Standardy emisyjne mogą dotyczyć emisji z lakierni

Nakładanie powłok na różne materiały, powszechnie nazywane malowaniem lub lakierowaniem, może podlegać przepisom o standardach emisyjnych z instalacji. O tym, czy lakiernia będzie im podlegać decyduje roczna wielkość zużycia LZO. Szczegóły w tekście.

Ponad 200 mln zł na usuwanie odpadów

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił nabór wniosków w ramach zmienionego Programu Priorytetowego 2.2 „Ochrona powierzchni ziemi”, którego budżet wynosi ponad 200 mln zł. Dofinansowanie będzie można uzyskać na usunięcie odpadów powodujących nieodwracalne szkody w środowisku oraz zagrażających życiu lub zdrowiu ludzi.

Nowelizacja ustawy antysmogowej przyjęta przez Sejm

Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska (tzw. ustawę antysmogową). Ma ona umożliwić samorządom skuteczniej dbać o jakość powietrza.   

Konkurs dotacyjny dotyczący ochrony środowiska - ocena projektu i umowa

Projekty z zakresu ochrony środowiska, które będą brały udział w konkursach dotacyjnych, muszą zostać opracowane zgodnie ze wszystkimi wymogami stawianymi przez grantodawcę. Dokumentacja aplikacyjna każdego przedsięwzięcia jest szczegółowo oceniana pod względem poprawności formalnej i merytorycznej. Jedynie projekty, które uzyskają pozytywne oceny będą uprawniały beneficjenta do podpisania umowy o dofinansowanie z grantodawcą.

Import urządzeń elektronicznych zgodnie z prawem

Wprowadzając na rynek niektóre zabawki czy sprzęt sportowy, przedsiębiorcy często nie zdają sobie sprawy, że wprowadzają produkt, który oprócz przepisów dotyczących bezpieczeństwa musi spełnić też wiele wymogów z zakresu ochrony środowiska. I to nie tylko dlatego, że jest urządzeniem, ale również dlatego, że jest opakowany lub zawiera baterie. Jak zatem dokonać importu urządzeń elektronicznych zgodnie z prawem?

Aby właściciel nieruchomości poniósł odpowiedzialność za wycięcie drzew musi to być jego świadome działanie

NSA w wyroku z 10 grudnia 2014 r. (sygn. II OSK 2712/14) zajął stanowisko, że żeby właściciel nieruchomości odpowiadał za wycinkę drzew musi to być jego świadome zachowanie, nie zaś nieumyślne, które ma miejsce w przypadku nienależytej staranności, np. braku nadzoru posiadacza działki nad działaniami firmy wycinającej drzewa.