Nowe stawki opłat za zgody wodnoprawne od 2023 roku
Dnia 26 sierpnia 2022 r. zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym RP obwieszczenie ministra infrastruktury z 5 sierpnia 2022 r. w sprawie wysokości stawek opłat za udzielenie zgód wodnoprawnych obowiązujących od 1 stycznia 2023 r. Co się wiąże z tym aktem prawnym?
Ile podmiotów złożyło już deklarację CEEB?
Jak powszechnie wiadomo, do 30 czerwca 2022 r. był obowiązek przedłożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków co do źródeł ogrzewania. Z danych GUNB wynika, że do końca czerwca w systemie CEEB złożono dokładnie 6 477 322 deklaracji o źródłach ciepła w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Te deklaracje dają obraz wykorzystywanych w Polsce źródeł ciepła.
Obligatoryjność kontroli w zakresie ochrony powietrza
Ustawa Prawo ochrony środowiska jest podstawowym przepisem prawnym regulującym kwestie jakości powietrza atmosferycznego. Każdego roku w Polsce dokonywana jest ocena jakości powietrza pod kątem zanieczyszczenia powietrza takimi substancjami, m.in. jak: dwutlenek siarki (SO2), dwutlenek azotu (NO2), tlenek węgla (CO), benzen (C6H6), ozon (O3) oraz pyłami zawieszonymi – PM10 i PM2,5, a także zanieczyszczeniami oznaczanymi w pyle PM10, tj. ołów (Pb), arsen (Ar), kadm (Cd), nikiel (Ni), benzo(a)piren (C20H12).