Spowodowałeś szkodę w środowisku? Pamiętaj, by ją zgłosić!

W sytuacji wystąpienia bezpośredniego zagrożenia lub wystąpienia szkody w środowisku musimy natychmiastowo podjąć działania zapobiegawcze lub naprawcze. Jeżeli bezpośrednie zagrożenie szkodą w środowisku nie zostało zażegnane, mimo przeprowadzenia działań zapobiegawczych, lub wystąpiła szkoda w środowisku, jesteśmy zobowiązani niezwłocznie zgłosić ten fakt:    organowi ochrony środowiska i wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska. Organem odpowiedzialnym za zapobieganie szkodom w środowisku i naprawę szkód w środowisku jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, a organem nadrzędnym Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Wyjątek stanowi zamknięte użycie GMO lub zamierzone uwolnienie GMO do środowiska – w tych przypadkach organem właściwym jest minister środowiska.

Kto podlega pod przepisy o PEM i co się z tym wiąże? Sprawdź!

Emisja pól elektromagnetycznych z instalacji (PEM), tj. stacje elektroenergetyczne o napięciu znamionowym wyższym niż 110 kV, a także instalacje radiokomunikacyjne, radionawigacyjne i radiolokacyjne, o częstotliwościach od 30 kHz do 300 GHz, wymaga zgłoszenia do właściwego miejscowo starosty. Z obowiązku zgłoszenia zwolnione są m.in. instalacje laboratoryjne, instalacje użytkowane przez jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej, instalacje używane w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej przez okres nie dłuższy niż 90 dni.Zgodnie z obowiązującym prawem każdy musi chronić środowisko przed polami elektromagnetycznymi poprzez: utrzymanie poziomów pól elektromagnetycznych poniżej dopuszczalnych lub co najmniej na tych poziomach; zmniejszanie poziomów pól elektromagnetycznych co najmniej do dopuszczalnych, gdy nie są one dotrzymane.

Transport ścieków – jaka decyzja niezbędna

Wymagania, jakie powinniście Państwo spełniać, określa rada gminy. Gminne jednostki organizacyjne prowadzące na obszarze własnej gminy omawianą działalność nie muszą ubiegać się o zezwolenia, ale muszą spełniać warunki wymagane przy udzielaniu takich zezwoleń.

Skorzystaj z dotacji na gospodarowanie zasobami złóż kopalin i wód podziemnych

NFOŚiGW prowadzi nabór wniosków do programu Geologia i górnictwo. Dowiedz się, kto może liczyć na wsparcie finansowe.Program Geologia i górnictwo jest podzielony na dwie części: Część 1. Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych, Część 2.  Zmniejszenie uciążliwości wynikających z wydobycia kopalin.

Prowadzisz sklep? Dowiedz się, jakie posiadasz obowiązki z zakresu ochrony środowiska! – cz. II

W tekście znajdziesz drugą część szczegółowego omówienia obowiązków, jakie mogą dotyczyć sklepów w zakresie ochrony środowiska.    Obowiązki podzielone zostały na następujące części: opłaty środowiskowe, raportowanie do KOBiZE, obowiązki użytkowników urządzeń klimatyzacyjnych.

Produkcja pieczarek – jak zagospodarować odpady

Pytanie: Moja firma zajmuje się produkcją pieczarek. Dostałem wezwanie z urzędu gminy celem wyjaśnienia sprawy dotyczącej składowania przeze mnie „niezaoranego obornika” składowanego na polu rolnym. Jednakże podłoże popieczarkowe to nie obornik, tylko odpad poprodukcyjny, który po odpowiednim czasie leżakowania nabiera parametrów nawozu. Proszę o informację, jak to wygląda prawnie, czy mam prawo składować ww. odpad tak, jak zostało to opisane?

Od 1 stycznia 2018 r. zmiany w wyznaczaniu stref ochronnych ujęć wody

Nowe Prawo wodne wprowadza tzw. analizę ryzyka. Dowiedz się, kto będzie musiał ją sporządzić oraz kiedy będzie niezbędna.

Ocieplenie budynku – jak zrobić to właściwie

Prace termomodernizacyjne, do których należy ocieplenie budynku, pozwalają na znaczne oszczędności energii, a co się z tym wiążę , ochronę środowiska i obniżenie rachunków.Ocieplając budynek ważne jest zachowanie dokładności oraz odpowiednich reguł. Najpowszechniej stosowaną do ocieplania ścian zewnętrznych nowych lub remontowanych budynków jest metoda lekka mokra, nazywana metodą ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System). Polega ona na: mocowaniu specjalną zaprawą płyt termoizolacyjnych, szpachlowaniu ich powierzchni zaprawą zbrojoną siatką z włókna szklanego i pokryciu całości cienkowarstwowym tynkiem. Izolacja ścian spełnia swoje najważniejsze funkcje, jeśli wykonana jest systemowo, czyli z wykorzystaniem dopasowanego systemu produktów niezbędnych do prawidłowego wykonania izolacji termicznej budynku i elewacji z tynku.