Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej dla firmy
W Polsce proces „uwalniania” rynku energii trwa już od dobrych kilku lat. Wprowadzenie konkurencji w energetyce umożliwiło oddzielenie energii jako towaru od usługi polegającej na jej dostarczeniu konsumentowi (przesyłaniu). Wyodrębniono sieci przesyłowe i operatorów systemów dystrybucyjnych, a także wprowadzono zmiany w przepisach prawnych poszerzające prawa odbiorcy w kontaktach z monopolistami na rynku, jakimi były gazownie i elektrownie. Tylko czy taka zmiana dostawcy faktycznie się firmie opłaca? Wyjaśnienie w artykule.
Odpowiedzialność cywilna w ochronie środowiska
Odpowiedzialność cywilna za szkody spowodowane w środowisku jest uregulowana w przepisach kodeksu cywilnego (k.c.) oraz w Prawie ochrony środowiska (POŚ). Te dwie główne ustawy stanowią ramę dla działań wobec poszkodowanych na skutek szkód w środowisku. Nie znaczy to jednak, że w uzupełnieniu postępowania, sądy, które rozpatrują sprawy roszczeń na drodze cywilnoprawej, nie mogą odwołać się do ustaw szczegółowych, jak prawo budowlane, górnicze, rolnicze, leśne, administracyjne, czy do ustawy szkodowej. Jak więc nie pogubić się w tym gąszczu przepisów? Szczegóły w tekście.
Wymogi bhp przy magazynowaniu chemicznych materiałów niebezpiecznych
W wielu zakładach pracy, niezależnie od profilu działalności gospodarczej, stosuje się substancje chemiczne niebezpieczne i szkodliwe, które w czasie magazynowania, a także transportu, mogą w negatywny sposób oddziaływać na otoczenie, stwarzając zagrożenia zdrowia lub życia człowieka, zagrożenia pożarowo-wybuchowe, a także zagrożenia dla środowiska. Jak zatem zadbać o bezpieczne magazynowania takich materiałów?