prawem

Planuję inwestycję polegającą na budowie paru domków jednorodzinnych. Jakie warunki prawne oraz techniczne muszę dopełnić, bym mógł wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków? Początkowo zdecydowałem się na montaż szamba, ale jednak wolałbym zainstalować oczyszczalnię. Czy to ma jakieś znaczenie?

98

Zagospodarowanie odpadów palnych po wejściu w życie „zakazu składowania”

Z początkiem 2016 roku weszło w życie rozporządzenie ministra gospodarki z 16 lipca 2015 r. w sprawie dopuszczania odpadów do składowania na składowiskach (Dz.U. z 2015 r. poz. 1277). Zapisy tego rozporządzenia w bardzo istotny sposób wpłynęły na sposób zagospodarowania odpadów komunalnych po 1 stycznia 2016 r., gdyż wprowadziły w praktyce zakaz ich składowania. Co to oznacza? Wyjaśniamy w tekście.

Nowe przepisy dotyczące marnowania jedzenia

Powstał projekt ustawy o przeciwdziałaniu marnowania żywności, który zakłada liczne obowiązki dla sprzedawców żywności. Za niezrealizowanie tych obowiązków WIOŚ może nałożyć karę finansową.

Do 30 listopada 2017 r. można ubiegać się o dofinansowanie na monitoring środowiska

NFOŚiGW rozpoczął nabór w ramach programu „Wspieranie działalności monitoringu środowiska. Część 1. Monitoring środowiska”.

97

Właściwie zagospodarowanie wody deszczowej może przynieść zysk

W związku z wejściem w życie nowego Prawa wodnego możemy spodziewać się podwyżek za pobieraną wodę. Warto więc już teraz zastanowić się nad wykorzystaniem deszczówki w obrębie zakładu.

Wdrożenie EMAS w przedsiębiorstwie – czy warto

Nasza firma rozważa wprowadzenie systemu EMAS. Proszę o podpowiedz, jakie wymagania trzeba spełnić, by wdrożyć ten system? Czy jest to opłacalne?

Trzy rodzaje audytów energetycznych – sprawdź, czym się różnią

Wyróżniamy audyt efektywności energetycznej, audyt energetyczny oraz audyt energetyczny przedsiębiorstwa. Pierwszy z nich dotyczy inwestycji, które mają służyć poprawie efektywności energetycznej. Drugi wiąże się głównie z budynkami i termomodernizacją. Natomiast ten trzeci jest najbardziej ogólny i dotyczy zużycia energii w przedsiębiorstwie. Jakie jeszcze są różnice między tymi dokumentami? Czy są obowiązkowe? Wyjaśniamy w tym tekście.

96

Wspólny wniosek o wydanie DPO i DPR

Wprowadzam produkty w opakowaniach na rynek krajowy. Złożyłem do recyklera jeden wniosek o wydanie DPO i DPR. Czy zrobiłem to zgodnie z prawem?

Umorzenie kary nałożonej przez WIOŚ – sprawdź jak tego dokonać

Gdy w trakcie kontroli wojewódzki inspektorat ochrony środowiska wymierzył nam karę, jesteśmy w stanie ją obniżyć lub nawet całkowicie umorzyć. Aby tego dokonać należy złożyć stosowny wniosek.

Szykują się zmiany w ewidencji odpadów

Projekt nowelizacji ustawy o odpadach zakłada brak możliwości wystawiania zbiorczych kart przekazania odpadów oraz rezygnację z obowiązku wystawiania dokumentów potwierdzających unieszkodliwienie odpadów medycznych.

95

Zgłoszenie wodnoprawne – kiedy jest wymagane

Zapisy Prawa wodnego określają, jakie informacje powinno zawierać zgłoszenie oraz jakie są załączniki formalne. Treść zgłoszenia w dużym stopniu odpowiada wymaganiom przewidzianym dla operatów wodnoprawnych, jednakże w znacznie łatwiejszym stopniu.

Wymagania odnośnie użytkowania substancji w sprzęcie

Od 18 stycznia 2017 r. obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące wymagań stosowania niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Wycinka drzew i krzewów na nowych zasadach

Istotne zmiany dotyczące wycinki drzew i krzewów obowiązują od 1 stycznia 2017 r. Zmiany dotyczą nie tylko osób fizycznych, ale również inwestorów i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Jakie są warunki składania wniosku o wydanie zezwolenia na wycinkę drzewa lub krzewu? Kiedy trzeba wnieść opłatę za wycinkę oraz jak ją wyliczyć? Wyjaśniamy w tekście.

94

Zmiany w zakresie selektywnej zbiórki odpadów

Od 1 lipca 2017 r. będą obowiązywać nowe standardy selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Dowiedz się, co zmieniło się w tym zakresie.

Zgłoszenie instalacji – krok po kroku

Niektóre rodzaje instalacji, które nie wymagają pozwolenia do ich funkcjonowania, muszą być zgłoszone. Jak takie zgłoszenie powinno wyglądać? Do jakiego urzędu należy się z nim udać? Więcej na ten w tekście.

93

Zmiany w zawartości KIP od 1 stycznia 2017 r.

Nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko wprowadza rygorystyczne zmiany względem treści karty informacyjnej przedsięwzięcia. Co to dokładnie oznacza dla przedsiębiorcy? Wyjaśnienie w tekście.

Zapłacimy więcej za składowanie odpadów komunalnych

Według założeń resortu środowiska stawka za składowanie odpadów komunalnych do 2020 roku ma wzrosnąć ponad dwukrotnie. Skąd te zmiany?

Uproszczenia w sprawozdawczości dla przedsiębiorców

Dnia 1 stycznia weszła w życie ustawa z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Co to oznacza dla przedsiębiorcy?