Autoryzowany przedstawiciel – za co odpowiada
Ustawa z 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wprowadziła nowego uczestnika systemu, jakim jest autoryzowany przedstawiciel. Autoryzowany przedstawiciel przejmuje od producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zagranicznych przedsiębiorców) odpowiedzialność za wykonywanie na terytorium Polski obowiązków określonych ustawą dla wprowadzających sprzęt.
92
Utrudnienia związane z raportowaniem do KOBiZE
Do 28 lutego musimy złożyć raport do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Aby dokonać tego sprawnie warto zapoznać się z problemami, które najczęściej występują w trakcie sprawozdawczości. Szczegóły w niniejszym tekście.
Na właściwej gospodarce odpadami możesz zaoszczędzić, a nawet zarobić!
Chcesz uniknąć kar oraz zaoszczędzić na właściwym zagospodarowaniu odpadów? Można to zrobić np. poprzez wykorzystanie ich w swojej działalności, przekazanie właściwemu podmiotowi, który będzie gotów za to zapłacić. Przyjrzyjmy się więc, jakie działania można lub należy podjąć, aby odpady zamiast być znaczącym kosztem, mogły stać się dochodem z działalności. Szczegóły w tekście.
91
Zmiana decyzji odpadowej – jak ją przeprowadzić
W zależności od rodzaju prowadzonej działalności jesteśmy zwykle zobowiązani do posiadania odpowiedniej decyzji regulującej gospodarkę odpadami w przedsiębiorstwie. Może to być pozwolenie na wytwarzanie odpadów, zezwolenie na zbieranie odpadów, zezwolenie na transport odpadów bądź zezwolenie na przetwarzanie odpadów. Prowadzenie działalności gospodarczej w niektórych przypadkach wiąże się z dużą zmiennością, co powoduje konieczność zmiany posiadanej decyzji. Jak przeprowadzić ten proces?
Własna działalność gospodarcza – jakie obowiązki z zakresu ochrony środowiska
Zajmuję się sprzedażą artykułów papierniczych i biurowych. Firmę otworzyłem dopiero w tym roku. Nie wytwarzam znaczących ilości odpadów. Posiadam też kilka samochodów dostawczych, a hurtownię opalam ekogroszkiem. Czy muszę mieć w związku z tym jakieś pozwolenia? Czy powinienem uiszczać opłatę za korzystanie ze środowiska?
Termiczne przekształcanie odpadów – wszystko, co musisz wiedzieć
Podmiot prowadzący instalację termicznego przekształcania odpadów przed przystąpieniem do jej eksploatacji musi uzyskać stosowne pozwolenia i zezwolenia. Jakie dokładnie? O czym jeszcze nie wolno mu zapomnieć? Wyjaśnienie w tekście.
90
Zezwolenia z zakresu gospodarki odpadami – sprawdź, kiedy musisz je uzyskać
Prowadzenie działalności w zakresie gospodarowania odpadami objęte jest obowiązkiem uzyskania stosownych zezwoleń. Z tekstu dowiesz się, jak poprawnie sporządzić wnioski o wydanie zezwoleń na zbieranie, transport, przetwarzanie oraz wytwarzanie odpadów.
Uproszczenia sprawozdawczości dla przedsiębiorców?
W konsultacji jest nowy projekt zmianniektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców.
Raport do KOBiZE − dwa najczęściej popełniane błędy
KOBiZE sprawdza zarówno poprawność klasyfikowania instalacji, jak i parametrów technicznych. W przypadku błędnych raportów wysyłany jest e-mail. Zobacz, jak − w razie błędu − prawidłowo dokonać korekty.
89
Uwaga! Zmiany dotyczące DUŚ
W 2017 roku wejdą w życie duże zmiany w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
Prowadzenie stacji przeładunkowej − jakie decyzje administracyjne będą Ci potrzebne
W przesypowniach odpadów stosuje się procesy zaliczane głównie do zbierania odpadów. Na takie zbieranie trzeba mieć zezwolenie. Czasem jednak potrzebne są też inne decyzje, a w niektórych przypadkach zezwolenie na zbieranie odpadów może z kolei okazać się zbędne.
O 28 Opakowania – odzysk, recykling i opłata produktowa w 2016 roku – cz. 2
W pierwszej części tekstu w poprzednim numerze omówiliśmy szczegółowe wymogi ochrony środowiska dotyczące produkcji opakowań i postępowania z odpadam opakowaniowymi. W drugiej części prezentujemy obowiązujący wzór rocznego sprawozdania o produktach w opakowaniach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi.
88
Opakowania - odzysk, recykling i opłata produktowa w 2016 r.- cz. 1
Nie wystarczy wyprodukować opakowanie odpowiadające standardom i o pożądanej jakości. Przepisy zobowiązują nas także do zapewnienia wysokiego poziomu ochrony środowiska zarówno podczas procesu wytwarzania opakowania, jak i jego użytkowania. Każdy producent opakowań ma też obowiązek optymalizacji gospodarowania odpadami tego typu. Jak w praktyce sprostać tym wszystkim wymogom?
Kiedy musimy zamknąć składowisko odpadów?
