Segregujesz szkło? Sprawdź, jakich zezwoleń potrzebujesz

Szkło jest jednym z surowców wtórnych, który w 100% może być wykorzystany ponownie. Do ponownego przetworzenia nadają się wszystkie opakowania (butelki i słoiki) wykonane ze szkła sodowo-wapniowo-krzemowego. W celu recyklingu szkła konieczne jest jego wcześniejsze rozdzielenie na surowiec kolorowy i bezbarwny. W przypadku, gdy szkło odbierane jest od mieszkańców, gromadzących ten surowiec w ramach selektywnej zbiórki, zazwyczaj dostarczane jest ono w formie zmieszanej (szkło bezbarwne, brązowe, zielone i inne). Planując rozpoczęcie działalności polegającej na segregacji tego rodzaju surowca trzeba w pierwszej kolejności zapoznać się z listą potrzebnych do uzyskania zezwoleń. 

Rozbudowujesz parking? Sprawdź, czy musisz starać się o nowe pozwolenie wodnoprawne

Zgodnie z nowymi przepisami Prawa wodnego - wody deszczowe, opadowe i roztopowe nie są już traktowane jako ścieki. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca powiększa parking o dodatkowe miejsca postojowe dla samochodów i tworzy również kanalizację deszczową, z której wody odprowadzane są do ziemi (rowu)?Z artykułu dowiesz się: czy opisany przypadek zaliczany jest do usług wodnych, czy konieczne jest uzyskanie nowego pozwolenia wodnoprawnego, czy trzeba będzie sporządzić ocenę wodnoprawną, gdzie złożyć wniosek.

Ochroń przed smogiem swoich pracowników!

Polska należy do czołówki państw, które mają problemy z występowaniem smogu. Zanieczyszczenie powietrza w wielu miastach często przekracza stany alarmowe, a instytucje monitorujące stan jakości powietrza wydają ostrzeżenia i zalecają nieopuszczanie pomieszczeń zamkniętych. Smog tworzą zanieczyszczenia pierwotne (pyły, gazy i pary emitowane przez zakłady przemysłowe, energetyczne, silniki spalinowe pojazdów mechanicznych itp.) i produkty ich fotochemicznych i chemicznych przemian zachodzących w warunkach inwersji temperatury podczas bezwietrznej pogody. Dodatkowo powstawaniu smogu sprzyja położenie zagrożonych nim obszarów w obniżeniach terenu. Niekorzystne warunki i zły stan powietrza nie zwalniają jednak pracowników pracujących na otwartych przestrzeniach z ich obowiązków. W jaki sposób w takiej sytuacji zadbać o ich zdrowie i bezpieczeństwo? W artykule przeczytasz, na co pracownicy mogą być narażeni i jakie środki ochrony powinny im zostać zapewnione.

Nowości

Naruszyłeś warunki pozwolenia wodnoprawnego? Grozi ci dodatkowa opłata!

Stare przepisy do naliczania opłaty podwyższonej zobowiązywały podmioty, które prowadzą działalność bez uzyskania stosownego pozwolenia wodnoprawnego. Zgodnie z nowym prawem wodnym do naliczania opłaty podwyższonej zobligowane są również podmioty naruszające warunki już uzyskanego pozwolenia.Z artykułu dowiesz się, za co można zapłacić opłatę podwyższoną, kto decyduje o jej naliczeniu, ile ona wynosi w przypadku nieposiadania pozwolenia i naruszenia jego warunków oraz ile będziesz mieć czasu, żeby ją uiścić.

Najważniejsze informacje na temat BDO

Pod adresem bdo.mos.gov.pl jest już dostępna strona internetowa Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Udało się uruchomić jej pierwszy element, czyli rejestr przedsiębiorców. Do jego uzupełniania zobowiązani są marszałkowie województw. Wpisy do BDO muszą dostarczać przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na rynek produkty, produkty w opakowaniach lub zajmują się gospodarką odpadami.Powstanie elektronicznej bazy o odpadach ma umożliwić ściślejszą kontrolę przekazywania odpadów komunalnych odbieranych m.in. od właścicieli nieruchomości. BDO oprócz rejestru posiadaczy odpadów i gromadzenia danych o odpadach, pochodzących m.in. ze sprawozdań marszałków województw, posiadać ma również moduł ewidencji odpadów.W bazie będą gromadzone informacje m.in. o: wprowadzanych do obiegu produktach w opakowaniach, olejach smarowych, oponach, zużytym sprzęcie elektronicznym, bateriach i akumulatorach oraz odpadach z nich powstających. Znaleźć się też tam mają dane nt. osiąganych poziomów zbierania, odzysku i recyklingu.

Kontrola firmy - czy decyzją PGWWP twoja działalność może zostać zamknięta

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGWWP) to główny podmiot odpowiedzialny za gospodarkę wodną w naszym kraju. Organ ten wykonuje m.in następujące zadania: prawa właścicielskie w stosunku do wód publicznych stanowiących własność Skarbu Państwa, ale z wyłączeniem śródlądowych dróg wodnych o szczególnym znaczeniu transportowym, opracowuje plany służące gospodarowaniu wodami, plany zarządzania ryzykiem powodziowym, plany przeciwdziałania skutkom suszy oraz tworzenia i utrzymania katastru wodnego czy wspomaga realizację zadań modernizacyjnych i inwestycyjnych, służących ochronie gospodarki wodnej, w tym dotyczących instalacji lub urządzeń ochrony przeciwpowodziowej i obiektów małej retencji wodnej. W zakresie kompetencji PGWWP znajduje się także kontrola gospodarowania wodami. Jaki jest pełny zakres uprawnień kontrolnych tego podmiotu, kto realnie przeprowadza kontrolę, jakie ma uprawnienia i czy może zamknąć twój zakład – o tym między innymi przeczytasz w poniższym artykule.