Więcej odpadów? Trzeba to uwzględnić w pozwoleniu
Wkrótce zamierzamy powiększyć produkcję. W związku z tym zwiększy się ilość wytwarzanych przez nas odpadów. Czy musimy ubiegać się o nowe pozwolenie, czy wystarczy rozszerzyć stare ? Jeśli konieczne będzie nowe, to czy odpady opakowaniowe (15 01 01, 15 01 02, 15 01 03), powstające po zakupionych materiałach, opakowania po farbach (15 01 10*) używanych do produkcji albo toner z drukarek biurowych, świetlówki czy zużyte opony też trzeba uwzględnić w takim pozwoleniu?
Ważny wyrok dla praktyków rozstrzygających spory międzysąsiedzkie
To, że na skutek ulewnego deszczu jednorazowo doszło do zalania działki sąsiada, nie oznacza obowiązku wykonania określonych urządzeń przez właściciela gruntu. W tej sprawie wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny.
Ustawa o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych uchwalona przez Sejm
Nowe przepisy są szczególnie istotne dla przedsiębiorców posiadających instalacje objęte systemem handlu uprawnieniami do emisji. Ponadto zwalniają osoby fizyczne, których działalność nie wymaga pozwolenia, z obowiązku wprowadzania raportu do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji.
Substancje chemiczne na budowie
Niebezpieczne substancje chemiczne należą do najbardziej powszechnych w środowisku pracy czynników szkodliwych dla zdrowia. Występują na stanowiskach pracy i są źródłem zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników. Jak więc bezpiecznie i zgodnie z prawem postępować z takimi substancjami?
Skargi nie wystarczą do odmowy wydania pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza
Skargi osób, którym przeszkadzają przykre zapachy nie stanowią wystarczającej przesłanki do odmowy przedsiębiorcy wydania pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza. Taki wniosek wynika z najnowszego orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Rada UE ds. Środowiska o redukcji krajowych emisji niektórych rodzajów zanieczyszczenia atmosferycznego
Głównym przedmiotem obrad Rady Unii Europejskiej ds. Środowiska (ENV) była dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie redukcji krajowych emisji niektórych rodzajów zanieczyszczenia atmosferycznego (tzw. dyrektywa NEC) oraz przygotowania do Konferencji ONZ w sprawie Zmian Klimatu COP21.
Przemysłowy Instytut Motoryzacji trzecią jednostką weryfikacyjną w programie Weryfikacji Technologii Środowiskowych
Przemysłowy Instytut Motoryzacji z Warszawy został trzecią jednostką weryfikacyjną w ramach Pilotażowego Programu Weryfikacji Technologii Środowiskowych Unii Europejskiej.
Kontrola zagrożeń związanych z substancjami niebezpiecznymi- nowe przepisy
Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez Radę Ministrów. Zmianie ulegnie m.in. wykaz substancji, których składowanie na terenie zakładów stwarza zagrożenie wystąpienia poważnej awarii.
Koniec z opłatą recyklingową
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.