Ujęcie wody - dowiedz się, w jaki sposób ochronić je przed zanieczyszczeniami!

Zgodnie z oceną Najwyżej Izby Kontroli (NIK) działania realizowane przez przedsiębiorstwa wodociągowe i gminy nie gwarantują należytej ochrony jakości wody ujmowanej i podawanej do sieci wodociągowej przeznaczonej do spożycia przez ludzi. W jaki sposób można rozwiązać ten problem?

Transgraniczny transport odpadów - jakie stosować procedury

W transporcie transgranicznym może być stosowana procedura uprzedniego pisemnego zgłoszenia i zgody lub procedura informowania. Warto zapoznać się z kryteriami, które decydują o wyborze jednej z tych dwóch procedur.Odpady, które ulegają transgranicznemu przemieszczaniu mogą być: odpadami niesklasyfikowanymi bądź należącymi do zielonej albo bursztynowej listy odpadów.Na liście zielonej znajdują się odpady inne niż niebezpieczne (np. makulatura, stłuczka szklana, złom metali, odpady tworzyw sztucznych, itp.). Na liście bursztynowej są odpady niebezpieczne lub potencjalnie niebezpieczne (np. przepracowane oleje, odpady akumulatorów, odpady szkła z ekranów telewizorów czy monitorów komputerowych, odpady zawierające azbest). Odpady niesklasyfikowane to takie, które są mieszaniną różnych odpadów i nie są umieszczone na liście zielonej ani bursztynowej. Więcej na temat tej klasyfikacji odpadów przeczytasz w poniższym artykule.

Sprawdź, na jakich zasadach sprzedawać odpady o kodzie 19 12 12 za granicą

Przedsiębiorstwa zajmujące się skupem, wywożeniem i sprzedawaniem różnorodnych odpadów za granicą powinny dobrze znać zasady obowiązujące podczas transgranicznego przemieszczania odpadów. Pozwoli im to na unikanie ewentualnych kar i pomoże w prowadzeniu rentownego biznesu bez niepotrzebnych opóźnień.Odpady o kodzie 19 12 12 to "Inne odpady (w tym zmieszane substancje i przedmioty) z mechanicznej obróbki odpadów inne niż wymienione w 19 12 11". Ich klasyfikacja nie jest oczywista, co wiąże się z utrudnieniami w wyborze odpowiedniej procedury postępowania.Z poniższego artykułu dowiesz się w jaki sposób zaklasyfikować te odpady, którą procedurę zastosować, a także jak krok po kroku postępować podczas ich sprzedaży za granicą.

Sprawdź, jak chronić budynki przed hałasem

Hałas w środowisku jest coraz silniej odczuwalnym problemem. Należy go rozumieć jako uciążliwość emitowaną do środowiska, która może wywierać ujemny wpływ na zdrowie ludzi, a także istotnie zmniejszać komfort życia w miejscach jego występowania. Przy projektowaniu i wykonywaniu budynku wraz z urządzeniami instalacyjnymi konieczne jest uwzględnienie wymogów tzw. ochrony przeciwdźwiękowej. W artykule znajdziesz informacje dotyczące: ochrony otoczenia budynków, ochrony budynków przed hałasem zewnętrznym, ochrony przed hałasem wewnętrznym powietrznym i uderzeniowym, ochrony przed hałasem wewnętrznym instalacyjnym, ochrony przed drganiami, ochrony przed hałasem pogłosowym.

NOWOŚCI MARZEC 2018 R.

W dniu 24 stycznia 2018 r. zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Środowiska z 7 października 2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów. W poniższym artykule przeczytasz o tym, jakie zmiany zostały wprowadzone.