W SENT masy odpadów podaje się brutto
Pytanie: Pytanie: Czy tworząc zgłoszenie w SENT, wpisujemy wagę towaru brutto? Zrobiłam zgłoszenie na 10 Mg odpadów, tyle samo zapisano w międzynarodowym liście przewozowym CMR, a faktura obejmuje 9 Mg. Czy w SENT, na CMR oraz w BDO powinna widnieć taka sama masa odpadów, jeśli tak − brutto czy netto?
Przykładowa klasyfikacja odpadów
Nie zawsze klasyfikacja odpadów jest tak oczywista, jak by się mogło wydawać. Dlatego też warto zasięgnąć szczegółowych informacji, zanim nada się kod odpadom, zwłaszcza gdy są one wytwarzane w dużych ilościach przez przedsiębiorstwo. Można w tym celu poszukać informacji w środkach ogólnodostępnych, np. Internecie. Najlepiej skontaktować się z właściwym miejscowo organem ochrony środowiska, np. WIOŚ lub urzędem marszałkowskim.
Pozwolenie wodnoprawne w jednym palcu!
Nie łatwo jest pozyskać jakąkolwiek decyzję, a zwłaszcza wodnoprawną. Co zarząd zlewni, to inne wymagania, choć teoretycznie wszędzie powinno to wyglądać tak samo. Niniejszy artykuł to swoisty poradnik na temat pozwoleń wodnoprawnych.
Oblicz bezbłędnie ilość magazynowanych odpadów
Pytanie: Pytanie: Składamy wniosek o wydanie zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów, w którym trzeba podać masę odpadów magazynowanych w ciągu roku. Jak prawdiłowo wyliczyć tę wartość?
Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat instalacji PEM
W niniejszym artykule omówiona zostanie tematyka instalacji PEM. Dowiesz się, jak powinno wyglądać zgłoszenie tego typu przedsięwzięcia, na czym polega jego istotna zmiana, jak formalnie powinno wyglądać przejęcie instalacji, aktualizacja informacji oraz jak realizować obowiązek wykonywania pomiarów.
Złap dotację na selektywną zbiórkę odpadów
Do30 grudnia 2022 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela dotacji na selektywne zbieranie i zapobieganie powstawaniu odpadów w ramach programu „Racjonalna gospodarka odpadami”. Poniżej szczegóły.
Sprawozdawczość o emisji gazów w cyklu życia paliw będzie doprecyzowana!
Na stronie rządowego centrum legislacji 25 maja 2022 r. pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie sprawozdania rocznego dotyczącego emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej. Co zakłada?
Rozliczanie dotacji na usuwanie folii rolniczych przez gminę
Gmina jest czynnym podatnikiem VAT. Przystąpiła do przedsięwzięcia związanego z usuwaniem folii rolniczych. Na daną inwestycję gmina otrzyma dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Jak należy dokonać rozliczenia danej dotacji? Czy biorąc pod uwagę stanowiska reprezentowane przez organy podatkowe oraz sądy administracyjne, gmina powinna zapłacić zawarty w kwocie dotacji VAT do US i czy może dokonać odliczenia podatku naliczonego w kwocie 100% VAT z wystawionej faktury? W ramach jakiego dokumentu rozliczyć się z urzędem skarbowym oraz kiedy zaistnieje obowiązek podatkowy? Załóżmy, że faktura opiewa na kwotę brutto 50.000 zł.
Kolejne zmiany w ustawie ooś!
Rząd przewiduje wprowadzenie zmian do obowiązującej ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, które mają przede wszystkim ułatwić procedurę uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Projekt opublikowano na stronie rzadowego centrum legislacji 18 maja 2022 r. Jakie jeszcze zmiany mają być wprowadzone?
Realizacja celów środowiskowych poprzez zamówienia publiczne
Na barkach podmiotów sektora publicznego spoczywa obowiązek ekologiczności realizowanych zamówień publicznych. Muszą znać unijne kryteria środowiskowe a także priorytety opisane w krajowym dokumencie strategicznym – Polityka zakupowa państwa. Sektor prywatny również musi zdawać sobie sprawę, że biorąc udział w przetargach, będzie zobligowany do spełnienia tych kryteriów.