Planujesz korzystać z wód do celów energetycznych? Nie zapomnij o pozwoleniu wodnoprawnym!

Korzystanie z wód w celach energetycznych jest jednym z rodzajów szczególnego korzystania z wód, które wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. W zależności od skali i rodzaju przedsięwzięcia działalność taka może dotyczyć zarówno spółek energetycznych, małych przedsiębiorstw, jak i osób fizycznych.

Recykling odpadów na właściwym poziomie

Decyzja Ministerstwa Środowiska o zmianie sposobu obliczania poziomu odzyskiwanych odpadów poprawiła znacznie polskie statystyki. Czy nie niesie jednak zagrożeń dla działań proekologicznych i biznesowych? Ministerstwo uspokaja, że ustawa na to nie pozwoli.

Ubezpieczenie szkód w środowisku

Zawarte w typowych umowach ubezpieczeniowych mienia i odpowiedzialności cywilnej oferowanych przez ubezpieczycieli klauzule środowiskowe nie spełniają w pełni oczekiwań przedsiębiorców. Warto zatem rozważyć dołączenie do nich specjalistycznych ubezpieczeń szkód środowiskowych.Niektórzy przedsiębiorcy są bardziej od innych narażeni na ryzyko wystąpienia szkód środowiskowych. Niewątpliwie wpływ na to ma: charakter ich działalności, ilość i rodzaj wykorzystywanych substancji, poziom zabezpieczeń, a także bliskość elementów środowiska, które mogą zostać poszkodowane. Szczególnie narażone na wystąpienie szkód są takie branże jak produkcja środków ochrony roślin i nawozów, przetwórstwo i składowanie ropy naftowej oraz gazu, produkcja podstawowych produktów farmaceutycznych, składowanie, przetwórstwo i utylizacja odpadów, spalanie paliw i produkcja energii oraz niektóre branże spożywcze.

Prowadzisz sklep? Dowiedz się, jakie posiadasz obowiązki z zakresu ochrony środowiska! – cz. I

 Jeśli prowadzisz sklep, hurtownię lub sprzedaż wysyłkową, wówczas warto dowiedzieć się, jakie obowiązki z zakresu ochrony środowiska powinieneś wypełnić. Obowiązki związane z ochroną środowiska, które mogą Cię dotyczyć, wynikają z: aktów prawnych – ustaw z zakresu środowiska oraz aktów wykonawczych do ustaw, czyli rozporządzeń, posiadanych decyzji administracyjnych, umów cywilnoprawnych regulujących różne kwestie z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska. Obowiązki poszczególnych placówek handlowych mogą być różne. Mogą one wynikać też z tego, co sprzedajemy, czy sprzedajemy towar pod własną marką, czy też jest to towar dostarczony przez odrębnego dostawcę. Czasami istotna będzie np. powierzchnia sklepu.

Produkujesz opakowania? Dowiedz się, czy musisz poinformować o tym urząd

Pytanie:Jestem producentem plastikowych butelek. Czy w związku z rodzajem mojej działalności muszę o tym fakcie poinformować urząd marszałkowski?

Prasowanie odpadów z tektury – czy konieczne zezwolenie

Pytanie: Nasz zakład produkcyjny kupuje duże ilości półproduktów, w wyniku czego powstają spore ilości kartonów. Nie posiadamy miejsca do magazynowania tych odpadów. Chcielibyśmy wypożyczyć belownicę i prasować kartony. Czy tego typu działalność wymaga uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów?

Nowe Prawo wodne od 1 stycznia 2018 r.

Po rozpatrzeniu poprawek Senatu wniesionych do projektu ustawy Prawo wodne uchwalona została ostateczna wersja nowej ustawy. Znacznej zmianie, na korzyść przedsiębiorcy, uległy m.in. opłaty za wydanie zgód wodnoprawnych.

Prowadzisz firmę produkcyjną? Zobacz, jakie decyzje z zakresu ochrony środowiska mogą być niezbędne

Emisjami, zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska, jest wprowadzanie bezpośrednio lub pośrednio −w wyniku działalności człowieka − do powietrza, wody, gleby lub ziemi: substancji, energii takich jak: ciepło, hałas, wibracje, pola elektromagnetyczne. W związku z tym wyróżnia się cztery rodzaje pozwoleń na wprowadzanie do środowiska substancji lub energii: pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, pozwolenie na wytwarzanie odpadów, pozwolenie zintegrowane.

Obowiązują już nowe stawki opłat za usuwanie drzew i krzewów

   Dnia 17 lipca weszło w życie rozporządzenie ministra środowiska z 3 lipca 2017 r. w sprawie wysokości stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów. Nowe rozporządzenie wiąże się ze znacznym obniżeniem obowiązujących dotychczas bardzo wysokich stawek. Dowiedz, się ile wynoszą nowe stawki oraz jak wyliczyć opłaty.