Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej
Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) służą realizacji wspólnych celów określonych w gronie międzynarodowym dla danego pogranicza lub- w przypadku programów transnarodowych i międzyregionalnych - dla szerszych obszarów.
77
Większe wymogi dla zakładów o dużym i zwiększonym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej
W dniu 6 października 2015 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska (POŚ) oraz niektórych innych ustaw. Jej celem jest wdrożenie nowej dyrektywy SEVESO III regulującej kwestie zapobiegania poważnym awariom, które mogą być następstwem określonych działań przemysłowych oraz ograniczania ich skutków dla zdrowia ludzkiego i środowiska.
Ważny wyrok: fragmenty rozbitych pojazdów, które miały być wywiezione za granicę, nie były częściami zamiennymi, lecz odpadem
Sąd rozpatrywał sprawę dotyczącą przewozu przez granicę części samochodów. Transport zgłoszony do odprawy celnej na przejściu granicznym składał się z wstępnie deklarowanych części zamiennych. Tak naprawdę były to wymieszane ze sobą, skorodowane części samochodowe, połówki nadwozi, szyby, elementy wnętrz, załadowane na naczepę w sposób bezładny, niezabezpieczony przed wyciekiem płynów. Oględziny zewnętrzne pozwalały je zakwalifikować jako złom.
System ekozarządzania i audytu EMAS
Czym jest system EMAS ? Jak włączyć w niego swoją firmę? Jakie dokumenty są wymagane i czy warto się na to zdecydować?
76
Zmiany w ustawach wpływających na funkcjonowanie gmin
Dnia 1 stycznia 2016 r. wchodzą w życie przepisy ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw.
Zagospodarowanie pyłów produkcyjnych
Podczas procesu produkcji często powstają dość problematyczne pod względem dalszego zagospodarowania pyły, ścinki i opiłki. Istnieje jednak kilka możliwości postąpienia z nimi. Niektóre sposoby mogą się okazać opłacalne dla przedsiębiorcy.
75
Staw – jak wykonać go zgodnie z prawem
W zależności od tego do jakiej grupy pod względem budowy zalicza się nasz staw, będziemy musieli spełnić określone wymogi formalnoprawne. Zanim rozpoczniemy procedurę administracyjną w zakresie planowanej inwestycji, należy przede wszystkim sprawdzić czy jest ona zgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. O co jeszcze powinniśmy zadbać?
Recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji
Dnia 1 stycznia 2016 r. wejdzie z życie ustawa z 27 maja 2015 r. o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw.
74
Standardy emisyjne mogą dotyczyć emisji z lakierni
Nakładanie powłok na różne materiały, powszechnie nazywane malowaniem lub lakierowaniem, może podlegać przepisom o standardach emisyjnych z instalacji. O tym, czy lakiernia będzie im podlegać decyduje roczna wielkość zużycia LZO. Szczegóły w tekście.
Ponad 200 mln zł na usuwanie odpadów
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił nabór wniosków w ramach zmienionego Programu Priorytetowego 2.2 „Ochrona powierzchni ziemi”, którego budżet wynosi ponad 200 mln zł. Dofinansowanie będzie można uzyskać na usunięcie odpadów powodujących nieodwracalne szkody w środowisku oraz zagrażających życiu lub zdrowiu ludzi.
73
Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym uchwalona przez Sejm
Sejm uchwalił ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Teraz zostanie ona skierowana do dalszych prac w Senacie.
Ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową i niektórych fluorowanych gazach cieplarnianychweszła w życie
Przepisy ustawy mają przyczynić się do ograniczenia emisji do atmosfery niektórych szkodliwych gazów pochodzących przede wszystkim z urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i ochrony przeciwpożarowej.
Stosowanie terminów „bio” i „eko” w nazwie możliwe tylko gdy znajduje to potwierdzenie w działalności przedsiębiorstwa
Na podstawie analizy konkretnego stanu faktycznego Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Łodzi stwierdził, że jeżeli przedsiębiorca nie spełnia wymogów dotyczących produkcji ekologicznej, to nie może stosować w swojej firmie, adresie czy e-mailu terminów „bio” lub „eko”. Nazwa przedsiębiorstwa nie może być tylko formalna.
