Zmienią się zasady finansowania w zakresie melioracji

Obecnie obowiązująca ustawa Prawo wodne powoduje bardzo dużo problemów w obszarze wykonywania melioracji. Dlatego zdecydowano się na kompleksowe uporządkowanie przepisów w tym zakresie.

Zakaźne odpady medyczne trzeba spalić

W jaki sposób należy postępować z odpadami medycznymi z grupy 18 01 03*? Kto potwierdza przyjęcie odpadu w KPO, jeżeli zbierający jest jednocześnie transportującym? Czy unieszkodliwiający odpady medyczne może za każdy wystawiony dokument o unieszkodliwieniu pobierać  dodatkową opłatę, oprócz opłaty zawartej w umowie?  

Z lokalu korzysta kilka podmiotów - odpowiedzialność za odpady można przenieść na jeden

Na terenie mojego zakładu działają też inne podmioty gospodarcze, posiadające tylko umowy dzierżawy. Nie mają uregulowanej sprawy usuwania odpadów komunalnych oraz odpadów powstających w wyniku swojej działalności biurowej. Czy podmioty te powinny posiadać odrębne umowy na odbiór swoich odpadów, czy np. mogą korzystać z pojemników na odpady dzierżawcy?

Wysokość opłaty podwyższonej jest uzależniona od czasu magazynowania odpadów

W firmie zajmującej się zbieraniem odpadów pół roku temu wojewódzki inspektorat ochrony środowiska przeprowadził kontrolę, która dotyczyła działalności firmy w 2013 roku. Od 1 października 2013 roku firma nie posiadła zezwolenia na zbieranie odpadów. W trakcie kontroli wskazaliśmy kilka rodzajów odpadów wraz z podaniem ich ilości, które były magazynowane na terenie od 1 października do 31 grudnia 2013 r. Obecnie otrzymaliśmy wezwanie z urzędu marszałkowskiego do złożenia wykazu zawierającego informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat, dotyczącego magazynowania odpadów bez wymaganej decyzji. Jak naliczyć te opłaty?

Wnioski z raportu o stanie środowiska w Europie

W najnowszym raporcie „Środowisko Europy 2015: stan i prognozy” (SOER 2015) zwrócono uwagę m.in. na konieczność zapewnienia dobrej jakości życia z uwzględnieniem ograniczeń naszej planety. Kierunek ten został wyznaczony w VII unijnym programie działań w zakresie środowiska.

Wkład do nowej umowy klimatycznej został zatwierdzony

Rada UE ds. Środowiska zatwierdziła wkład Unii Europejskiej do nowej umowy klimatycznej.

Szansa na dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programów dotacyjnych, które będą funkcjonowały latach 2015-2020 dysponuje kwotą w wysokości ok. 10 mld zł. Warto sprawdzić, na jakie konkretnie inwestycje możemy otrzymać dotację i skorzystać z tych pieniędzy.

Przedsiębiorca może odmówić podpisania protokołu z kontroli

Przedsiębiorca ma prawo odmówić złożenia podpisu na protokole z kontroli WIOŚ. W ciągu 7 dni od tego zdarzenia musi jednak wysłać pisemne uzasadnienie tej odmowy do właściwego inspektoratu.

Opłaty za śmieci - niektóre uchwały zachowały ważność

Uchwały gmin w sprawie opłat za śmieci, w których określono wyższe stawki opłat niż przyjęte w znowelizowanej ustawie straciły ważność 1 lutego 2015 r. Jednak postanowienia, w których stawki mieszczą się w granicach określonych nowymi przepisami, pozostają ważne do czasu ustanowienia i wejścia w życie nowych uchwał. Takie stanowisko przyjęło Ministerstwo Środowiska.

Obowiązkowe ubezpieczenia od szkód łowieckich

Powstał projekt ustawy o szkodach łowieckich, ubezpieczeniach obowiązkowych od szkód łowieckich, Łowieckim Funduszu Odszkodowawczym oraz o zmianie niektórych ustaw. Celem zmian jest ustabilizowanie stanu prawnego dotyczącego wynagradzania szkód łowieckich i wprowadzenie systemu obowiązkowych ubezpieczeń od nich.