Raport NIK w zakresie ochrony powietrza – wnioski i postulaty

Najwyższa Izba Kontroli, tworząc raport oceniający dotychczas wprowadzone rozwiązania w zakresie ochrony powietrza, starała się znaleźć odpowiedzi na to, czy:− działania samorządów w celu ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami przynoszą rezultaty,− działania ministerstwa środowiska są skuteczne,− działania Ministerstwa Energii dadzą pożądane efekty,− wymagania wobec kotłów są odpowiednie,− uchwały antysmogowe będą efektywnymi narzędziami w poprawianiu jakości powietrza.

Odpady w europie – ocena aktualnej sytuacji

Komisja Europejska opublikowała 24 września 2018 r.  przegląd stosowania zasad dotyczących odpadów UE w całej Europie, przedstawiając wyzwania na przyszłość. Pomimo stałego postępu w państwach członkowskich i ogólnie dobrych wyników na poziomie UE istnieją poważne problemy, które należy szybko rozwiązać, aby kraje europejskie mogły czerpać korzyści środowiskowe i gospodarcze z gospodarki o obiegu zamkniętym. Ilość wytwarzanych odpadów rośnie, a ich charakter się zmienia, np. z powodu rozwoju rynku produktów high- -tech. Oznacza to, że odpady zawierają coraz bardziej złożoną mieszankę materiałów, w tym tworzyw sztucznych, metali szlachetnych i materiałów niebezpiecznych, które trudno zagospodarować. Polityka UE ma na celu ograniczanie wpływu odpadów na środowisko i zdrowie oraz poprawę efektywności wykorzystywania zasobów. Długookresowym celem jest unikanie marnotrawstwa i wykorzystywanie odpadów jako zasobów oraz osiągnięcie dużo wyższych poziomów recyklingu i zminimalizowanie wydobycia dodatkowych zasobów naturalnych.

Obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń historycznych przez właścicieli gruntów

Osoby nabywające nieruchomości np. pod przyszłe inwestycje przede wszystkim skupiają się na przeprowadzaniu analiz stanu prawnego i faktycznego nieruchomości. Rzadko kiedy robi się badania zanieczyszczenia powierzchni ziemi, w szczególności badania gleby oraz wód gruntowych. Jeżeli jednak zanieczyszczenie powierzchni ziemi ma charakter historyczny, podmiotem odpowiedzialnym za oczyszczenie terenu jest osoba władająca danym gruntem. Przez historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi rozumie się zanieczyszczenie powierzchni ziemi, które zaistniało przed 30 kwietnia 2007 r. lub wynika z działalności, która została zakończona przed 30 kwietnia 2007 r., a także szkodę w środowisku w powierzchni ziemi w rozumieniu art. 6 pkt 11 lit. c ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz.U. z 2014 r., poz. 1789 z późn. zm.), która została spowodowana przez emisję lub zdarzenie, od którego upłynęło więcej niż 30 lat. Zakwalifikowanie gruntu do terenów o zanieczyszczonej powierzchni ziemi będzie miało istotne skutki dla władających powierzchnią ziemi.

Nowości