72
Więcej odpadów? Trzeba to uwzględnić w pozwoleniu
Wkrótce zamierzamy powiększyć produkcję. W związku z tym zwiększy się ilość wytwarzanych przez nas odpadów. Czy musimy ubiegać się o nowe pozwolenie, czy wystarczy rozszerzyć stare ? Jeśli konieczne będzie nowe, to czy odpady opakowaniowe (15 01 01, 15 01 02, 15 01 03), powstające po zakupionych materiałach, opakowania po farbach (15 01 10*) używanych do produkcji albo toner z drukarek biurowych, świetlówki czy zużyte opony też trzeba uwzględnić w takim pozwoleniu?
Ważny wyrok dla praktyków rozstrzygających spory międzysąsiedzkie
To, że na skutek ulewnego deszczu jednorazowo doszło do zalania działki sąsiada, nie oznacza obowiązku wykonania określonych urządzeń przez właściciela gruntu. W tej sprawie wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny.
Ustawa o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych uchwalona przez Sejm
Nowe przepisy są szczególnie istotne dla przedsiębiorców posiadających instalacje objęte systemem handlu uprawnieniami do emisji. Ponadto zwalniają osoby fizyczne, których działalność nie wymaga pozwolenia, z obowiązku wprowadzania raportu do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji.
71
Znamy wzór raportu, jaki będą składały organizacje samorządu gospodarczego
Obowiązuje już rozporządzenie w sprawie wzoru raportu dotyczącego funkcjonowania porozumienia zawartego przez organizację samorządu gospodarczego reprezentującą grupę przedsiębiorców z marszałkiem województwa. Dzięki raportom będzie można ocenić, w jakim stopniu zrzeszeni przedsiębiorcy wywiązują się z nałożonych na nich wymogów ustawowych.
Wybrane rodzaje odpadów można składować w sposób nieselektywny
Obowiązujące rozporządzenie ministra gospodarki określa rodzaje odpadów, które mogą być składowane w sposób nieselektywny.
Użycie reklamówek ma zostać ograniczone
Posłowie Parlamentu i Rady UE chcą wprowadzić przepisy, które ograniczą używanie jednorazowych toreb na zakupy.
70
Znamy wzór raportu, jaki będą składały marszałkom organizacje samorządu gospodarczego
Obowiązuje już rozporządzenie w sprawie wzoru raportu dotyczącego funkcjonowania porozumienia zawartego przez organizację samorządu gospodarczego reprezentującą grupę przedsiębiorców z marszałkiem województwa. Dzięki raportom będzie można ocenić, w jakim stopniu zrzeszeni przedsiębiorcy wywiązują się z nałożonych na nich wymogów ustawowych.
Ulgi w opłatach za odpady komunalne dla rodzin wielodzietnych
Gminy mogą korzystać z zapisu art. 6j ust. 2a ustawy z 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw.
Ulga na śmieci nie podlega opodatkowaniu
W ramach indywidualnego zapytania zostało zadane pytanie czy w przypadku przekazania dopłaty do opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rachunek rodziny, zajdzie obowiązek wystawienia przez urząd miasta PIT-8C osobom korzystającym z tej opłaty.
69
Zmienią się zasady finansowania w zakresie melioracji
Obecnie obowiązująca ustawa Prawo wodne powoduje bardzo dużo problemów w obszarze wykonywania melioracji. Dlatego zdecydowano się na kompleksowe uporządkowanie przepisów w tym zakresie.
Zakaźne odpady medyczne trzeba spalić
W jaki sposób należy postępować z odpadami medycznymi z grupy 18 01 03*? Kto potwierdza przyjęcie odpadu w KPO, jeżeli zbierający jest jednocześnie transportującym? Czy unieszkodliwiający odpady medyczne może za każdy wystawiony dokument o unieszkodliwieniu pobierać dodatkową opłatę, oprócz opłaty zawartej w umowie?
Z lokalu korzysta kilka podmiotów - odpowiedzialność za odpady można przenieść na jeden
Na terenie mojego zakładu działają też inne podmioty gospodarcze, posiadające tylko umowy dzierżawy. Nie mają uregulowanej sprawy usuwania odpadów komunalnych oraz odpadów powstających w wyniku swojej działalności biurowej. Czy podmioty te powinny posiadać odrębne umowy na odbiór swoich odpadów, czy np. mogą korzystać z pojemników na odpady dzierżawcy?
