Staw – jak wykonać go zgodnie z prawem
W zależności od tego do jakiej grupy pod względem budowy zalicza się nasz staw, będziemy musieli spełnić określone wymogi formalnoprawne. Zanim rozpoczniemy procedurę administracyjną w zakresie planowanej inwestycji, należy przede wszystkim sprawdzić czy jest ona zgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. O co jeszcze powinniśmy zadbać?
Recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji
Dnia 1 stycznia 2016 r. wejdzie z życie ustawa z 27 maja 2015 r. o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw.
Nowe narzędzia ochrony krajobrazu
Dnia 11 września 2015 r. weszła w życie ustawa z 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu. Celem noweli jest wprowadzenie nowych rozwiązań prawnych umożliwiających skuteczniejszą niż dotychczas ochronę krajobrazu. Chodzi przede wszystkim o powstrzymanie degradacji krajobrazu oraz zapewnienie jego zachowania.
Kto odpowiada za odpady z prac porządkowych zleconych przez spółdzielnię
Nasza spółdzielnia planuje zlecić przycięcie drzew i krzewów na terenie osiedla. Kto powinien sklasyfikować i zagospodarować odpady powstałe w efekcie tej pracy?
Krajowy Program Ochrony Powietrza
Minister środowiska ogłosił Krajowy Program Ochrony Powietrza. Dokument zacznie obowiązywać 1 października. Ma ułatwiać walkę o czyste powietrze w Polsce.
Kiedy urząd marszałkowski nie może żądać korekty sprawozdania odpadowego
Jeśli zdaniem urzędu złożone sprawozdanie odpadowe jest błędne gdyż niewłaściwie wskazano ilości odpadów w Dziale 2 dotyczącym odpadów wytwarzanych i w Dziale 4 dotyczącym odpadów zbieranych przedsiębiorca może dostać od marszałka województwa wezwanie do jego korekty pod groźbą mandatu w wysokości 500 zł.
Kiedy musimy prowadzić monitoring emisji i oddziaływania na środowisko
Monitorowanie wielkości emisji i oddziaływania na jakość środowiska instalacji objętej pozwoleniem zintegrowanym to obowiązek, którego zakres jest zapisany w decyzji administracyjnej. Zakres monitoringu trzeba zaproponować samodzielnie w oparciu o obowiązujące przepisy prawa, a następnie uzgodnić z marszałkiem województwa lub starostą. To ważne, bo zgodnie z tymi zapisami wykonuje się cyklicznie badania, poprowadzi ewidencję oraz gromadzi wymagane dane. W zależności od branży i zidentyfikowanych oddziaływań na środowisko zakres monitoringu będzie się różnił. Na co zatem trzeba zwrócić uwagę w trakcie identyfikacji obowiązków w tym zakresie?
Import urządzeń elektronicznych zgodnie z prawem - cz. 2
Wprowadzając sprzęt elektryczny i elektroniczny wyposażony w baterie lub akumulatory przedsiębiorca staje się wprowadzającym baterie i akumulatory na terytorium kraju. Obowiązująca ustawa z 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach nakłada na takie podmioty obowiązki, nie mniejsze niż ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
Do 30 czerwca 2016 r. urzędy marszałkowskie muszą zaktualizować PGO
Urzędy marszałkowskie mają obowiązek zaktualizować plany gospodarki odpadami (PGO) oraz opracować plany inwestycyjne. Plany inwestycyjne, które będą stanowić załącznik do PGO, są niezbędne do uzyskania pieniędzy ze środków Unii Europejskiej lub funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej na inwestycje dotyczące odpadów komunalnych.