Procedura uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny – 4 warunki do spełnienia

Jedną z podstawowych zalet, jaką niesie zmiana klasyfikacji odpadu na produkt uboczny jest brak obowiązku spełnienia wymagań formalnych, jakie obowiązywały w przypadku odpadów, tj.: prowadzenie ewidencji odpadowej, sporządzanie KPO, uzyskiwanie decyzji na wytwarzanie odpadów (jeśli jest konieczna), limity w wytwarzanych odpadach (w przypadku posiadanej decyzji), możliwość sprzedaży produktu po wyższej cenie w stosunku do odpadu, zmniejszenie opłat środowiskowych. W myśl art. 10. ustawy o odpadach przedmiot lub substancja, powstające w wyniku procesu produkcyjnego, którego podstawowym celem nie jest ich produkcja, mogą być produktem ubocznym (który nie jest odpadem), jeżeli łącznie spełnione będą 4 warunki.

Obowiązki prowadzącego zakład stwarzający zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej

Na podmiotach prowadzących zakłady stwarzające zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej ciążą szczególne obowiązki związane z ochroną środowiska. Chodzi tu przede wszystkim o zapobieganie powstawaniu poważnych awarii oraz ograniczanie skutków awarii już powstałych. Za nieprzestrzeganie tych obowiązków grożą poważne konsekwencje finansowe. Warto więc poznać zasady prowadzenia tego rodzaju zakładów.Ustawa – Prawo ochrony środowiska wprowadza podział zakładów, dla których przyjęto wspólną nazwę „stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej” – na zakłady o zwiększonym ryzyku oraz zakłady o dużym ryzyku wystąpienia takiej awarii. Nie należy mylić tych dwóch rodzajów zakładów, ponieważ każdy z nich podlega innemu obowiązkowi prawnemu.

Prowadzisz biogazownię? Dowiedz się, jak bezbłędnie przygotować się do kontroli

Biogazownia to instalacja służąca do produkcji biogazu, np. z biomasy roślinnej, odchodów zwierzęcych oraz organicznych odpadów. Najczęściej lokalizuje się ją przy inwestycjach takich jak: fermy zwierząt, składowiska odpadów, zakłady utylizacyjne, oczyszczalnie ścieków. Wymogi pod kątem ochrony środowiska są mniej lub bardziej rygorystyczne, w zależności od tego, czy dana inwestycja jest przedsięwzięciem mogącym znacząco oddziaływać na środowisko, czy nie.

Pralnia chemiczna – czy musi posiadać pozwolenie wodnoprawne?

Posiadamy pralnię chemiczną. W związku z jej funkcjonowaniem wytwarzane są ścieki. Pranie odbywa się w dwóch pralkach, każda o pojemności 60 kg. Do prania używane są preparaty, które zgodnie z kartami charakterystyk zawierają substancje szkodliwe dla środowiska. Czy na tego typu działalność wymaga się uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?

Jakie urządzenie oczyszczające wody opadowe i roztopowe wybrać?

Przed wprowadzeniem do środowiska wód opadowych i roztopowych należy je podczyścić. Wymaga to zastosowania odpowiednich systemów podczyszczania, które bazują na urządzeniach cechujących się zróżnicowaną sprawnością działania. W wyborze takich urządzeń pomoże projektant, jednak warto wiedzieć, jaki mamy wybór i czym się kierować, planując odwodnienie użytkowanego terenu.Analiza jakości odprowadzanych ze zlewni wód jest podstawową kwestią przy projektowaniu systemu podczyszczania wód opadowych i roztopowych. Pod uwagę trzeba wziąć również rodzaj odbiornika tych wód oraz stopień wrażliwości i charakter zlewni. Sposób użytkowania zlewni bezpośrednio wpływa na stopień zanieczyszczenia wód opadowych i roztopowych.

Dowiedz się, ile będziesz musiał zapłacić za pobór wody powierzchniowej

Od 1 stycznia 2018 r. będzie obowiązywało nowe Prawo wodne. Zgodnie z tym aktem prawnym za pobór wód powierzchniowych podmiot będzie zobowiązany do uiszczenia opłaty. Opłata ta składa się z opłaty stałej oraz opłaty zmiennej uzależnionej od ilości pobranej wody.

23 września 2017 r. zmieniły się przepisy o F-gazach

Ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych została znowelizowana w związku z koniecznością dostosowania przepisów krajowych do prawa Unii Europejskiej. Dowiedz się, co uległo zmianie.

Zezwolenie na zbieranie odpadów – kiedy możesz je stracić

Jeśli nie wywiążesz się z warunków zawartych w zezwoleniu na zbieranie odpadów, wówczas możesz nawet stracić możliwość prowadzenia tego typu działalności. Dowiedz się, w jakich sytuacjach może to nastąpić.

Używany sprzęt a odpad – jak rozróżnić?

W wielu opracowaniach i orzeczeniach przyjęto założenie, że określenie czy przedmiot jest odpadem czy nie, jest odczuciem bardzo indywidualnym. Jak w takim razie określić, czy niepotrzebny telefon jest jeszcze sprzętem używanym, czy już odpadem?