Składowisko odpadów należy zamknąć w sytuacji, kiedy jego pojemność określona w instrukcji prowadzenia została zapełniona oraz gdy wynika to z zarządzenia pokontrolnego WIOŚ. Jak w praktyce wygląda taka procedura? Odpowiedź w niniejszym artykule.
87
Za zużyte baterie i akumulatory zapłacimy wyższą opłatę produktową
Ministerstwo Środowiska planuje zróżnicować i podnieść stawkę opłaty produktowej za nieosiąganie wymaganego poziomu zbierania zużytych baterii i akumulatorów.
Ustawa „antywiatrakowa”
Pojawiły się głosy, że zmiany, które zaproponowano podczas prac nad nową ustawą o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, mogą doprowadzić do spowolnienia rozwoju energii odnawialnej z wiatru w Polsce, a nawet do jego zahamowania. Czy rzeczywiście?
86
Zezwolenie na odbiór ścieków
Gdy ubiegamy się o wydanie zezwolenia na opróżnia nie zbiorników bezodpływowych, wystarczy udokumentować gotowość odbioru nieczystości ciekłych przez stację zlewną. Ustawodawca nie sprecyzował, w jaki sposób ma zostać udokumentowana taka gotowość.
Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
Postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach rozpoczyna się na wniosek firmy planującej realizację projektu inwestycyjnego. Jak go zatem dobrze przygotować? Odpowiedź w tekście.
Recykling organiczny odpadów biodegradowalnych – to się opłaca!
Pozyskiwanie biogazu z przetwarzania odpadów biodegradowalnych w procesie fermentacji beztlenowej w biogazowniach utylizacyjnych jest w Polsce rozwiązaniem nowym i niedocenianym. Warto poznać tę metodę! Szczegóły w tekście.
85
Zbiornik na paszę – czy wymaga pozwolenia emisyjnego
Prowadzimy działalność zaliczaną do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (chów i hodowla świń). Nie jest ona objęta wymogiem posiadania pozwolenia zintegrowanego. Czy zbiorniki na paszę znajdujące się na terenie gospodarstwa wymagają pozwolenia emisyjnego, zgłoszenia czy też podlegają (jako jedno) pod instalacje do chowu i hodowli świń i wymagają łącznie jedynie zgłoszenia? Zbiorniki wykorzystywane są tylko na potrzeby karmienia oraz magazynowania przygotowanej paszy dla zwierząt. Jest ich kilka – powyżej 50 m3. Zbiorniki mają tylko rurę odpowietrzającą, skierowaną wylotem do dołu (brak jakichkolwiek wentylatorów), a pasza podawana do nich jest za pomocą podajnika ślimakowego tzw. żmijki. Jak wyglądałoby obliczenie emisji pyłowych? Czy w takim przypadku jest to emisja niezorganizowana (grawitacyjna) regulowana zgłoszeniem, pozwoleniem na emisję, czy niewymagająca uregulowania?
Użytkowanie klimatyzatorów – ważne zmiany
Większość firm korzysta z klimatyzatorów. Szczególnie teraz, w sezonie letnim, działają one często na pełnych obrotach. Musimy wiedzieć, z jakimi wymogami wiąże się użytkowanie klimatyzatora w firmie. A niedawno zmieniły się w tym zakresie przepisy.
84
Zobacz, jak możesz zaoszczędzić wykorzystując do produkcji... złom
Wykorzystanie złomu do produkcji wyrobów to dobre rozwiązanie dla firm działających w przemyśle metalowym. Oznacza to mniejsze koszty produkcji, gdyż z reguły jego cena jest dużo niższa od półproduktów powstających w procesie produkcyjnym bezpośrednio z surowców naturalnych. O jakie uregulowania formalne musimy zadbać chcąc stosować takie rozwiązanie?
Zmiana, przeniesienie, cofnięcie – procedury formalne dotyczące pozwolenia wodnoprawnego – cz. 2
W pierwszej części tekstu omówiliśmy szczegółowo w jakich przypadkach konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego, jakie podmioty muszą ubiegać się o jego wydanie oraz jak przebiega wówczas taka procedura. W drugiej części informacje m.in. o tym, w jaki sposób i kiedy możemy przenieść posiadane pozwolenie na inny podmiot oraz kiedy grozi nam cofnięcie go przez urząd. Szczegóły w tekście.
83
Zmiany w prawie energetycznym
Dnia 1 lipca zmieni się część zapisów ustaw zmieniających ustawę – Prawo energetyczne.
Ułatwienia w nabywaniu gruntów leśnych dla Lasów Państwowych
Sejm przyjął nowelizację ustawy o lasach. Pozwala ona na pierwokup lub wykup prywatnych gruntów leśnych przez Lasy Państwowe po 1 maja 2016 r.
Tekturowe opakowania po materiałach biurowych
Często po zakupie np. środków czystości bądź materiałów biurowych zostaje nam dużo kartonów po nich i tektury ze zużytych opakowań. Jak sklasyfikować takie odpady i jak z nimi postępować?
