Załóż firmę recyklingową z nami!
W tym artykule w kilku krokach dowiesz się, jak zgodnie z przepisami prawa rozpocząć działalność polegającą na recyklingu odpadów. To pigułka informacji przydatna na polu ubiegania się o niezbędne decyzje oraz wypełniania wszelkich formalności z tym związanych.
Uważaj, co odprowadzasz do rzek!
W związku z głośną ostatnio sprawą zanieczyszczenia Odry ściekami, w niniejszym artykule poruszamy temat odpowiedzialności karnej za odprowadzanie ścieków do wód. Jakie kary grożą i za co, kiedy można mówić o przestępstwie przeciwko środowisku oraz kiedy to gmina powinna zareakować jako organ własicwy? Opdowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.
Spalarnie odpadów – pozwolenie na emisję do powietrza
Pod jakie wymagania podlega spalarnia odpadów, jeśli chodzi o emisję gazów i pyłów do środowiska? Jakie ciążą na niej obowiązki? Czy podlega pod standardy emisyjne? Czy zawsze wymagane jest uzyskanie pozwolenia na emisję? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Prawna możliwość zmiany formy zabezpieczenia roszczeń
Pytanie: Czy zgodnie z prawem można zmienić formę zabezpieczenia roszczeń, np. z polisy ubezpieczeniowej na depozyt i odwrotnie? Postanowienie o zabezpieczeniu roszczeń stało się ostateczne (nie wniesiono zażalenia).
Opłata podwyższona za naruszenie warunków pozwolenia odnośnie ścieków
Zgodnie z ustawą Prawo wodne (dalej: PW), w momencie gdy podmiot wprowadzający ścieki do środowiska narusza warunki posiadanego pozwolenia wodnoprawnego, a więc np. przekracza ilość lub ścieki są złej jakości, wówczas zobowiązany jest do ponoszenia opłaty podwyższonej.
Nie zawsze trzeba mieć pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie wód deszczowych
Zgodnie z art. 35 ust. 3 pkt 7 ustawy Prawo wodne, odprowadzanie do wód lub do urządzeń wodnych – wód opadowych lub roztopowych, ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo w systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast, stanowi usługe wodną, na którą wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Poza tym za tego typu korzystanie ze środowiska ponosi się odpowiednią opłatę do Wód Polskich. Co z sytuacją, kiedy wody te odprowadzane są do ziemi? Czy też należy uiszczać jakieś opłaty?
Kiedy negatywna opinia WIOŚ jest ostateczna?
Pytanie: WIOŚ wydał naszej firmie negatywną opinię, przez co zamknął nam drogę do uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów. Czy możemy jednak coś z tym zrobić? W jakimś trybie się odwołać?
Jak prawidłowo zmierzyć zwierciadło wody podziemnej?
Pytanie: Firma ma zamontowane piezometry w obrębie zbiornika na ścieki. Czy musimy wykonywać pomiary poziomu zwierciadła wody podziemnej przez akredytowane laboratorium? Czy sami możemy to robić?
Gdzie do 2025 roku należy zamontować stację ładowania?
Pytanie: Ponoć do 2025 roku we wszystkich budynkach ma być montowana stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Czy to prawda? Czy wszystkich obejmie ten obowiązek? Jeśli nie, to kogo? Gdzie można znaleźć informacje na ten temat?
Czy jestem dystrybutorem sprzętu?
Pytanie: Czym się różni wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny na rynek od dystrybutora takiego sprzętu? Kiedy wprowadzający staje się dystrybutorem i jakie wiążą się z tym obowiązki?