Nowe zasady wyliczania opłaty za pobór wód podziemnych

Nowa ustawa Prawo wodne reguluje stawki za pobór wody. Wyszczególnione w ustawie opłaty za pobór wód powierzchniowych bądź podziemnych są stawkami maksymalnymi. Opłatami za pobór wody mają zostać objęci m.in. branża energetyczna, rolnicy, hodowcy ryb czy przedsiębiorcy, którzy wykorzystują duże ilości wody do produkcji. W artykule opisujemy: Jakie są górne stawki opłat? Komu przekazywane są wyniki pomiarów? W jakim terminie należy przekazać wyniki? Kiedy obowiązuje opłata podwyższona? Ile wynosi opłata podwyższona?

Nowe stawki opłat za korzystanie ze środowiska w 2018 r.

Ukazało się obwieszczenie ministra środowiska z 31 sierpnia 2017 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2018. Warto zapoznać się z jego treścią, żeby wiedzieć jakie regulacje czekają nas w nowym roku: które stawki się nie zmienią, które będą nowe i jak będą wyglądać. W artykule zamieszczamy listę rodzajów odpadów dla których będą obowiązywać nowe wyższe stawki.Dokumenty do tematu: Lista rodzajów odpadów dla których będą obowiązywać nowe wyższe stawki od 2018 r.

Kto musi czyścić kubły na śmieci?

Kto jest odpowiedzialny za czyszczenie pojemników na odpady? Ustawa o czystości i porządku w gminach zobowiązuje do utrzymywania pojemników w czystości, nie wskazując jednak, na kim ten obowiązek spoczywa. Gminy często starają się wymóc sprzątanie pojemników na mieszkańcach. Czy takie działanie gminy jest zgodne z prawem?

Hodowla i ubojnia drobiu - wymagania środowiskowe

Zakłady przemysłowe zajmujące się na dużą skalę hodowlą drobiu przyczyniają się do negatywnego oddziaływania na środowiska a także emitowaniem do środowiska dużych ilości substancji i odpadów. Zanieczyszczenia te przyczyniają się do pogarszania warunków środowiskowych. Jak zatem należy prowadzić hodowlę i ubojnie drobiu, zgodnie z wymaganiami środowiskowymi? Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca?W tekście przedstawiamy wymagane prawem decyzje i pozwolenia związane z prawidłowym funkcjonowaniem farmy drobiu pod kątem ochrony środowiskom.Artykuł zawiera następujące części: Cele i zadania hodowli Systemy chowu i hodowli drobiu ETAP 1. Regulacje prawne na etapie realizacji przedsięwzięcia Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach Pozwolenie na budowę ETAP 2. Regulacje prawne na etapie eksploatacji przedsięwzięcia