82
Zmodyfikowany wzór KPO – co na to kontrola
Firmy odbierające odpady od przedsiębiorców, często proponują im dla usprawnienia procesu już opracowane przez siebie gotowe wzory kart przekazania odpadów. Zdarza się jednak, że są one nieco zmodyfikowane w stosunku do tych określonych rozporządzeniem. Czy zgadzając się na taką praktykę możemy narazić swoje przedsiębiorstwo na karę podczas kontroli WIOŚ? Wyjaśnienie w tekście.
Zakłady MBP – utrudnienia i wymogi
Prowadzący regionalne instalacje, do których kierowany jest strumień niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych, zobowiązani są dostosować swoje procesy technologiczne do wymagań określonych w ustawie z 14 grudnia 2012 r. o odpadach i dokumencie referencyjnym nt. najlepszych dostępnych technik w przemyśle przetwarzania odpadów.
Wykonanie przyłącza kanalizacyjnego - opłaty
Właściciel nieruchomości, na którą ma być doprowadzana woda i z której mają być odprowadzane ścieki, jest zobowiązany do zawarcia umowy o zaopatrzenie w wodę i/lub odprowadzanie ścieków z lokalnym Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji (PWiK).
81
Zanieczyszczenia wprowadzane do powietrza wentylacją grawitacyjną
Jaki rodzaj emisji stanowi emisja wentylacją grawitacyjną? Czy jest to emisja zorganizowana czy niezorganizowana?
Podstawowa charakterystyka odpadów – kiedy wymagana
Podstawową charakterystykę odpadów sporządza wytwórca lub posiadacz odpadów odpowiedzialny za gospodarowanie nimi.
Od nabytych usług związanych z usunięciem odpadów zawierających azbest gmina nie może odliczyć podatku VAT
Organ podatkowy odpowiadając na wątpliwości gminy stwierdził, że gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od usług związanych z usunięciem i unieszkodliwieniem odpadów azbestowych.
80
Sprawozdania odpadowe – co ma się zmienić
Minister środowiska przygotował projekt rozporządzenia określający wzory rocznego sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi oraz rocznego sprawozdania o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami (w związku z upoważnieniem określonym w art. 76 ust. 4 ustawy o odpadach) Nowe rozporządzenie ma uprościć system sprawozdawczy poprzez wskazanie formularzy sprawozdań dla wszystkich podmiotów objętych obowiązkiem złożenia sprawozdania.
Opłaty za korzystanie ze środowiska – z czego musi rozliczyć się przedsiębiorca do 31 marca
Przedsiębiorcy, osoby fizyczne oraz wszystkie inne jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami, a korzystające ze środowiska zobowiązane są do przestrzegania zasady „zanieczyszczający płaci”. Opłaty za korzystanie ze środowiska są taką samą należnością publiczno-prawną, jak podatki bądź składki ZUS. Obejmują one wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, pobór wód podziemnych i powierzchniowych oraz składowanie odpadów. Opłaty ustala się we własnym zakresie i wnosi na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego do 31 marca każdego roku. Nieprzestrzeganie tego obowiązku wiąże się z surowymi konsekwencjami prawnymi.
79
Z jakich wyłączeń możemy skorzystać przewożąc najbardziej popularne odpady niebezpieczne
Jednymi z częściej przewożonych rodzajów odpadów niebezpiecznych są odpady o kodach 13 01 10, 15 01 10, 15 02 02. Czy przewożąc je możemy skorzystać z jakichś wyłączeń? Wyjaśnienie w tekście.
Podpisano porozumienie klimatyczne
Podczas Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP21) w Paryżu 195 krajów przyjęło porozumienie klimatyczne.
Opłaty za śmieci
Czy gminie wolno różnicować stawki opłat za śmieci w zależności od liczby lokatorów? Jeśli tak, to na jakiej podstawie prawnej może to robić?
78
Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej dla firmy
W Polsce proces „uwalniania” rynku energii trwa już od dobrych kilku lat. Wprowadzenie konkurencji w energetyce umożliwiło oddzielenie energii jako towaru od usługi polegającej na jej dostarczeniu konsumentowi (przesyłaniu). Wyodrębniono sieci przesyłowe i operatorów systemów dystrybucyjnych, a także wprowadzono zmiany w przepisach prawnych poszerzające prawa odbiorcy w kontaktach z monopolistami na rynku, jakimi były gazownie i elektrownie. Tylko czy taka zmiana dostawcy faktycznie się firmie opłaca? Wyjaśnienie w artykule.
Odpowiedzialność cywilna w ochronie środowiska
Odpowiedzialność cywilna za szkody spowodowane w środowisku jest uregulowana w przepisach kodeksu cywilnego (k.c.) oraz w Prawie ochrony środowiska (POŚ). Te dwie główne ustawy stanowią ramę dla działań wobec poszkodowanych na skutek szkód w środowisku. Nie znaczy to jednak, że w uzupełnieniu postępowania, sądy, które rozpatrują sprawy roszczeń na drodze cywilnoprawej, nie mogą odwołać się do ustaw szczegółowych, jak prawo budowlane, górnicze, rolnicze, leśne, administracyjne, czy do ustawy szkodowej. Jak więc nie pogubić się w tym gąszczu przepisów? Szczegóły w tekście.