68
Zmiana ustawy o odpadach
Najważniejszą zmianą wprowadzoną ustawą jest przedłużenie o rok terminu ważności wydanych na podstawie przepisów starej ustawy o odpadach zezwoleń na zbieranie oraz przetwarzanie (odzysk i unieszkodliwianie) odpadów. Zmiana ta obowiązuje od 23 stycznia 2015 r. Pozostałe przepisy ustawy – od 6 lutego 2015 r. lub wejdą w życie 1 lipca 2018 r.
Przekazanie odpadów elektronicznych musi zostać udokumentowane
Nasza firma co kilka lat przekazuje stary wyeksploatowany sprzęt komputerowy do wyspecjalizowanych firm zajmujących się jego utylizacją. Jakie dokumenty są potrzebne do potwierdzenia utylizacji takiego sprzętu? Czy musimy składać jakieś sprawozdania do urzędu potwierdzające fakt prawidłowego postępowania z odpadami elektronicznymi?
Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo łowieckie przyjęty przez Radę Ministrów
Proponowane rozwiązania mają dostosowywać prawo łowieckie do wymogów Konstytucji i zapewnić racjonalne prowadzenie gospodarki łowieckiej. Projekt zakłada m.in. wzmocnienie uprawnień właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości przy tworzeniu obwodów łowieckich oraz szybsze szacowanie szkód spowodowanych przez zwierzynę.
67
Zmiany w katalogu odpadów
Od 1 stycznia obowiązuje rozporządzenie ministra środowiska z 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. z 2014 poz. 1923)
Urząd nie wyda pozytywnej decyzji gdy działalność jest sprzeczna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego
Mam decyzję zezwalającą na zbieranie odpadów wydane w 2007 roku z terminem obowiązywania decyzji do 2017 roku. Prowadzę skup złomu. Działalność tę chcę prowadzić dalej, na tym samym terenie i nie planuję budowy ani rozbudowy istniejącego przedsięwzięcia. Niedawno gmina uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), który zakazuje lokalizowania usług uciążliwych na moim terenie. Czy wobec tego nie dostanę nowej decyzji na zbieranie odpadów?
Uległy zmianie wymagania dla okresowych pomiarów emisji z instalacji spalania paliw
Obwiązuje nowe rozporządzenie ministra środowiska z 30 października 2014 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji oraz pomiarów ilości pobieranej wody. Zastąpiło ono dotychczasowe rozporządzenie z 4 listopada 2008 r. Zmieniły się m.in.: częstotliwości prowadzenia pomiarów.
66
Zbliża się termin przygotowania raportu do KOBIZE
Termin przygotowania raportu do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) za 2014 rok coraz bliżej. Do 28 lutego przedsiębiorcy muszą zgromadzić dane dotyczące zakresu korzystania ze środowiska oraz generowanych emisji i wprowadzić je do bazy. Warto wiedzieć, kogo dotyczy ten obowiązek i jak go wypełnić.
Wojewoda zakwestionował uchwałę rady gminy
We wrześniu 2014 r. weszło w życie nowe orzeczenie nadzorcze wojewody wielkopolskiego dotyczące sposobu i zakresu odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.
Sprawozdanie odpadowe krok po kroku
Do 15 marca należy przedłożyć marszałkowi województwa zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania tych odpadów. Za niezłożenie sprawozdania grozi kara pieniężna do 8500 zł.
65
Sporządzenie raportu początkowego będzie obowiązkowe
W związku z transpozycją do polskiego prawodawstwa przepisów dyrektywy IED wprowadzony został obowiązek wykonywania raportu początkowego. W przypadku, gdy eksploatacja instalacji wymagającej pozwolenia zintegrowanego obejmuje wykorzystanie, produkcję lub uwalnianie substancji powodującej ryzyko oraz występuje możliwość zanieczyszczenia gleby, ziemi lub wód gruntowych na terenie zakładu składając wniosek o wydanie pozwolenia należy sporządzić m.in. raport początkowy. Jak go przygotować?
Kto wyda zezwolenie na odzysk odpadów
Mój problem dotyczy pozyskiwanych do skarmiania bydła mlecznego wysłodek – odpadu o kodzie 02 04 80, pochodzącego z cukrowni. Dotychczas posiadaliśmy zezwolenie na odzysk odpadów wydane w 2004 roku przez wojewodę. W tym roku się nam kończy. Czy powinniśmy ubiegać się ponownie o wydanie zezwolenia na kolejne lata? Jeżeli tak, to jaki organ wyda nam taką decyzje?